Dzień Bibliotekarza – urządź swoją domową biblioteczkę

W dniu 8 maja w całej Polsce obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Przez tydzień w bibliotekach publicznych odbywają się rozmaite akcje promujące czytelnictwo: imprezy, spotkania z autorami czy panele dyskusyjne. Data ta ma na celu przypomnieć nam, że książki warto czytać, wypożyczać i gromadzić.

Literatura to nie tylko znakomite źródło wiedzy i rozrywki, ale też doskonały element wystroju wnętrz. Nie tylko klasowo wygląda, ale też dużo mówi o ich właścicielu, ukazując go jako osobę oczytaną i kulturalną. Warto znaleźć w swoich czterech kątach miejsce na biblioteczkę.


Aranżacja wnętrza zapalonego czytelnika – od czego zacząć?

Niezwykłych i odjechanych pomysłów na aranżację wnętrz jest całe mnóstwo. Nie zawsze jednak dysponujemy odpowiednim budżetem, żeby sprawić sobie coś prawdziwie wyszukanego. Co zatem sprawdzi się w każdym mieszkaniu? Przede wszystkim regał na książki. Zależnie od naszych preferencji, możemy go ustawić w sypialni, salonie, przedpokoju czy nawet kuchni. Na rynku funkcjonuje niesamowite bogactwo regałów – są stojące i wiszące, drewniane bądź plastikowe. Dzięki temu bez problemu dopasujemy ich kształt czy kolorystykę do danego pomieszczenia. Przy zakupie regału na książki warto wykazać się myśleniem perspektywicznym – bierzmy pod uwagę nie aktualny stan książek w domu, ale i pozycje, które wzbogacą naszą biblioteczkę w przyszłości! Niektórzy postawią na prostotę i użyteczność, inni będą mieli z kolei potrzebę zakupu czegoś bardziej oryginalnego. Regał na książki może w dzisiejszych czasach przypominać nawet indiańskie tipi czy być po prostu dawną łódką!

Półki na książki – pozycja obowiązkowa na obowiązkowe pozycje

Kolejnym podstawowym elementem, na którym większość z nas przechowuje swoją domową kolekcję literatury czy muzyki, jest półka na książki. Obok kwiatków, obrazów lub zdjęć powinien być to standard w każdym domu czy mieszkaniu. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie wielopoziomowej biblioteczki złożonej z kilku pięter półek. Bardziej zapalonym bibliofilom interesującą opcją może też wydać się próba obudowania innych sprzętów półkami z literaturą. Książki będą stanowić znakomitą oprawę dla barku czy kominka. Można też otoczyć nimi telewizor.

Podobnie jak w przypadku regałów, półki na książki występują dziś pod wieloma postaciami. W pokoju dziecięcym warto postawić na te zdobione zwierzątkami, co do salonu – jest to już kwestia osobistych upodobań. Drewno zawsze wygląda stylowo, jednak ciekawą alternatywą dla zwolenników stylu modernistycznego mogą być supercienkie półki, na których książki wyglądają, jakby były zawieszone w powietrzu. Nie widać ani półeczki, ani miejsca mocowania. Ich cena, wbrew pozorom, wcale nie jest zaporowa.

W witrynach odbicia

Wiele osób nie wyobraża sobie salonu bez witryny. Nie pasują one rzecz jasna do niektórych wnętrz, ale w bardzo wielu sprawdzają się znakomicie. Poza zastawą stołową, alkoholem w karafce czy kawałkiem rzeźby, w witrynach dobrze jest umieścić literaturę piękną bądź kolekcję leksykonów. Jest to rozwiązanie o tyle praktyczne, że oszklone witryny zapobiegną osiadaniu kurzu na książkach. Do tego rzecz jasna pięknie wyeksponują nasz księgozbiór.

Więcej światła

A jeśli mowa o ekspozycji, to nic tak nie podkreśla wyglądu książek, jak odpowiednie ich oświetlenie. Zakup dodatkowych lamp nie tylko przyczyni się do tego, że nasza biblioteczka zalśni blaskiem, wywierając piorunujące wrażenie na gościach. Więcej światła to także spore ułatwienie w poszukiwaniu pożądanego tytułu – zwłaszcza wtedy, gdy wyhodowaliśmy już pokaźnych rozmiarów zbiór literatury.

Jak oświetlać książki? Alternatyw znowu jest wiele. Wiszące półki znakomicie oświetli kinkiet, zaś w przypadku regałów czy witryn – a więc stylu bardziej klasycznego – lepiej sprawdzi się lampa stojąca. Ozdobiona finezyjnym abażurem będzie rzucać ciepłe światło na nasze zbiory poezji i opowiadań. Zastosowanie przy wystroju domowej biblioteczki znajdują też lampy LED. Można nimi oświetlać książki nie tylko z zewnątrz, ale także od środka, montując je np. w oszklonej witrynie. Dodatkową zaletą lamp LED jest fakt, iż pozwalają one uzyskać większą gamę odcieni światła. Obok lamp stojących będą stanowić doskonały dodatek do naszych salonów, sypialni czy kuchni.


Serce każdej biblioteki

Cóż nam jednak po strojnych regałach, witrynach w stylu retro czy futurystycznych półkach bez ich prawowitych mieszkańców, czyli książek? Gromadzenie literatury wszelakiej to hobby, które właściwie nie posiada żadnych minusów – są to przedmioty praktycznego użytku często bogate w wiedzę, a do tego znakomicie prezentują się jako dodatki upiększające wnętrze. Być może jedyną wadą zapadnięcia na coraz rzadszą w naszym społeczeństwie bibliofilię jest fakt, iż książki zajmują jednak trochę miejsca. Warto zawczasu uzbroić się w potrzebne akcesoria i zaplanować kształt oraz formę domowej biblioteczki. Później pozostaje już tylko to, co najbardziej przyjemne – kolekcjonowanie literackich pereł.
Kacper Podgórniak

Kibic sportu, meloman, książkofil. Trzy wielkie pasje, którymi żyje i na zgłębianie ich zawsze znajdzie czas. Lubi też o nich pisać, nawet jeżeli - parafrazując klasyka - "mówić o muzyce to jak tańczyć o literaturze". Najbardziej interesuje go człowiek.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły