Data modyfikacji:

Top 10 lekkich i cichych odkurzaczy - ranking

Życie w aglomeracji miejskiej ma kilka wad, a jedną z nich jest konieczność tolerowania wszechobecnego hałasu. Nic więc dziwnego, że we własnym mieszkaniu wolimy unikać stosowania wszelkich urządzeń, których praca powoduje powstawanie denerwujących odgłosów. Producenci odkurzaczy postanowili zadbać o spokój swoich klientów, czego rezultatem było zastosowanie technologii mających ograniczać hałas podczas pracy urządzenia. Sukces tych rozwiązań sprawił, że cichy odkurzacz nie jest już niczym niezwykłym.

Największe zmiany w budowie nowoczesnych odkurzaczy

Użytkownicy sprzętu AGD często podkreślają, że kluczowe znaczenie mają dla nich jakość oraz praktyczność danego urządzenia. Wysoka jakość nowoczesnych odkurzaczy jest normą. Nieco inaczej wygląda kwestia ich praktyczności, która często jest lekceważona przez producentów.

Nie możemy zaprzeczyć, że większe urządzenia mają zazwyczaj wiele dodatkowych funkcji, co znacznie podnosi ich jakość. To prawda, ale samo przechowywanie urządzenia o dużych gabarytach może stanowić problem.

Taka sytuacja sprawia, że dużym zainteresowaniem cieszy się zazwyczaj mały odkurzacz, który wydziela niewiele hałasu. Czym należy się kierować przy wyborze takiego urządzenia? W rozwianiu wątpliwości może pomóc przygotowany przez nas ranking. 

Zestawienie uwzględnia dziesięć modeli odkurzaczy, a głównym kryterium była wspomniana praktyczność każdego modelu. Czy udało nam się znaleźć najcichszy odkurzacz, jaki jest dostępny na rynku? Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem!

Miejsce 10 — Tristar SZ-1950

Firma Tristar ma w sprzedaży odkurzacz SZ-1950, który otwiera nasze zestawienie. Praca urządzenia powoduje emisję dźwięku o natężeniu 68 decybeli. Model został dodatkowo wyposażony w specjalny filtr chroniący silnik. Niestety filtr powietrza nie jest antyalergiczny, co jest znaczną wadą produktu. Odkurzacz waży około 7 kilogramów, a jego cena wynosi ponad 400 złotych.

 

Miejsce 9 — Zelmer ZVC 415 SP

Odkurzacz ZVC 415 SP wyprodukowany przez firmę Zelmer emituje dźwięk o natężeniu około 74 decybeli. Model ten to naprawdę mały odkurzacz, ponieważ jego długość i szerokość nie przekraczają 30 centymetrów. Odkurzacz wyposażony jest w worek do przechowywania brudu, którego pojemność wynosi 4 litry. Model ZVC 415 SP jest sprzedawany wraz z zestawem szczotek przeznaczonych do czyszczenia różnych powierzchni. Opisywany model odkurzacza kosztuje nieco ponad 300 złotych.

Miejsce 8 — Bosch BGB45331

Firma Bosch jest producentem modelu BGB45331, który podczas pracy wytwarza dźwięk o natężeniu 70 decybeli. Odkurzacz ten ma nieco większe gabaryty, ponieważ jego długość wynosi aż 47 centymetrów. Istotnym elementem wyposażenia tego modelu jest filtr antyalergiczny. Wszelkie zabrudzenia zebrane podczas pracy urządzenia trafiają do worka, który może pomieścić do 5 litrów zanieczyszczeń. Cena opisywanego odkurzacza jest wyższa i wynosi około 500‒550 złotych.

 

Miejsce 7 — Siemens VSQ 4 GP 1264

Firma Siemens ma w swojej ofercie model VSQ 4 GP 1264. Odkurzacz ten ma niemal identyczne parametry jak opisany wyżej odkurzacz marki Bosch. Długość urządzenia, natężenie dźwięku, pojemność worka na brud, wbudowany filtr antyalergiczny wszystkie wymienione parametry są zgodne z tymi, które ma model Bosch BGB45331. Co więc sprawiło, że odkurzacz Siemensa znalazł się wyżej w naszym rankingu? Powodem jest oczywiście niższa cena, która wynosi około 400‒500 złotych.

