Data publikacji:

Tarot, wróżby i numerologia. Podstawowe pojęcia ezoteryki

Numerologia, tarot i wróżby to fascynujący świat symboli, które mogą sprzyjać medytacji i głębszej refleksji nad życiem. To też mnóstwo odwołań do wierzeń zaczerpniętych z różnych kultur i religii. Jeśli ciekawi cię, co kryje się za zasłoną kadzidlanego dymu i tajemniczych symboli, przekonaj się czym tak naprawdę jest tarot, wróżbiarstwo i numerologia.

Tarot – medytacja za pomocą kart

Tarot składa się z 78 kart, które są podzielone na dwie zasadnicze grupy – Wielkie Arkana i Małe Arkana. Stereotypowo większość z nas kojarzy talię do tarota, jako narzędzie do wróżb. Okazuje się jednak, że zagłębienie się w symbolikę obrazów przedstawionych na kolorowych kartonikach może być też świetną okazją do medytacji.

Jak medytować za pomocą tarota?

W dużym uproszczeniu, należy wylosować jedną kartę z talii oraz zagłębić się w jej symbolikę. Przeanalizuj to, co na niej widzisz, a dalej twój umysł poradzi sobie sam. Chodzi tu o wczucie się w przedstawione symbole oraz wywołanie ciągu skojarzeń. Medytacja sprzyja wyciszeniu i uspokojeniu myśli, ponieważ zanim zaczniesz analizować znacznie kart, należy znaleźć się w odosobnieniu, usiąść w wygodnej pozycji i upewnić się, że nikt nie będzie ci przeszkadzać. Dodatkowo dobrą atmosferę stworzysz, jeśli w tle włączysz nastrojową muzykę np. mantry. Możesz zatem swoją przygodę z kartami tarota potraktować jako technikę relaksacyjną, która pomoże ci się wyciszyć.

Zanim jednak zagłębisz się w mistyczny świat kart, wcześniej musisz zgłębić ich symbolikę. Te misterne zdobienia wcale nie są jedynie dekoracjami. Każdy szczegół ma tu określone znaczenie i już samo wgryzanie się w warstwę znaczeniową obrazu, może być ciekawym doświadczeniem.

Numerologia – tajemnice zapisane w liczbach

Numerologia opiera się na wierzeniu, że każdy numer, jaki jest przyporządkowany ludziom czy przedmiotom, ma na nie istotny wpływ. Co więcej, swoje numery posiadają również litery alfabetu, dlatego na język numerologii można przełożyć również nasze imiona czy nazwy własne. Wedle tych wyliczeń liczby określają cechy, jakie można przypisać danym osobom i przedmiotom. Co więcej, numerolodzy analizują przyszłe wydarzenia, na podstawie chociażby zmiany roku kalendarzowego.

Symbolika niektórych liczb jest głęboko zakorzeniona w naszej kulturze i analizując ich znaczenie, można znaleźć szereg odwołań do najróżniejszych tekstów kultury. Przykładowo liczba 12 odwołująca się do liczby apostołów towarzyszących Jezusowi, oznacza komplementarność i zorganizowanie, jedynka to symbol doskonałości, a czwórka porządek. Analiza numerologiczna może być zatem świetnym przyczynkiem do dogłębnej lektury klasycznych tekstów kultury, bo odwołania do numerologii można znaleźć chociażby w mitologii Greków i Rzymian.

Wróżbiarstwo, czyli świat symboliki

Czy wiesz, że wróżby obecne są w naszej kulturze od najdawniejszych czasów? To pewnie dlatego obecnie istnieje kilkadziesiąt technik wróżenia. Wierzenia tego typu są niczym innym, jak próbą interpretacji najróżniejszych symboli, od wspomnianych już kart tarota, przez odczytywanie kształtów, jakie przybiera roztopiony wosk przelewany przez klucz w Andrzejki, aż po wróżenie z lotu i śpiewu ptaków.

W ujęciu naukowym wróżbiarstwu przypisuje się miano pseudonauki, ponieważ nie znaleziono żadnych dowodów na słuszność przepowiedni. Jednak lekturę książek o wróżbiarstwie warto potraktować jako wyprawą w głąb wierzeń ludowych i poszukiwanie mistycyzmu w tradycyjnej obyczajowości. Bo chociażby nasze stare dobre Andrzejki, w które obchodzimy co roku, są niczym innym, jak wróżbiarstwem.

Przedmioty sprzyjające medytacji i wróżbom

Kadzidełka to nieodłączny element magicznych rytuałów. Sprzyjają medytacji i tworzą wyjątkową atmosferę. Ich intensywny zapach ma za zadanie wprowadzić umysł w specyficzny stan, który pomaga się wyciszyć i kontemplować symbolikę liczb czy kart tarota. Niektórzy przypisują im nawet większe znaczenie – podobno aromat przez nie wydzielany ma odpędzić od nas negatywną energię, a przywołać pokłady tej pozytywnej.

Co ciekawe, różne aromaty kadzideł sprzyjają innym intencjom. Przykładowo jeśli chcesz wpłynąć na swoją sytuację uczuciową, należy stawiać na kadzidełka o zapachu jaśminowym i piżmowym. Z pewnością coś w tym jest, bo oba te aromaty są jednymi z głównych składników perfum, a piżmo uchodzi za prawdziwy afrodyzjak. Natomiast jeśli chcesz medytować w celu wyciszenia myśli, relaksujący wpływ na twój umysł będzie miało kadzidełko o zapachu sosnowym. Z kolei lawenda pomaga zmniejszyć napięcie i stany lękowe.

Sennik może być z kolei przyczynkiem do analizy własnych snów i ich magicznej interpretacji. Bo i ile wyczuciem do tarota nie każdy może się poszczycić, o tyle sny zdarzają się każdemu z nas. Ich znacznie budzi zainteresowanie ludzkości od wieków. Przypisywane jest im najróżniejsze znaczenie, a interpretacja często zależy od kręgu kulturowego. Niezależnie od tego, jaką wagę przykładasz do wierzeń tego typu, zapisywanie snów i ich analiza na podstawie sennika może być po prostu dobrą zabawą, lub jak kto woli, analizą własnych stanów emocjonalnych.

Kamienie i minerały  to kolejny nieodłączny element wróżbiarstwa i medytacji. Od lat ludzie wierzą bowiem, że minerały i kamienie szlachetne symbolizują naturalną moc naszej planety, a ich czar kryje się nie tylko w blasku pięknie oszlifowanej krawędzi. Co ciekawe, dobór kamieni jest sprawą bardzo indywidualną, bo wedle wierzeń, energia może się kryć nie tylko w kamieniach szlachetnych, ale też w zupełnie zwykłych polnych kamykach.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny