Wielofunkcyjne drukarki laserowe — opinie i ceny 

W wielu przypadkach drukarki laserowe mają dużą przewagę nad atramentowymi, szczególnie jeśli są użytkowane w biurach i firmach. Jednak czasami zdarza się, że sama drukarka to za mało, ponieważ konieczne jest też skanowanie lub kopiowanie. Wtedy z pomocą przychodzą wielofunkcyjne drukarki laserowe.

Nie ma jeszcze danych za rok 2015, ale według wyliczeń analityków CRN w roku 2014 sprzedano w Polsce 151,1 tys. sztuk monochromatycznych wielofunkcyjnych drukarek laserowych

Największy udział w rynku miała firma Brother — 42 tys. sztuk sprzedanych urządzeń (28,7%). Na drugim miejscu było HP ze sprzedażą 38 tys. sztuk (25,1%). Kolorowe urządzenia wielofunkcyjne laserowe także znajdowały wielu nabywców i sprzedały się łącznie w liczbie 37,1 tys. sztuk, ale w tym segmencie dominowały produkty HP — 10 tys. sprzedanych drukarek w 2014 roku (27%) oraz urządzenia Samsung — 9 tys. sztuk (24,3%). 

Chociaż wiele dokumentów przechowywanych jest już w formie cyfrowej, to jednak — jak wynika z tych statystyk — wiele firm nadal wykorzystuje w swojej działalności drukarki.

 

Drukarka laserowa ze skanerem — czy warto?

Do użytkowania drukarek laserowych nie trzeba już dziś szczególnie przekonywać ani przedsiębiorców, ani nawet użytkowników indywidualnych. Znaczny spadek cen tych urządzeń sprawił, że drukarki laserowe można również znaleźć w coraz większej liczbie domów. Jednak to głównie biura i firmy upodobały sobie tego typu urządzenia. Nic dziwnego — w wielu przypadkach ich eksploatacja jest o wiele tańsza niż drukarek atramentowych, szczególnie gdy wykonuje się bardzo duże ilości wydruku.

W wielu firmach sama drukarka laserowa to jednak za mało. Z badań amerykańskiej organizacji Association for Information and Image Management (AIIM), która specjalizuje się w opracowywaniu standardów zarządzania dokumentacją, wynika, że 88% pracowników przedsiębiorstw skanuje dokumenty służbowe, które następnie są najczęściej indeksowane lub archiwizowane.
  
Oznacza to, że w wielu przypadkach w biurze lub firmie niezbędna jest drukarka laserowa ze skanerem. Warto dodać, że równie popularne w przedsiębiorstwach jest kopiowanie dokumentów już wydrukowanych.

Rzadziej zaś używa się dziś faksu, chociaż i on czasami się przydaje. Wszystkie to zajmuje bardzo dużo miejsca, dlatego urządzenia wielofunkcyjne laserowe są w takich sytuacjach nie tylko wygodnym, lecz także praktycznym rozwiązaniem. Zamiast obstawiać biurowe pomieszczenia skanerami, kopiarkami, drukarkami czy faksami, można wszystko zmieścić w jednym urządzeniu, nie zawsze największych rozmiarów.

Na co zwracać uwagę, wybierając urządzenia wielofunkcyjne laserowe?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jakie funkcje będą rzeczywiście wykorzystywane i pod tym względem dobierać odpowiednie modele drukarek. Jeśli chodzi o urządzenia wielofunkcyjne, ranking branżowy lub doradztwo sprzedawcy mogą tu być pewnymi wytycznymi, powinny one bowiem być dobierane ściśle według potrzeb. 

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę obciążenie wydrukiem. Każdy z producentów podaje taki parametr i dzięki temu, można oszacować, czy dany model spełnia wymagania, a także intensywnie może być eksploatowany.

Dość istotna jest nie tylko cena samego urządzenia, lecz także koszt drukowania oraz kopiowania. Urządzenia wielofunkcyjne laserowe mają elementy, które trzeba będzie wymieniać podczas eksploatacji — toner i bęben. 

Należy koniecznie sprawdzić, jaką mają wydajność. Oczywiście im rzadziej będzie się je wymieniało, tym eksploatacja będzie tańsza. Przy okazji warto zwrócić uwagę, czy wybrana drukarka laserowa ze skanerem ma takie funkcje, jak drukowanie dwustronne (duplex) czy tryb oszczędzania tonera

To też wpływa na ekonomiczność urządzenia. W pracy biurowej przydają się także dodatkowe funkcje, jak możliwość drukowania na papierze listowym czy rozbudowa o automatyczne podajniki papieru.

Urządzenia wielofunkcyjne — ranking

Jak można się dowiedzieć z przywoływanego już raportu CRN, na rynku urządzeń wielofunkcyjnych laserowych dominują trzy firmy: SamsungHP Brother

Potwierdzają to różne zestawienia i opinie klientów. Oto najciekawsze dostępne obecnie na rynku urządzenia wielofunkcyjne — ranking biorący pod uwagę stosunek ceny do jakości i funkcjonalności.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na produkty firmy HP, a szczególnie na model LaserJet Pro M125NW, który można nabyć już w cenie około 535 zł. 

