Data publikacji:

Wiemy, dlaczego tytuły książek na grzbietach są drukowane w różne strony!

Czy kiedykolwiek denerwowałeś się, że układając książki na półce ich tytuły czasami drukowane są z dołu do góry, a czasami na odwrót? Czasami można sobie połamać kark, gdy każdy tytuł i nazwisko autora jest zapisane w odwrotną stronę niż książka obok. Sporo ludzi dziwi ten fakt i zastanawiają się, czy nie można było tego jakoś ujednolicić. Mamy odpowiedź!
Okazuje się, że nie ma tak naprawdę „poprawnej” wersji. Wszystko zależy od tego, gdzie książka została wydana i który system uważa za lepszy. Rozróżniamy oczywiście dwie wersje – tradycja amerykańska i tradycja europejska. Każda z nich preferuje wydawanie tytułów w inny sposób.

Zacznijmy więc od tradycji Starego Kontynentu. W Europie tytuły drukuje się od dołu do góry, czyli nazwę poziomo przeczytamy, gdy książka leży okładką do dołu. Dlaczego? Rozwiązanie zagadki jest proste – lektury zazwyczaj stoją pionowo na regałach i półkach i w ten sposób łatwiej przeczytać tytuł. Prosto i bez niepotrzebnych kombinacji.
Tradycja amerykańska jest nastawiona bardziej na marketing, co chyba nikogo nie powinno dziwić. Według Amerykanów tytuły na książkach powinno się drukować od góry do dołu. W ten sposób, kiedy ksiażka leży poziomo, okładką do góry, łatwiej jest przeczytać jej tytuł. Rzeczywiście w wielu księgarniach lektury ułożone są w ten sposób – zwłaszcza jeżeli chodzi o nowości wydawnicze. Dobrze jednak wiemy, że przechowywanie książek w ten sposób jest mało praktyczne i łatwiej wyjąć tom z środka, jeżeli są ustawione obok siebie, niż na stosie.
Która metoda jest więc lepsza? Ciężko powiedzieć. Każda tradycja ma swoje argumenty, których nie da się podważyć. Teoretycznie osobom praworęcznym bardziej naturalnie jest przekrzywić głowę w lewo, aby przeczytać nazwisko autora i tytuł, a takich osób jest więcej. Z drugiej strony ruch głowy w przeciwną stronę wcale nie jest trudniejszy, a za to gorzej czyta się teksty zapisane do góry nogami. 

A którą wersję wy preferujecie?
Tekst: Jakub Spiryn