Data modyfikacji:

Wnętrostwo u psa – co to jest? Jak leczyć?

Jądra u psa zstępują zazwyczaj w ciągu pierwszych kilku tygodni życia, ale czasem nie zawsze tak się dzieje. Co oznacza, że pies ma tylko jedno jądro w mosznie? Czy to normalne? Czy tylko samiec może być wnętrem? Sprawdź, jak stwierdzić, że pies jest wnętrem. Dowiedz się, jak leczyć wnętrostwo u psa.
wnetrostwo u psa

Pies wnęter. Co to znaczy?

O wnętrostwie mówimy wtedy, gdy jedno lub oba jądra nie zstąpiły do moszny. Pies może być wnętrem jedno- lub obustronnym.

Kiedy jądra zstępują do moszny u psa?

Jądra zstępują do moszny w ciągu kilku pierwszych tygodni życia szczeniaka. Lekarz weterynarii często może wyczuć jądra w mosznie już podczas pierwszej wizyty przy okazji szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym w wieku 6-8 tygodni szczeniaka.

Czasem ten proces trwa trochę dłużej, ale nie musi świadczyć o nieprawidłowościach. O psie wnętrze mówi się, gdy oba lub jedno z jąder nie zstąpiło w ciągu 6-8 pierwszych miesięcy życia pupila.

Gdzie znajdują się jądra u psa wnętra?

  • Położenie brzuszne – jądra lub jądro znajduje się w jamie brzusznej.
  • Położenie pachwinowe – jądra lub jądro znajduje się w przestrzeni ograniczonej przez zewnętrzny i wewnętrzny pierścień pachwinowy.
  • Położenie podskórne – jądra lub jądro znajduje się pod skórą w okolicy moszny.

Wnętrostwo u psa – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem wnętrostwa jest brak jednego lub obu jąder w mosznie. W przypadku pachwinowego lub podskórnego położenia jądra istnieje szansa, że da się je wyczuć podczas palpacji. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Jednostronny wnęter może mieć obniżoną płodność. Obustronny wnęter często jest za to bezpłodny. Zatrzymane jądro nie produkuje wówczas prawidłowo wykształconych plemników, ale cały czas jest aktywne hormonalnie i produkuje testosteron. Taki pies może wówczas przejawiać zachowania seksualne, ale nie być w stanie zapłodnić suki.

Jak sprawdzić, czy pies jest wnętrem? To bardzo proste. Wystarczy, że omacasz worek mosznowy. W środku powinny znajdować się dwa, symetryczne jądra. To normalne, jeśli jądra nie leżą symetrycznie obok siebie w mosznie. Jedno zazwyczaj znajduje się nieco wyżej, bliżej brzucha, a drugie bardziej swobodnie leży w worku mosznowym.

Wnętrostwo u psa – leczenie

Leczenie psa z wnętrostwem polega na operacyjnym usunięciu nieprawidłowo położonego jądra lub jąder, czyli na kastracji zwierzęcia. Lekarze weterynarii zalecają usunięcie obu jąder, ponieważ wnętry nie powinny być rozmnażane, nawet jeśli biologicznie są do tego zdolni. Związek Kynologiczny w Polsce nie zaleca dopuszczania wnętrów do rozrodu, ponieważ niezstąpienie jądra do moszny ma podłoże genetyczne.

Wnętrostwo jest wadą wrodzoną. Oznacza to, że w wyniku wystąpienia nieprawidłowości anatomicznych jądro lub jądra nie mogą zstąpić do worka mosznowego.

Wnętrostwo u psa – kiedy operować? Na czym polega operacja psa wnętra?

Lekarze weterynarii zalecają, by psa wnętra operować, gdy ten ma około 8-9 miesięcy. Jeśli jądro lub jądra nie zstąpiły do tego czasu, oznacza to, że najprawdopodobniej nie zstąpią w ogóle. Operacja jest wówczas najlepszym rozwiązaniem. Kwalifikacja do operacji musi być zawsze poprzedzona badaniem klinicznym przeprowadzonym przez lekarza weterynarii oraz ewentualnymi badaniami dodatkowymi.

W przypadku wnętra jednostronnego specjalista zazwyczaj wykonuje dwa nacięcia. Pierwsze, które ma na celu uzyskanie dostępu do operacyjnego usunięcia uwięzionego w nieprawidłowej lokalizacji jądra, oraz drugie, na wysokości moszny, aby usunąć jądro znajdujące się w mosznie.

W przypadku wnętra obustronnego ilość cięć zależy od tego, czy oba jądra są położone blisko siebie, czy są od siebie oddalone. Lekarz weterynarii wykonuje wówczas jedno lub dwa cięcia, aby móc usunąć oba jądra.

Jak przygotować psa do kastracji?

Lekarz weterynarii przedstawi ci wszystkie informacje dotyczące tego, jak przygotować czworonoga do operacji. Pies nie powinien jeść przez około 8-12 godzin przed operacją. Może mieć za to stały dostęp do wody. Nie musisz martwić się sierścią pupila. Lekarz weterynarii wraz ze swoim zespołem ogolą miejsce cięcia i odpowiednio je zabezpieczą przez rozpoczęciem kastracji. Przygotuj dla pupila ciepły, cichy kąt, w którym będzie mógł spokojnie odpocząć po powrocie do domu.

Wnętrostwo u psa – operacja. Ile kosztuje?

Kastracja psa wnętra kosztuje około 200-700 zł, w zależności od tego, gdzie położone jest jądro i od badań dodatkowych, które lekarz weterynarii wykonał przed kastracją.

Czy trzeba operować psa z wnętrostwem?

Tak i nie. Każda operacja obarczona jest pewnym ryzykiem, ponieważ leki anestetyczne nie pozostają dla organizmu obojętne. Stanowisko lekarzy weterynarii jest jednak jasne. Specjaliści zalecają, by kastrować wszystkie psy, których jądra są położone nieprawidłowo.

Konsekwencje niepodjęcia leczenia to przede wszystkim większe prawdopodobieństwo wystąpienia skrętu zatrzymanego jądra oraz większe prawdopodobieństwo wystąpienia procesu nowotworowego w jądrze.

Wiele opiekunów zastanawia się nad tym, czy charakter psa zmieni się po kastracji, ponieważ w społeczeństwie wciąż istnieje bardzo wiele mitów na ten temat. Charakter psa nie zmieni się po kastracji. Wykastrowany pies nie będzie wykazywał zachowań seksualnych. Będzie nieco spokojniejszy, ale wciąż będzie tym samym psem, co kiedyś.

Autorka: Natalia Ciszewska