Data modyfikacji:

Jaka woda do akwarium będzie najlepsza?

Czy wiesz, że wodę przed wlaniem do akwarium należy odpowiednio przygotować? Sprawdź, jaką temperaturę i jaki odczyn powinna mieć woda w akwarium. Dowiedz się, jak wlewać wodę do zbiornika i co jaki czas należy ją podmieniać.
jaka woda do akwarium

Jaka woda do akwarium roślinnego, a jaka dla rybek?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaka woda do akwarium jest najlepsza, warto sprawdzić kilka parametrów.

Temperatura wody w akwarium, czyli ile stopni powinna mieć woda w akwarium

Jaka temperatura w akwarium jest optymalna? Standardowa temperatura wynosi około 22–24°C. Zanim jednak ustawisz parametry grzałki, upewnij się, że rybki i rośliny, które zostały wybrane do zbiornika, będą się dobrze czuły w takiej temperaturze.

Dlaczego optymalna temperatura wody w akwarium jest taka ważna? To nie tylko gwarancja dobrego samopoczucia rybek, ale także ich odporność na choroby czy możliwość rozmnażania się. Za zimna woda może prowadzić do odrętwienia, podczas gdy za ciepła może powodować agresję mieszkańców akwarium.

Wspomniana wyżej temperatura wody w akwarium jest wartością ogólną. Warto jednak dopasowywać ją do gatunku ryb. Przykładowo dyskowce czy pielęgnice należą do tych ciepłolubnych, a tym samym wymagają cieplejszej wody, najlepiej mającej od 22°C do 28°C. Z kolei mieczyki czy popularne welonki będą czuć się dobrze w akwarium o temperaturze od 18°C do 25°C.

Twardość wody

Jaka woda do akwarium dla rybek? Ta z kranu jest przeważnie twarda, a ryby wolą żyć w miękkiej wodzie. Aby zmniejszyć twardość wody w akwarium, należy dodać gotowe preparaty ze sklepu zoologicznego, torf lub np. wodę destylowaną.

Co ciekawe, w sklepach akwarystycznych możesz zakupić specjalne testy, dzięki którym szybko sprawdzisz prawidłowe parametry wody w akwarium. W przypadku twardości przyjmuje się, że maksymalna wartość powinna wynosić 16°C.

Odczyn wody

Ryby i rośliny czują się najlepiej w wodzie o odczynie obojętnym, czyli wynoszącym 7, ale zarówno lekko zasadowa woda (pH 7,5–8), jak i lekko kwasowa (pH 6–6,9) nie powinna być dla całego ekosystemu w akwarium niebezpieczna.

Odpowiednie pH wody w akwarium, podobnie jak jej temperatura i twardość, może odbijać się negatywnie na zdrowiu i kondycji nie tylko roślin, ale także ryb. Jeśli chcesz użyć do napełnienia akwarium wody z kranu i okaże się, że jej odczyn jest zbyt kwaśny lub zbyt zasadowy, to warto zainwestować w odpowiednie preparaty dostępne w sklepach akwarystycznych, z których pomocą szybko i bezpieczne wyrównasz pH wody w akwarium.

Do sprawdzenia pH wody w akwarium przyda się najzwyklejszy miernik dostępny w sklepie akwarystycznym.

Jakie są inne ważne parametry wody do akwarium?

Wiesz już, ile stopni powinna mieć woda w akwarium oraz jaka twardość i pH zapewnią optymalne warunki roślinom i rybom. To jednak nie koniec ważnych parametrów, o których warto pamiętać, jeśli właśnie przygotowujesz swoje pierwsze akwarium.

Równie ważna jest czystość, za którą odpowiadają nie tylko regularne wymiany wody w akwarium. Dobrym rozwiązaniem jest także zainwestowanie w specjalny filtr z pompą. Im większy zbiornik, tym więcej wkładów filtracyjnych należy dokupić.

Mówiąc o tym, jaka woda do akwarium stworzy najlepsze warunki dla rybek i roślinek, nie możemy zapomnieć o jej zasobności. To po prostu ilość tlenu, który wbrew pozorom jest równie niezbędny w świecie podwodnym.

Najprostszym sposobem, aby zadbać o prawidłowe parametry wody w akwarium pod tym względem, jest po prostu zainwestowanie w rośliny. Aby mogły rosnąć i produkować tlen, niezbędne jest regularne wprowadzanie dwutlenku węgla i zainstalowanie oświetlenia.

Czy do akwarium można wlać wodę z kranu?

Tak, ale nie od razu. Wodę z kranu należy wlać w pierwszej kolejności do czystego wiaderka, które służy tylko i wyłącznie do podmiany lub całkowitej zmiany wody akwariowej.

Warto jednak podkreślić, że woda z kranu sprawdzi się w akwarium wyłącznie z mało wymagającymi gatunkami roślin i ryb. Inaczej wygląda to w przypadku tych, które mają sprecyzowane warunki środowiskowe. W takich sytuacjach należy zadbać o to, aby zapewnić im optymalne parametry w akwarium.

Jaka woda do akwarium jest najlepsza?

Najlepsza woda to woda uzdatniona. Zanim wlejesz ją do zbiornika, musi ona przejść odpowiednią obróbkę chemiczną. Woda z kranu zawiera śladowe ilości chloru, który na szczęście odparuje w ciągu najbliższego czasu.
Zaleca się, by woda stała minimum 24 godziny przed wprowadzeniem jej do akwarium, choć najlepiej, by stała o wiele dłużej: kilka dni lub tygodni. Dzięki temu woda dojrzeje i oczyści się ze związków chloru. Ponadto ewentualne metale ciężkie opadną na dno.

Uzdatnianie wody akwariowej

Uzdatnianie wody w akwarium polega na doprowadzeniu jej do optymalnego stanu czystości i zapewnieniu parametrów odpowiednich dla ryb i roślin. Można zrobić to na kilka sposobów. Jednym z nich są specjalne bakterie czyszczące, które pełnią funkcję filtrów biologicznych. Dzięki nim zanieczyszczenia, które mogą zagrażać zdrowiu organizmów w akwarium, są przekształcane w bezpieczne związki.

W sklepach akwarystycznych dostaniesz gotowe preparaty, które pomogą ci uzdatnić wodę w zbiorniku w sposób łatwy i bezpieczny. Wystarczy jedynie postępować według dołączonej instrukcji i dobrać preparat, który będzie bezpieczny dla ryb i roślin w twoim akwarium.

Napowietrzanie wody w akwarium

Jak wspomnieliśmy już wcześniej – podwodny świat potrzebuje tlenu, aby móc prawidłowo się rozwijać. Z pomocą przychodzi napowietrzanie wody w akwarium. Polega on na dostarczeniu do zbiornika tlenu, który jest niezbędny i rybom, i bakteriom. Jak to zrobić?

Najprostszym sposobem na napowietrzanie wody w akwarium jest specjalny wężyk zasysający powietrze. Wystarczy przyczepić go do dyszy filtra i gotowe! Innym i droższym rozwiązaniem jest zakup pompy napowietrzającej, którą należy dopasować do wielkości zbiornika. Możesz zdecydować się również na deszczownicę, jednak jest ona dość głośna.

Co ile podmiana wody w akwarium?

Im mniejszy zbiornik, tym częściej należy podmieniać wodę. Należy to robić raz na kilka tygodni lub częściej, jeśli zachodzi taka potrzeba. Zaleca się podmienić około 30–50% wody w zależności od jej czystości i od wielkości zbiornika.

Optymalna częstotliwość wymiany wody w akwarium wynosi co 3–5 tygodni. Zależy to nie tylko o wielkości zbiornika, ale także o wydajności zamontowanego filtra czy ilości ryb. Równie duże znaczenie mają rośliny znajdujące się w akwarium czy nawet sposób karmienia.

W trakcie podmiany warto zadbać nie tylko o prawidłowe parametry wody w akwarium. Należy także dokładnie wyczyścić ścianki i pozostałe obiekty, które obrosły glonami. Niezbędne jest również oczyszczenie filtrów i wkładów filtracyjnych oraz usunięcie zanieczyszczeń stałych.

Jak wlewać wodę do akwarium?

Wodę należy wlewać wolnym strumieniem, kierując go na szybę lub płaskie naczynie czy kamień. Możesz też kupić specjalny wąż samozasysający się, który szybko i bezpiecznie pomoże ci przelać wodę z wiaderka do akwarium, lub pompkę.

Jaka woda do akwarium? Testy do wody akwariowej

Zastanawiasz się, jaka woda w akwarium jest odpowiednia dla roślin i zwierząt, które się w nim znajdują? Możesz szybko i łatwo sprawdzić stan wody. W sklepach zoologicznych (także tych internetowych) dostępne są gotowe testy diagnostyczne, które mierzą szereg różnych parametrów, w tym np. twardość wody i jej pH.

Dlaczego woda w akwarium jest mętna?

Dlaczego woda w akwarium jest mętna? Główną przyczyną jest zaburzona flora bakteryjna w zbiorniku albo niewłaściwe pH wody w akwarium, które doprowadziły do pojawienia się pierwotniaków. Jeśli dopiero je napełniłeś, to warto odczekać kilka dni. Istnieją spore szanse, że po tym czasie wykształcą się odpowiednie warunki dla ryb i roślin. Jeśli jednak problem z mętną wodą w akwarium nie znika lub nie jest związany z podmianą płynu, to zajmij się tym jak najszybciej! Istnieje ryzyko, że ryby zaczną za chwilę wymierać.

Jak wyklarować wodę w akwarium?

Nie wiesz, jak wyklarować wodę w akwarium? Zacznij od obniżenia temperatury i oświetlaj zbiornik krócej, najlepiej maksymalnie przez cztery godziny na dobę. Jeśli po kilku dniach problem z mętną wodą zniknie – świetnie. Jeżeli jednak nie przyniesie to żadnego efektu, to konieczna jest wymiana woda. Możesz również użyć specjalnej włókniny filtracyjnej albo kupić w sklepie akwarystycznym profesjonalny preparat przeznaczony do walki z mętną wodą w akwarium.

Jaka woda do akwarium dla żółwia?

Zwykła woda z kranu powinna stać w czystym naczyniu przynajmniej jedną dobę, zanim wlejesz ją do zbiornika dla żółwia. Możesz też użyć produktów uzdatniających wodę, przeznaczonych dla gadów wodno-lądowych.
Pamiętaj, że woda dla żółwia też powinna być napowietrzana. Należy ją podmieniać co kilka dni lub tygodni (w zależności od jej czystości) w taki sam sposób, jak podmienia się wodę w akwarium z rybkami.

Co więcej, należy zadbać o to, aby nie dopuścić do wystąpienia mętnej wody w akwarium dla żółwia. W tym celu niezbędna jest odpowiednia filtracja, która poradzi sobie z usuwaniem produktów przemiany materii czy resztek pokarmu. Specjaliści rekomendują zakup trzech elementów do nieustannego oczyszczania wody w akwarium. To prefiltr i filtr mechaniczny, a także złoże służące do filtracji biologicznej, czyli specjalnych bakterii.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Katarzyna Wendzonka