To bardzo ekonomiczne urządzenie, które jednocześnie zapewnia wysoką jakość wydruków i jest dość szybkie (nawet 20 stron/min.). Oprócz tego wygodnie kopiuje i skanuje się dokumenty. Dodatkowo model ten można łatwo obsługiwać za pomocą urządzeń przenośnych, takich jak smartfon czy tablet. 

Karta sieciowa pozwala na obsługę jednej drukarki przez wiele stanowisk. Użytkownicy doceniają ten model za wysoką jakość i szybkość wydruku, za wydajność oraz prostą instalację i cichą pracę.

Inny godny uwagi model to Samsung SL-M2070, którego cena to około 449 zł. Jest to prawdziwy kombajn biurowy. Urządzenie to drukuje z szybkością 20 stron/min., kopiuje (do 20 kopii/min.) oraz skanuje z rozdzielczością 1200 x 1200 dpi. 

Maksymalny miesięczny cykl obciążenia to 10 tys. stron, czyli urządzenie to doskonale sprawdzi się nawet w średniej wielkości firmie. Producent określa wydajność tonera na 1 tys. stron. 

Zeskanowane obrazy można przesyłać bezpośrednio do urządzenia przenośnego, a do tego można oczywiście dokonywać wydruku z poziomu smartfona lub tabletu. Produkt Samsunga jest nowoczesny, szybki i wydajny, chociaż nieco głośniejszy od opisywanego powyżej urządzenia HP. 

Warto podkreślić, że wielu użytkowników poleca model SL-M2070 nie tylko do użytku firmowego, lecz także domowego.

Wśród produktów firmy Brother bardzo interesujący jest model DCP-L2520DW w cenie około 609 zł. Przewyższa konkurentów szybkością wydruku — nawet do 26 stron/min. Brother pozwala na drukowanie dokumentów o wysokiej jakości, które mają bardzo dużo szczegółów. 

Dodatkowo model ten ma funkcję duplex, a także umożliwia drukowanie broszur. Podobnie jak u konkurencji, za pomocą tego modelu Brothera można drukować i skanować dokumenty z wykorzystaniem smartfona lub tabletu, a samo urządzenie jest kompatybilne z najbardziej wydajnymi tonerami marki Brother. 

Użytkownicy nie tylko doceniają to, że w atrakcyjnej cenie otrzymują w tym modelu zaawansowane funkcje, lecz także są zadowoleni z szybkości i jakości wydruku. Niektóre osoby zwracają jednak uwagę na głośniejsze działanie tego skanera niż innych modeli firmy Brother.

To oczywiście tylko kilka przykładów modeli, na jakie warto obecnie zwrócić uwagę na rynku, ale to niejedyne wysokiej jakości urządzenia wielofunkcyjne — ranking ten można łatwo poszerzyć także o innych producentów.

Jednak już tych kilka opisanych modeli pokazuje, że firmy produkujące drukarki idą przede wszystkim w kierunku coraz większej kompatybilności swoich produktów z urządzeniami mobilnymi, stawiają na cichą pracę i jak największą ekonomię działania.

Nowoczesna drukarka laserowa ze skanerem musi być na tyle uniwersalna, żeby spełniała wiele funkcji na raz, a jednocześnie była niezawodna i zajmowała jak najmniej miejsca.

Podobne artykuły

biurko

Jakie biurko do małego pokoju?

2021-11-13
Potrzebujesz miejsca do pracy lub nauki w domu, ale nie masz dużej przestrzeni do wykorzystania? Pamiętaj, że w każdej sytuacji można znaleźć dobre rozwiązanie, jeśli się je odpowiednio przemyśli i zaplanuje. W poniższym tekście podpowiadamy, jak wybrać biurko do małego pokoju.
biurko w sypialni

Biurko w sypialni. Pomysły i inspiracje

2021-11-07
Sypialnia tworzy w każdym domu niezwykłą przestrzeń sprzyjającą relaksowi i wypoczynkowi. Na szczęście to pomieszczenie możemy tak zaprojektować, by zyskało na funkcjonalności i pozwoliło na aranżację efektywnego kącika do pracy. W poniższym artykule podpowiadamy, jak urządzić wnętrze z biurkiem w sypialni.
fotel biurowy do 200 zl

Jaki fotel biurowy do 200 zł wybrać?

2021-10-14
Czy wiesz, że większość z nas spędza przynajmniej 5 godzin dziennie za biurkiem? Praca siedząca i brak ruchu mogą być przyczyną poważnych problemów z kręgosłupem, w szczególności w jego dolnym odcinku. W późniejszym okresie ból może przenieść się na inne partie ciała, powodując drętwienie kończyn czy kłucie w nogach. Jak sobie z tym poradzić? Pierwszym krokiem jest zainwestowanie w dobry fotel biurowy. Zobacz, jaki model możesz kupić do 200 zł!
Długopis na prezent

Długopis na prezent: jaki wybrać?

2021-10-13
Pomysł na prezent dla bliskiej osoby to jeden z najczęściej pojawiających się dylematów w naszym życiu. Czy po raz kolejny zdecydujemy się na zakup karty podarunkowej? Czy naprawdę uważamy, że kolejna para skarpet wywoła na twarzy solenizanta prawdziwy zachwyt? Tym razem warto postawić na coś eleganckiego. Klasyczny długopis to uniwersalny prezent, który z pewnością przypadnie do gustu obdarowanemu.