Data modyfikacji:

Ubranka dla psa – kiedy warto je kupić?

Wraz z nadejściem zimy na ulicach pojawia się coraz więcej psów w ubrankach. Dodatkowe odzienie doskonale chroni przed chłodem i deszczem. Sprawdza się przede wszystkim u psów z krótką sierścią oraz ras małych i miniaturowych. Zobacz, czym kierować się przy wyborze ubranka dla psa i jak przyzwyczaić psa do noszenia ubranka.

ubranka dla psa

Czy ubranka dla psa są potrzebne?

Wielu właścicieli psów, kiedy zastanawia się, jak dbać o psa, rozważa, czy ubranka dla psa rzeczywiście są potrzebne. Wszystko zależy od rasy twojego pupila. Alaskan malamut i husky syberyjski lepiej czują się w chłodne, zimowe dni ze względu na naturalnie gęstą sierść, która izoluje przed chłodem. Takie psy o wiele gorzej znoszą upalne letnie dni niż mroźną zimę.

Yorkshire terrier czy shih-tzu mają rzadkie włosy bez podszerstka, dlatego źle znoszą chłód:

  • trzęsą się
  • stoją w bezruchu
  • nie są aktywne na zewnątrz
  • chcą wracać do domu od razu po załatwieniu swoich potrzeb fizjologicznych

W ich wypadku ubranka będą bardzo przydatnym gadżetem dla psa.

Kiedy zakładać ubranka dla psa?

Ubranka dla psa są wskazane dla wszystkich psów ras małych i miniaturowych, ale też dla większych czworonogów, które mają rzadką i krótką sierść oraz dla psów ras bezwłosych. Warto przede wszystkim wybrać ubranka dla psów na zimę. Bardzo młode i starsze zwierzęta mogą mieć trudności z utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała. Ubranko zapobiega utracie ciepła.

Wszystkie chore psy oraz te, które mają obniżoną odporność po przebytej chorobie, także powinny nosić ubranka, kiedy jest zimno na zewnątrz. Jest to szczególnie ważne w wietrzne, chłodne dni. Niezależnie od pory roku lekarze weterynarii zalecają noszenie ubranek pooperacyjnych dla psów. Ma to szczególnie duże znaczenie dla prawidłowego gojenia się rany.

Ubranko dla psa – jakie wybrać?

Kieruj się przede wszystkim dobrem psa, a nie jego wyglądem. Producenci odzieży dla psów dwoją się i troją, by przyciągnąć twoją uwagę, a to, jak ubranko wygląda, jest sprawą drugorzędną. Ubranie powinno być wygodne i nie krępować ruchów pupila, dlatego wybieraj te, które nie zasłaniają kończyn. Pies w ubranku powinien biegać i bawić się z innymi psami bez ograniczeń.

Ubranko dla psa z kapturem przyciąga uwagę nie tylko ludzi, ale także innych psów. Czworonogi interesują się psami w kapturze czy szaliczku. Jest to dla nich niecodzienny widok, dlatego mogą się bać psów w takim ubranku i reagować agresją, dlatego lepiej unikać takich fasonów. Czworonogi komunikują się ze sobą za pomocą ustawienia uszu i wysokości ogona. Jeśli ubranko będzie przykrywać te części ciała, zamiary twojego psa mogą zostać źle obrane przez towarzyszy na spacerze, co może być przyczyną nieporozumienia i w konsekwencji bójki. Ubranko powinno przykrywać jedynie tułów psa, a głowa, ogon i kończyny pozostają nieokryte.

Psy doskonale widzą kolor niebieski i żółty, dlatego ubranko w tych kolorach może przyciągać ciekawskie psy na spacerze bez smyczy. Dlatego wybierz neutralne lub stonowane kolory, zbliżone do koloru sierści pupila, by ten nie był inaczej traktowany przez swoich kolegów z parku. Dodatkowym atutem ubranka dla psa są odblaskowe elementy, dzięki którym pupil będzie lepiej widoczny po zmroku.

Unikaj ubranek z metalowymi zamkami, które dotykają skórę psa. Zamki błyskawiczne ułatwiają zakładanie i zdejmowanie ubranka, ale mogą być przyczyną odmrożeń w mroźne dni. O wiele lepsze są te stroje, które można zapiąć na rzepy.

Ubranko idealne na deszcz powinno się składać z nieprzemakalnej powłoki i oddychającej membrany, która przylega bezpośrednio do skóry pupila. Dobrze, jeśli posiada otwór na smycz. To szczególnie ważne, jeśli pies ma szelki zamiast obroży. Swetry robione na drutach nie chronią psa przed zimnem, a w wilgotne czy deszczowe dni łatwo chłoną wodę, przez co chłodzą ciało psa, zamiast je ogrzewać.

Jak przekonać pupila do noszenia ubranka dla psów?

Na początku daj psu ubranko do powąchania. Powinien oswoić się z jego zapachem. Możesz na nim położyć kilka smakołyków, by pies mógł pozytywnie skojarzyć sobie jego zapach. Kolejnym etapem jest zachęcenie psa, by przełożył przez ubranko głowę. Następnie możesz delikatnie przełożyć kończyny i zapiąć ubranko. Pamiętaj, by nie robić nic na siłę. Oswajanie z ubrankiem może potrwać nawet kilka dni, dlatego najważniejsza jest tutaj cierpliwość, delikatność, ale też determinacja opiekuna. Nie zapomnij o nagrodzeniu psa, kiedy pozwoli sobie założyć ubrania i buty dla psów.