Wybieramy najlepszą wiertarkę i wkrętarkę do domowych prac

W każdym domu powinien znajdować się chociaż podstawowy zestaw narzędzi służący do przeprowadzania drobnych napraw lub montażu elementów wyposażenia mieszkania. Oprócz tradycyjnego młotka, śrubokrętu, szczypców czy klucza w zestawie takim powinna się znaleźć także wiertarka lub wiertarko-wkrętarka, która ułatwia wykonanie wielu czynności. W sklepach dostępny jest bardzo bogaty asortyment tego rodzaju urządzeń, dlatego osoby nieznające się na narzędziach mogą mieć problem z wyborem sprzętu. Jednym bowiem wystarczy prosta wiertarka udarowa, dla innych bardziej przydatna okaże się młotowiertarka bądź bardziej profesjonalna wiertarka stołowa. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane wiertarki, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb użytkowników wykorzystujących te urządzenia w warunkach domowych.

Do czego służy wiertarka i jakie są jej rodzaje?

Wiertarka jest urządzeniem mechanicznym, za pomocą którego z użyciem odpowiedniego wiertła można wiercić lub pogłębiać otwory w różnych materiałach. Do większości wiertarek można przymocować rozmaite przystawki i końcówki, które umożliwiają np. szlifowanie, frezowanie, wkręcanie i wykręcanie śrub. Nowoczesne wiertarki zasilane są prądem elektrycznym (niektóre z nich są bezprzewodowe, mają wówczas akumulator), lecz w sprzedaży są także proste urządzenia ręczne, które wymagają siły ludzkich rąk.
Rodzajów wiertarek jest wiele, ale przede wszystkim można je podzielić na urządzenia przenośne (podczas prac trzymane w rękach) i stałe. Najczęściej stosowanymi wiertarkami są:
  • wiertarka udarowa,
  • wiertarka z trybem udaru i bez (uniwersalna),
  • młotowiertarka,
  • wiertarka kątowa,
  • wiertarka wielowrzecionowa,
  • wiertarka stołowa,
  • wiertarko-wkrętarka,
  • miniwiertarka.
Poszczególne urządzenia dzielą się także na sprzęt amatorski i profesjonalny. Do prac domowych najczęściej wystarcza sprzęt dla amatorów, jednak w niektórych przypadkach warto sięgnąć po urządzenie dla profesjonalistów.

Najpopularniejsze wiertarki przenośne

Wiertarki przenośne są najczęściej wybierane do użytku domowego, ponieważ są poręczne, zajmują niewiele miejsca, w zależności zaś od modelu spełniają najpotrzebniejsze funkcje. Są wśród nich zarówno urządzenia o dużej mocy do poważnych prac remontowych (np. młotowiertarki), jak i niewielkie sprzęty do precyzyjnych czynności modelarskich (miniwiertarki).
Wybór konkretnego urządzenia powinien zależeć od potrzeb, czyli od tego, co chcemy taką wiertarką robić.

Wiertarka udarowa — służy do wiercenia otworów w bardzo twardych materiałach, nawet w betonie czy kamieniu. Wykorzystuje do tego mechanizm udarowy, czyli ruch posuwisto-zwrotny w formie rytmicznych uderzeń, który wzmacnia ruch obrotowy wiertła. W wiertarkach udarowych stosuje się specjalne wiertła widiowe. Odmianą tego rodzaju wiertarek są wiertarki uniwersalne z mechanizmem mieszanym, czyli pozwalające na pracę z udarem i bez. Mają one dodatkowo regulację obrotów dostosowującą się podczas wiercenia. Tego rodzaju urządzenia przydają się w domu do różnych prac, w tym do wywiercania otworów nawet w bardzo twardych ścianach, np. w celu powieszenia półek, szafek, karniszy czy obrazów. Niektóre modele mogą także służyć do wkręcania i wykręcania śrub oraz wkrętów. Do prac domowych wystarczająca jest sprzęt o mocy około 500–600 W, przy czym siła uderzenia udaru powinna wynosić co najmniej 2–3 J (dżule).

Miniwiertarka — jest to urządzenie elektroniczne o miniaturowych rozmiarach i niskiej mocy, które służy do prac modelarskich i precyzyjnych. Najczęściej miniwiertarki sprzedawane są w zestawie z akcesoriami do szlifowania, frezowania, polerowania itp. Jest to sprzęt używany przez majsterkowiczów i raczej nie nadaje się do typowych prac domowych.

Wiertarko-wkrętarka — to najczęściej urządzenia akumulatorowe, które mają nieco mniejszą moc od wiertarek i rzadko wyposażone są w udar. Nawet jeśli mają udar, to ich skuteczność jest dużo niższa niż urządzeń profesjonalnych. Ich konstrukcja jest też zazwyczaj lżejsza od wiertarek udarowych, dlatego urządzenia te uznawane są za bardziej poręczne i mobilne. Do prac domowych, jeśli nie ma konieczności wiercenia otworów w twardym betonie, sprzęt taki jest wystarczający. Można nim wygodnie wywiercić otwór w drewnie lub metalu, a także szybko i sprawnie skręcić meble. Aby urządzenie było bardziej mobilne, warto zwrócić uwagę na rodzaj akumulatora, ponieważ wydajniejsze są litowo-jonowe niż niklowo-kadmowe, a także na akumulator zapasowy w zestawie.
Młotowiertarka — jest to profesjonalny sprzęt, który ma pneumatyczny mechanizm udarowy, dzięki któremu jest w stanie bez trudu skruszyć najtwardszy beton. Oprócz tego ma zazwyczaj tryb wiercenia bez udaru oraz tryb kucia, dlatego potrafi wykuć otwory w podłogach i stropach. Tego rodzaju wiertarka jest urządzeniem przeznaczonym przede wszystkim do prac remontowych, dlatego o jej zakupie powinny pomyśleć osoby, które podczas remontu mieszkania, budowy domu lub jego wykańczania dużą część prac wykonują samodzielnie. Młotowiertarki są oczywiście niezbędne w firmach remontowo-budowlanych.