Miejsce 6 — Sencor SVC840 Silenzio

Urządzenie wyprodukowane przez firmę Sencor nieprzypadkowo ma nazwę SVC840 Silenzio. Jest to rzeczywiście dość cichy odkurzacz (natężenie dźwięku to 70 decybeli), który ponadto nie ma dużych rozmiarów (długość urządzenia wynosi raptem 42 centymetry). Opisywany model został wyposażony w specjalny zderzak, który zapobiega powstawaniu zarysowań na meblach. Sencor SVC840 Silenzio ma znacznie mniejszy worek na brud (pojemność wynosi około 2 litrów), a jego waga to około 5 kilogramów. Produkt firmy Sencor możemy zakupić za cenę wynoszącą około 450 złotych.

 

Miejsce 5 — Numatic Henry HVR200A

Chyba trudno znaleźć odkurzacz bardziej popularny niż słynny Henry. Firma Numatic zasłynęła z produkcji urządzeń, których obudowa została skonstruowana w taki sposób, aby odkurzacz mógł przypominać żyjącą istotę. Henry HVR200A to cichy odkurzacz, który w czasie pracy generuje dźwięk o natężeniu około 67 decybeli. Olbrzymią zaletą tego modelu jest bardzo duża siła ssania, a także pojemność worka na brud wynosząca aż 9 litrów! Opisywany model ma niewielkie wymiary (długość oraz szerokość wynoszą nieco ponad 30 centymetrów), choć jest nieco cięższy od poprzednich urządzeń (jego waga to ponad 6 kilogramów). Wysoka jakość odkurzacza jest powodem dość wysokiej ceny. Zakup urządzenia Henry HVR200A to wydatek rzędu 600 złotych.

Miejsce 4 — Hoover AC70 AC10011

Firma Hoover specjalizuje się w produkcji odkurzaczy, co sprawia, że jakość ich produktów jest wyjątkowo wysoka. Nie inaczej jest w przypadku modelu AC70 AC10011, który gwarantuje także stosunkowo cichą pracę (natężenie dźwięku wynosi 69 decybeli). Pojemność worka na brud wynosi 4,5 litra, choć nie jest to na pewno mały odkurzacz (długość tego modelu wynosi aż 55 centymetrów). Model AC70 AC10011 nie jest jednak ciężki (jego waga to 5,7 kilograma), choć samo urządzenie ma bardzo dużą wydajność. Hoover AC70 AC10011 kosztuje około 500‒600 złotych.

 

Miejsce 3 — BOTTI ZW0901C

Firma Botti skonstruowała bardzo praktyczny odkurzacz, który został oznaczony jako model ZW0901C. Natężenie dźwięku podczas pracy tego modelu wynosi 63 decybele. Taki wynik sprawia, że jest to niemalże najcichszy odkurzacz na rynku. Odkurzacz Botti jest bardzo małym i lekkim urządzeniem (jego przybliżona waga wynosi zaledwie 4 kilogramy). ZW0901C nie ma jednak problemu z usuwaniem rozmaitych zabrudzeń, ponieważ odkurzacz ma dość dobrą siłę ssania. Bezsprzeczną zaletą urządzenia jest jego cena. Odkurzacz firmy Botti możemy nabyć za około 200‒300 złotych, co wydaje się naprawdę niewielką sumą.

Miejsce 2 — Rowenta RO5945EA

Wiceliderem naszego rankingu został bardzo cichy odkurzacz RO5945EA wyprodukowany przez firmę Rowenta. Korzystanie z niego jest wyjątkowo przyjemne, ponieważ urządzenie emituje słaby dźwięk o natężeniu 64 decybeli. Model RO5945EA ma potężną siłę ssania, co pozwala odkurzaczowi na błyskawiczne pochłanianie wszelkich zabrudzeń. Na szczególną uwagę zasługują zastosowane w urządzeniu filtry, które charakteryzują się doskonałym absorbowaniem nieczystości. Rowenta RO5945EA jest odkurzaczem wysokiej jakości. Koszt jego zakupu to około 650 złotych.

 

Miejsce 1 — Electrolux ZUS3925DBEL

Bezapelacyjnym zwycięzcą naszego rankingu jest cichy odkurzacz Electrolux ZUS3925DBEL. Urządzenie ma rewelacyjny poziom natężenia emitowanego dźwięku, który wynosi zaledwie 61 decybeli. Określenie najcichszy odkurzacz brzmi górnolotnie, ale bardzo trudno znaleźć inny odkurzacz workowy o podobnych parametrach. Electrolux ZUS3925DBEL został dodatkowo wyposażony w specjalne miękkie koła, co umożliwia bezproblemowe przemieszczanie urządzenia. Jego przechowywanie też nie będzie stanowić problemu, ponieważ jest to dość mały odkurzacz (jego długość wynosi 40, a szerokość 30 centymetrów). ZUS3925DBEL to niewielki, praktyczny oraz niezwykle cichy model odkurzacza. Cena tego modelu to około 700 złotych.