Historia telewizorów wydaje się dość prosta

Początkowo małe (pod względem ekranu, natomiast ogromne całościowo), czarno-białe i bardzo drogie. Z czasem coraz większe, kolorowe i zdecydowanie tańsze. Współczesne telewizory już nie przypominają tych, które możemy jeszcze zobaczyć w muzeach lub na starych filmach w drewnianej obudowie, ze śmiesznymi (z dzisiejszej perspektywy) gałkami. Są wykonane z zupełnie innych materiałów, płaskie, a jednocześnie dużo lżejsze niż telewizory kineskopowe, które niegdyś były na wagę złota. Nie można też zapomnieć o licznych funkcjach, które mają obecnie „prawnuczki Rubina”. 
Często gdy myślimy o elektronice, wydaje nam się, że wszystko już było, a na rynku pojawiają się tylko nieistotne „bajery”, które tak naprawdę pełnią jedynie funkcję chwytów marketingowych. Nic bardziej mylnego!

Jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne z zakresu telewizorów, warto zwrócić uwagę na koreańskiego producenta Samsung. Firma ta ciągle nas zaskakuje, na szczęście bardzo pozytywnie.

Najlepsze telewizory led Samsung

W światowej czołówce telewizorów znajdują się właśnie TV Samsung. Firma ta w ciągu ostatnich kilku lat twardo walczyła o swoją pozycję na rynku odbiorników telewizyjnych.

Doskonałym przykładem może być jeden z najczęściej nagradzanych telewizor LED Samsung serii SUHD. Producent przytacza tu nawet określenie, że jest to „zdaniem wielu najlepszy telewizor na świecie”.

Telewizory te wyróżniają się na tle konkurencji dzięki imponującym wymiarom (najmniejszy model ma przekątną 65 cali). TV Samsung ma wykończenie bardzo wysokiej jakości.

Nowoczesny, a zarazem stonowany design sprawia, że od pierwszego spojrzenia mamy świadomość kontaktu ze sprzętem z wyższej póki.

Zgodnie z najnowszymi trendami model ten charakteryzuje się zagiętym, nanokrystalicznym ekranem (wpływającym na dokładność widzianych szczegółów) oraz funkcją 4K.

Cena tego ocenianego najlepiej na świecie modelu to blisko 20 tysięcy złotych. Zdecydowanie drożej niż konkurencja, jednak warto się zastanowić, za co tak naprawdę płacimy.

Małe telewizory LED

Samsung zapewnia swoim użytkownikom pełną gamę produktów od tych z najwyższej półki po te zdecydowanie tańsze i dostępne przeciętnemu Kowalskiemu.

Najtańszym produktem jest model UE19H4000. Oczywiście model ten nie ma wielu popularnych obecnie funkcji, takich jak SmartTV, Wi-Fi czy funkcja 3D. Jednak dla osób mniej wymagających lub jako drugi odbiornik jest on idealny. Przekątna ekranu ma zaledwie 19 cali, a jego cena to około 600 złotych.

Telewizory LED Samsung wyróżniają się licznymi technologiami poprawiającymi jakość obrazu, przykładem jest model UE32J4000.

Funkcjonalnie oraz cenowo przypomina konkurencyjne modele z tego samego segmentu. Nie ma funkcji Smart ani 3D i podobnie jak poprzedni TV Samsung — jest przeznaczony dla mniej wymagających.

Ma jednak znacznie większą przekątną ekranu — 32 cale oraz nieco wyższą cenę — około 1000 złotych.

Specjalnie dla wielbicieli footballu Samsung wyposażył swoje telewizory w funkcję piłki nożnej. Tryb ten zapewnia nam emocje jak podczas kibicowania na stadionie — silny przestrzenny dźwięk, mocne nasycenie kolorów, a także możliwość przybliżenia poszczególnych elementów ekranu to tylko niektóre dodatki oferowane przez Samsunga.

Funkcję tę znajdziemy np. w modelu UE24H4003. Ten 24-calowy telewizor z bardzo odważnymi funkcjami jest dostępny już za 720 złotych.

