Data modyfikacji:

Trymowanie psa. Jakiego trymera używać dla psa?

Czy trymowanie sierści psa jest konieczne? Kiedy i jak często trymować psa? Sprawdź, jaki trymer dla psa będzie najlepszy. Dowiedz się, czy trymowanie psa boli, i poznaj zasady trymowania.
trymowanie psa

Trymer dla psa – do czego służy?

Jak dbać o psa? Odpowiedniej pielęgnacji wymaga sierść czworonoga. Trymer służy to trymowania psów, czyli usuwania martwej sierści czworonogów. Taki zabieg pielęgnacyjny od razu poprawia jakość sierści – usztywnia ją, zmniejsza ilość martwego podszerstka i martwych włosów okrywowych. Sierść po trymowaniu jest błyszcząca, ma bardziej intensywny kolor, wygląda zdrowo i mniej wypada niż przed zabiegiem.

Czym jest trymer dla psa?

Trymer (nożyk trymerski) to urządzenie, które przypomina nieco nóż z pofałdowanym lub postrzępionym ostrzem. Trymery, wbrew pozorom, różnią się między sobą grubością i specyfiką ostrza. Można wyróżnić:
  • trymery do usuwania martwego podszerstka;
  • trymery do usuwania włosów okrywowych;
  • trymery do usuwania martwego podszerstka i włosów okrywowych (trymery uniwersalne);
  • trymery do stosowania w okolicy uszu, pyska i w miejscach trudno dostępnych;
  • trymery do stosowania na dużych powierzchniach ciała (karku, tułowiu, brzuchu);
  • trymery do trymowania standardowego;
  • trymery do trymowania przerzedzającego (trymowanie co drugi włos).
  • Możesz wybrać trymer elektryczny (przewodowy lub bezprzewodowy) lub trymer analogowy. Wszystko zależy od twoich preferencji i potrzeb. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z trymowaniem sierści, to warto wcześniej skonsultować się z groomerem lub lekarzem weterynarii. Specjalista podpowie, jakie urządzenie dla twojego psa będzie najlepsze.

    Jak wybrać najlepszy trymer dla psów?

    Narzędzie do trymowania psa musi być przede wszystkim dostosowane do potrzeb pupila. Inny sprzęt sprawdzi się dla dużego zwierzaka o gęstej, miękkiej sierści, a inny dla niewielkich rozmiarów szorstkowłosego czworonoga; różnych trymerów używa się też do poszczególnych obszarów ciała. Twarda sierść wymaga używania głębszych, szeroko rozstawionych ząbków, natomiast trymer krótki, o gęstych ząbkach zdecydowanie lepiej sprawdzi się przy sierści miękkiej.
    W sklepach znajdziesz duży wybór trymerów o różnej budowie i nieco innym sposobie działania. Jakie są najpopularniejsze sprzęty do trymowania psa? W zależności o potrzeb psa i twoich upodobań oraz umiejętności możesz korzystać ze specjalnego nożyka trymerskiego czy trymera hakowego dla psa. Dostępne są również specjalne paluszki do trymowania oraz kamienie trymerskie.

    Nożyk do trymowania psa

    Trymer dla psów w formie nożyka to klasyk – najpopularniejsze narzędzie pielęgnacyjne. Wyposażone jest w plastikową, metalową lub drewnianą rączkę oraz, będącą jej przedłużeniem końcówkę z ząbkami, które mogą mieć różny rozstaw i długość. Warto wyposażyć się przynajmniej w dwa rodzaje nożyków, ponieważ części ciała o delikatniejszej sierści trzeba trymować nożykiem o ząbkach krótszych i gęstszych. Używając tego narzędzia, trzeba zwracać uwagę na równomierne usuwanie włosów, w przeciwnym razie w sierści uformuje się nieestetyczna dziura, której będzie się trudno pozbyć.
    Na co zwrócić uwagę, kupując nożyk do trymowania psa? Przede wszystkim na wspomniany rozstaw zębów. Duże znaczenie ma również to, jak narzędzie leży w dłoni opiekuna. Dostępne są nożyki dla osób prawo- i leworęcznych.

    Trymer hakowy dla psa

    Trymer hakowy dla psa przypomina swoim wyglądem niewielkie grabie, nazywany jest również zgrzebłem. Najlepiej sprawdza się do trymowania większych powierzchni ciała, zwłaszcza grzbietu i boków. Takie narzędzie jest idealne do pozbywania się nadmiaru podszerstka, rozczesywania i usuwania kołtunów. Polecane jest zwłaszcza dla czworonogów o gęstej okrywie włosowej i obfitym podszerstku.
    W bogatej ofercie przyrządów do trymowania psa znajdziesz wygodne zgrzebła dwustronne o różnym rozstawie ząbków. Jest to bardzo wygodna opcja, umożliwia bowiem komfortową pielęgnację różnych części ciała.
    Jakie są zalety trymera hakowego dla psa? Jest bardzo wygodny i bezpieczny w użyciu. Żeby zadbać o psią sierść, wystarczy delikatnie czesać psa w kierunku wzrostu włosa.

    Kamień do trymowania psa

    Ciekawym narzędziem są kamienie trymerskie, które wyglądem przypominają pumeks. Najczęściej korzysta się z nich dodatkowo, w ramach uzupełnienia tradycyjnych zabiegów. Zalecane są zwłaszcza dla ras o krótkiej, gładkiej sierści.
    Chropowata powierzchnia kamienia doskonale radzi sobie ze zbieraniem luźnych włosów, pomaga więc pozbyć się tych martwych. Przy okazji usuwa również złuszczony naskórek oraz brud. Przypomina to stosowany przez ludzi peeling. Dzięki swojemu działaniu pumeks trymerski poprawia stan psiej sierści i skóry.

