Data publikacji:

Wałek do masażu: roller do kręgosłupa, twarzy, stóp i ciała. Jaki wybrać?

Wałek do masażu to ostatnio prawdziwy must have. Przynosi szybką ulgę, relaksując mięśnie spięte od intensywnego treningu albo od stresu. Z wałka korzystają profesjonalni sportowcy i kanapowe lenie. Może być stosowany przed i po treningu lub po prostu dla relaksu. Wałek jest na stałym wyposażeniu wszystkich siłowni, ale można go używać także w trakcie oglądania serialu. I w najtańszej wersji kosztuje tylko kilkanaście złotych. Zobacz, jaki wałek do masażu wybrać.

wałek do masażu
Każdy, kto intensywnie uprawia sport musiał się zetknąć z piankowymi wałkami do masażu, nazywanymi też rollerami. Wałki przez długie lata były używane przez rehabilitantów i fizjoterapeutów.

Okazało się jednak, że masaż wałkiem można całkiem skutecznie zrobić sobie samemu. Rolowanie mięśni przyspiesza ich regenerację, dotlenia je, zmniejsza ryzyko wystąpienia zakwasów, sprawia, że stają się bardziej elastyczne.

Efekty masażu można zauważyć bardzo szybko, zarówno  w postaci rozluźnienia mięśni, poprawy sprężystości powięzi (czyli okrywającej je tkanki)  jak i lepszego wyglądu skóry, której służy poprawa ukrwienia. 

Podpowiadamy także, jakie ćwiczenia na ból kręgosłupa są najlepsze.

Jaki wałek do masażu wybrać? 

Rollery dzielimy na miękkie, średnie i twarde.  Przy wyborze powinniśmy się kierować prostą zasadą: im większa jest nasza masa mięśniowa, tym twardszy powinien być wałek.

Najlepiej przejść się na pobliską siłownię i wypróbować kilka różnych rollerów. Co należy wiedzieć?

Wałki miękkie

Są sprężyste i lekko uginają się pod naciskiem. Odpowiednie dla początkujących sportowców, dla osób o szczupłej budowie ciała oraz dla osób odczuwających wyraźne, bolesne napięcie mięśni. To także dobry wybór dla ludzi starszych.

Wałki średnie

Minimalnie poddają się naciskowi. Polecane są osobom, które regularnie uprawiają sport. Masaż rozbija zgrubienia powstające w układzie mięśniowym wskutek przeciążeń i rozluźnia tzw. punkty spustowe.

Są to pojedyncze, nadwrażliwe włókna mięśni, które często powodują bóle np. szyi czy pleców. Z wałkiem o średniej twardości można tez wykonywać rozmaite ćwiczenia.

Wałki twarde

Zupełnie nie poddają się naciskowi. Przeznaczone dla zawodowców, osób z dużą masą mięśniową i doświadczeniem w rolowaniu. Odpowiednio użyte są najbardziej skuteczne, bo docierają do najgłębszych partii mięśni.

Jak używać wałka do masażu? 

Bardzo prosto – wałek podkładamy pod partię mięśni, którą chcemy masować i powoli przesuwamy go w górę i w dół. Jeśli wyczuwamy szczególnie napięte miejsce dociskamy wałek na kilkanaście sekund.

Robimy około 10 powtórzeń. Na jedną partię mięśni przeznaczamy nie mniej niż minutę, ale nie więcej niż 3 minuty. Nie rolujemy kości i stawów ani miejsc z obtarciami, siniakami itp. 

Rolowanie może trochę boleć, ale po całej sesji powinniśmy odczuć wyraźną ulgę. To znak, że masaż został prawidłowo wykonany. Jeśli masz wątpliwości, poproś o pomoc specjalistę z okolicznej siłowni albo obejrzyj film instruktażowy w internecie.

Roller z wypustkami czy gładki?

Rollery o gładkiej strukturze są bardzo uniwersalne. Można nimi masować całe ciało. 
Zadaniem wałka z kolcami jest pogłębianie wejścia w mięśnie. Przyda się do masażu kończyn, ale nie powinno się go stosować do rozluźniania mięśni wzdłuż kręgosłupa.

Wałków z wypustkami jest wiele rodzajów – od karbowania na powierzchni, po kolce w różnych kształtach i pod różnym kątem. Ponieważ jest to już sprzęt dla zaawansowanych warto skonsultować się przed zakupem ze specjalistą, który dopasuje wałek do naszych potrzeb.  Wyjątek stanowią wałki do stóp – te powinny być z kolcami. 

Wałek do stóp 

Dotychczas mowa była o rollerach piankowych. Wałki do stóp są najczęściej drewniane i mocno karbowane, wyglądają jak stare liczydło. Wystarczy postawić na nich stopy i przesuwać przez kilka minut. Po całym dniu na nogach – idealne! Można ich też używać do dłoni. 

Walek do masażu pleców

Cóż, nie każdy jest sportowcem. Za to praktycznie każdego boli kręgosłup. Który wałek będzie najlepszy do masażu kręgosłupa? Jeśli stawiasz na uniwersalność, wybierz roller o długości 60-90 cm. Nadaje się do masażu kończyn (obie nogi równocześnie) i obejmie całą powierzchnię pleców.

Jeśli szukasz narzędzia dedykowanego do masowania pleców, kup duo ball. Specjalna konstrukcja o kształcie podwójnej piłeczki pozwala rozluźniać mięśnie przykręgosłupowe, nie wywierając nacisku na sam kręgosłup. Możesz też nie dokonywać trudnych wyborów, tylko kupić wałek 3w1. 

Wałek do masażu twarzy

Kilka miesięcy temu nagłą furorę zrobiły kamienne rollery do masażu twarzy – najpierw te wykonane z jadeitu, potem pojawiły się w sprzedaży wałki z kwarcu, obsydianu i innych szlachetnych kamieni. 

Masaż klejnotem to starożytny sposób kobiet z Dalekiego Wschodu na zachowanie urody. Współcześni eksperci potwierdzają, że z całą pewnością dotlenia skórę i pobudza krążenie.

Jeśli trzymamy wałeczek w lodówce, masaż zlikwiduje także obrzęki na twarzy. Bonusem jest odmładzająca energia kamienia – może naprawdę działa? Tak czy inaczej, kamienny roller do twarzy to najmodniejszy pielęgnacyjny gadżet roku. 

Można też wybrać roller igłowy, którym przeprowadza się domową mezoterapię. Wałek najeżony jest igiełkami o długości 0,2-05 mm. Rolowanie nie powinno boleć, raczej wywoływać odczucie mrowienia i czasowe zaczerwienienie. Nagrodą będzie stymulacja procesów naprawczych w skórze (w tym produkcja kolagenu), wywołana przez mikronakłucia.