Telewizory Samsung 3D

Technologia 3D w telewizorach została spopularyzowana dość niedawno, jednak ma już swoich wiernych fanów. Uwielbiamy w domowym zaciszu oglądać filmy z wykorzystaniem najlepszych efektów (bliskich tym, które możemy podziwiać, siedząc na kinowych fotelach).

Wśród liderów technologii znajdziemy także telewizory Samsung 3D.

Dość tanim modelem o dobrych parametrach jest w tym wypadku model UE22H5610. Jest to stosunkowo niewielki telewizor (ma zaledwie 22 cale), jednak pozwala na oglądanie filmów w bardzo dobrej jakości.

Funkcją, która sprawia, że wyprzedza swoich konkurentów (z podobnego poziomu ceny oraz parametrów), jest możliwość sterowania urządzeniem za pomocą gestów.

Oczywiście na rynku dostępne są także zdecydowanie większe i droższe telewizory Samsung 3D — produkty z najwyższej półki. Przykładem może być np. UE85HU7500 (o przekątnej 85 cali), którego cena to około 34 tysiące zł.

Pod względem kosztu zakupu sprzętu koreańska firma nie ma sobie równych. Konkurenci, którzy oferują podobne wielkości ekranów (80 cali), zdecydowali się na znacznie niższe ceny — kilkanaście tysięcy złotych.

Oczywiście, porównując telewizory Samsung 3D z konkurencyjnymi odbiornikami, musimy zwrócić uwagę na wiele dodatkowych funkcji, które często rażąco rzutują na jakość obrazu, a także dźwięku.

Nawet przeciętnie zorientowany użytkownik może na własnych oczach i uszach doświadczyć znaczącej różnicy. Koreański producent ciągle wyprzedza konkurentów, jeśli chodzi o rozwiązania wpływające na odczucia podczas oglądania filmu.

Wyposażenie Samsunga

TV Samsung charakteryzują się dbałością o użyteczność. Wszystkie współczesne modele wyposażone zostały w standardowe złącza — HDMI, DLNA, USB, a także łączność przez Wi-Fi i Bluetooth.

Użytkownicy chwalą sobie ich wytrzymałość oraz dobrej jakości wykonanie. Na uznanie zasługuje także wysoka kontrastowość i świetne odwzorowanie, które widocznie ukazuje przewagę telewizorów Samsunga nad konkurencją.

Obecnie praktycznie wszystkie telewizory wyposażone są w funkcję Smart, a także 3D.

Producent dba także o dodatkowe wyposażenie. Decydując się na dowolny telewizor Samsung, otrzymujemy ponadto: instrukcję obsługi w języku polskim (niestety konkurenci często o tym zapominają), e-manual, 24-miesięczną gwarancję i obrotową podstawę.

W zależności od modelu dostępne są też zestawy okularów 3D oraz pilot Smart Control.

Wybór telewizora

Decydując się na zakup telewizora, należy zwrócić uwagę na liderów w tej branży. W czołówce znajdują się tutaj następujące firmy: Samsung, LG, Sony, Panasonic, Sharp.

Producenci prowadzą odwieczną walkę o zdobycie pierwszego miejsca na podium. Ciągle ulepszają modele, dodają im ekstrafunkcje, modyfikują na potrzeby czasu i oczekiwania klientów.

Już ich nie spłaszczają, lecz bardziej zaokrąglają na wzór ekranów kinowych, tak by obraz nas otaczał. Funkcje Smart TV, czy też 3D nikogo nie dziwią. Dźwięk Dolby Surround, ekran OLED, czy też funkcja full HD są codziennością.

Koreański producent idzie też o krok dalej. Telewizory LED Samsung, które będą produkowane w 2016 roku, mają być przygotowane do obsługi technologii internetu rzeczy (IoT), a także połączone z platformą SmartThings.Będzie to oznaczało możliwość podłączenia telewizora do nawet 200 inteligentnych urządzeń i sterowanie nimi z fotela przed telewizorem.

Jednak nadal pozostają rzeczy niezbywalne i charakterystyczne dla każdego z producentów. Kwestie tak banalne, że często zapominamy o nich podczas podejmowania decyzji o wyborze telewizora. Są to wrażenia z odtwarzanego filmu. Dlatego też czasami warto zwrócić szczególną uwagę na własne odczucia podczas oglądania.