    Paluszki trymerskie – jak trymować nimi psa?

    Paluszki, zwane też nakładkami trymerskimi, są bardzo ciekawym narzędziem o dużym potencjale. Mają one wygląd naparstków i są wykonane z gumy lub lateksu, najczęściej wyposażone są w wypustki ułatwiające pracę opiekunowi. Jak trymować psa paluszkami? Wystarczy delikatnie skubać sierść na całym ciele psa, usuwając stopniowo martwe włosy. Ponieważ jest to czasochłonne, najczęściej stosuje się je do konkretnych partii ciała, takich jak pysk, uszy oraz inne miejsca, do których trudno dotrzeć w inny sposób.

    Trymer elektryczny dla psów szorstkowłosych

    Do trymowania psów szorstkowłosych możesz też używać trymera elektrycznego. To wygodne narzędzie, które działa szybko i skutecznie – błyskawicznie wyrywa martwe włosy wraz z cebulką. Zaletą takiego rozwiązania jest też czystość całego zabiegu, ponieważ włosy lądują od razu w specjalnym pojemniku. Trymer elektryczny sprawdzi się przy psach niecierpliwych, które źle znoszą długie zabiegi. Z kolei nie będzie dobrym pomysłem, jeśli czworonożny przyjaciel jest nerwowy i wrażliwy na dźwięki.

    Pudry i kredy do trymowania psa – do czego są potrzebne?

    W profesjonalnych sklepach groomerskich znajdziesz szeroki wybór pudrów i kred do trymowania psa. Do czego się ich używa? Pomagają w trymowaniu, nadając sierści odpowiednią strukturę. Pudry pochłaniają nadmiar sebum, tłuszcz i wilgoć, sprawiając, że szata psa staje się mniej śliska, a przy okazji odświeżają ją.
    Kupując kosmetyki do trymowania psa, koniecznie trzeba zwracać uwagę na ich jakość. Powinny być hipoalergiczne, nie powodować podrażnień i być bezzapachowe. Dzięki temu zabieg nie będzie miał przykrych konsekwencji zdrowotnych.

    Trymer dla psa – jak używać?

    Trymowanie sierści psa jest, wbrew pozorom, bardzo prostą czynnością. Trymerem należy się posługiwać tak samo jak grzebieniem, z tą różnicą, że nożyk trymerski będzie wyciągał martwe włosy za sobą, a grzebień raczej nie. Wykonuj długie, pojedyncze ruchy trymerem z kierunkiem wzrostu włosa.
    Pierwsze trudności mogą się pojawić, jeśli będziesz chcieć zrobić psu jakąś konkretną, bardziej wymagającą fryzurę. W takich przypadkach zabieg trymowania może wymagać nieco więcej doświadczenia, być może także specjalistycznych narzędzi – np. narzędzia do trymowania okolicy uszu, pyska i łap.

    Jak często wykonywać trymowanie psa?

    To zależy. Trymowanie należy przeprowadzać w razie potrzeby. W praktyce oznacza to, że zabieg należy powtarzać co 1–4 miesiące.

    Czy trymowanie psa boli?

    Nie. Zabieg jest zupełnie bezbolesny, ponieważ sierść nie jest wyrywana podczas trymowania, a jedynie wyczesywane są martwe włosy okrywowe i martwy podszerstek, które nie są unerwione.
    jak trymować psa

    Czy sierść po trymowaniu jest krótsza?

    Nie. Dobry trymer nie skraca włosów na długości, a jedynie wyczesuje martwe włosy okrywowe i martwy podszerstek. Jeśli martwych włosów było dużo, to może ci się optycznie wydawać, że sierść po zabiegu jest krótsza. W rzeczywistości ma po prostu mniejszą objętość.

    Czy trymowanie jest konieczne?

    Tak i nie. To zależy od rasy psa, którego masz w domu. Warto kupić trymer dla sznaucera – ma on dość szorstką sierść, którą trudno jest wyczesać zwykłą szczotką dla psa.
    Martwa sierść wypada sama, ale w przypadku psów z obfitym podszerstkiem lub psów z szorstkimi włosami nie jest to takie proste. Trymowanie wówczas jest wskazane. Po zabiegu, w miejscu usuniętej sierści, wyrosną nowe, zdrowe włosy.

    Trymowanie psa w salonie – cena

    Trymowanie psa w salonie groomerskim może kosztować sporo, w większych miastach kwota za kompleks zabiegów pielęgnacyjnych dużego psa o gęstej sierści to nawet 350 zł. Opiekując się mniejszym czworonogiem, będzie trzeba wyłożyć około 150–200 zł.
    Biorąc pod uwagę cenę wyczesywania martwego włosia i częstotliwość, z jaką trzeba powtarzać zabieg, warto zaopatrzyć się we własny trymer dla psów. To jednorazowy niewielki wydatek. Później wystarczy tylko dowiedzieć się, jak bezpiecznie, a zarazem skutecznie trymować psa, i nabrać trochę doświadczenia. Pamiętaj, to nie jest trudne, jednak jeśli obawiasz się, że zrobisz czworonogowi krzywdę, spróbuj najpierw przypatrzeć się, w jaki sposób zabieg przeprowadza profesjonalny groomer. Pomocne mogą okazać się też filmiki instruktażowe, które ułatwią naukę początkującym.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym