Data publikacji:

Trymowanie psa. Jakiego trymera używać dla psa długowłosego?

Czy trymowanie sierści psa jest konieczne? Kiedy i jak często trymować psa? Sprawdź, jaki trymer dla psa będzie najlepszy. Dowiedz się, czy trymowanie psa boli i poznaj zasady trymowania.

trymer dla psa

Trymer dla psa: do czego służy?

Jak dbać o psa? Odpowiedniej pielęgnacji wymaga sierść czworonoga. Trymer służy to trymowania psów, czyli usuwania martwej sierści czworonogów. Taki zabieg pielęgnacyjny od razu poprawia jakość sierści – usztywnia ją, zmniejsza ilość martwego podszerstka i martwych włosów okrywowych. Sierść po trymowaniu jest błyszcząca, ma bardziej intensywny kolor, wygląda zdrowo i mniej wypada niż przed zabiegiem.

Czym jest trymer dla psa?

Trymer (nożyk trymerski) to urządzenie, które przypomina nieco nóż z pofałdowanym lub postrzępionym ostrzem. Trymery, wbrew pozorom, różnią się między sobą grubością i specyfiką ostrza. Można wyróżnić:

  • trymery do usuwania martwego podszerstka;
  • trymery do usuwania włosów okrywowych;
  • trymery do usuwania martwego podszerstka i włosów okrywowych (trymery uniwersalne);
  • trymery do stosowania w okolicy uszu, pyska i w miejscach trudno dostępnych;
  • trymery do stosowania na dużych powierzchniach ciała (karku, tułowiu, brzuchu);
  • trymery do trymowania standardowego;
  • trymery do trymowania przerzedzającego (trymowanie co drugi włos).

Możesz wybrać trymer elektryczny (przewodowy lub bezprzewodowy) lub trymer analogowy. Wszystko zależy od twoich preferencji i potrzeb. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z trymowaniem sierści, to warto wcześniej skonsultować się z groomerem lub lekarzem weterynarii. Specjalista podpowie, jakie urządzenie dla twojego psa będzie najlepsze.

Trymer dla psa: jak używać?

Trymowanie sierści psa jest, wbrew pozorom, bardzo prostą czynnością. Trymerem należy się posługiwać tak samo jak grzebieniem, z tą różnicą, że nożyk trymerski będzie wyciągał martwe włosy za sobą, a grzebień raczej nie. Wykonuj długie, pojedyncze ruchy trymerem z kierunkiem wzrostu włosa.

Pierwsze trudności mogą się pojawić, jeśli będziesz chciał zrobić psu jakąś konkretną, bardziej wymagającą fryzurę. W takich przypadkach zabieg trymowania może wymagać nieco więcej doświadczenia, być może także specjalistycznych narzędzi – np. narzędzia do trymowania okolicy uszu, pyska i łap.

Zobacz również, jaki grzebień dla psa wybrać.

Jak często wykonywać trymowanie psa?

To zależy. Trymowanie należy przeprowadzać w razie potrzeby. W praktyce oznacza to, że zabieg należy powtarzać co 1-4 miesiące.

Czy trymowanie psa boli?

Nie. Zabieg jest zupełnie bezbolesny, ponieważ sierść nie jest wyrywana podczas trymowania, a jedynie wyczesywane są martwe włosy okrywowe i martwy podszerstek, które nie są unerwione.

Czy sierść po trymowaniu jest krótsza?

Nie. Dobry trymer nie skraca włosów na długości, a jedynie wyczesuje martwe włosy okrywowe i martwy podszerstek. Jeśli martwych włosów było dużo, to może ci się optycznie wydawać, że sierść po zabiegu jest krótsza. W rzeczywistości ma po prostu mniejszą objętość.

Czy trymowanie jest konieczne?

Tak i nie. To zależy od rasy psa, którego masz w domu. Warto kupić trymer dla sznaucera, który ma dość szorstką sierść, którą trudno jest wyczesać zwykłą szczotką dla psa.

Martwa sierść wypada sama, ale w przypadku psów z obfitym podszerstkiem lub psów z szorstkimi włosami nie jest to takie proste. Trymowanie wówczas jest wskazane. Po zabiegu, w miejscu usuniętej sierści, wyrosną nowe, zdrowe włosy.

Autorka: Natalia Ciszewska