Wiertarka kątowa — jest to urządzenie przeznaczone dla profesjonalistów. Różni się ono od zwykłych wiertarek sposobem mocowania wiertła, które w tym wypadku umieszczone jest pod kątem prostym. Z tego względu sprzęt służy do wiercenia otworów w narożnikach oraz trudno dostępnych miejscach.

Wiertarki stałe, czyli stacjonarne

Ze względu na brak mobilności wiertarki te stosowane są częściej w warsztatach niż w prywatnych domach. Niektóre z nich przydają się jednak podczas dużych remontów lub budowy domu, ponieważ są bardziej precyzyjne i wygodniejsze od wiertarek przenośnych. Do tego typu urządzeń zalicza się przede wszystkim wiertarki stołowe oraz wiertarki wielowrzecionowe.
Wiertarka stołowa — jest to stosunkowo niewielkie urządzenie, które stawia się na stole roboczym. Rzadko jest to wiertarka udarowa, gdyż sprzęt ten używany jest raczej do obróbki takich materiałów, jak drewno, metal, plastik. Umożliwia on wiercenie bardzo precyzyjnych otworów, także w trybie seryjnym. Wysoka moc urządzeń tego rodzaju pozwala eksploatować je przez wiele godzin bez obaw o przegrzanie się mechanizmu. Wiertarki stołowe mogą być używane także w warunkach domowych, o ile dysponuje się miejscem na mały warsztat.

Wiertarka wielowrzecionowa — tego rodzaju wiertarka jest dużą maszyną, którą można spotkać przede wszystkim w profesjonalnych warsztatach oraz zakładach stolarskich. Dzięki swojej konstrukcji umożliwia wykonanie kilku otworów jednocześnie, dlatego stosuje się ją np. do wierceń montażowych lub wierceń pod półki lub zawiasy. Ze względu na swoje przeznaczenie wiertarki wielowrzecionowe rzadko wykorzystywane są w warunkach domowych.
Do precyzyjnego wiercenia otworów nie zawsze konieczny jest sprzęt w rodzaju wiertarki stołowej. Alternatywą jest tzw. stojak (statyw) do wiertarki, który służy do zamocowania zwykłej wiertarki, a często ma także dodatkowe imadło do unieruchomienia materiału poddawanego obróbce.

Podsumowanie

Wybierając wiertarkę do użytku domowego, należy przede wszystkim zastanowić się, do czego będziemy jej używać. Osoby, które okazjonalnie potrzebują takiego urządzenia do drobnych napraw lub montażu, powinny zdecydować się na uniwersalną wiertarkę z udarem lub wiertarko-wkrętarkę. Podczas prac remontowo-wykończeniowych przydatna może się okazać młotowiertarka lub wiertarka stołowa, natomiast dla majsterkowiczów używających najcieńszych wierteł najodpowiedniejszym sprzętem będzie urządzenie w rodzaju miniwiertarki. Wiertarki wielowrzecionowe są natomiast najbardziej przydatne w profesjonalnych warsztatach.

Podobne artykuły

Co zrobić, gdy ciepła woda nie dochodzi do grzejnika?

Co zrobić, gdy ciepła woda nie dochodzi do grzejnika?

2021-05-16
Gdy na zewnątrz widać pierwsze oznaki chłodu, wówczas przypominamy sobie o ogrzewaniu w naszym domu. Czasem ta naturalna przypominajka jest zbyt późna. Warto bowiem sprawdzić stan techniczny naszych grzejników, a także instalacji wcześniej. Tak byśmy byli pewni, że zimowe mrozy nas nie zaskoczą. Jedną z najczęstszych awarii po letniej przerwie jest zimny kaloryfer. Spowodowane jest to tym, że ciepła woda nie dochodzi do grzejnika. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym ta usterka jest spowodowana i jak sobie z nią radzić?
sufit w kuchni

Pomysły na sufit w kuchni. Aranżacje i inspiracje

2021-05-15
Aranżacja kuchni to wielka przyjemność, ale czasem też duże wyzwanie – należy dobrać odpowiedni kolor ścian, mebli, kupić dobrej jakości sprzęt, a także zastanowić się, co położyć na podłogę. Większość osób pomija jednak w takiej aranżacji sufit. W kuchni też można go nietypowo ozdobić, co pozytywnie wpłynie na całą aranżację pomieszczenia. Zapraszamy do poradnika, w którym przedstawiamy kilka pomysłów na stylowe wykończenie sufitu w kuchni.
Jaką folie pod panele wybrać?

Jaka folia pod panele? Jaki podkład będzie najlepszy?

2021-05-15
Folia paroizolacyjna pod panele podłogowe spełnia rolę izolacji przeciwwilgociowej i zabezpiecza panele przed odkształceniami. Brak folii może spowodować nie tylko wybrzuszenie i trwałe zniszczenie podłogi, ale też nieuznanie gwarancji przez producenta paneli. Również przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego – wodnego, jak i elektrycznego – zastosowanie właściwej izolacji jest konieczne. Nie wystarczy wybrać produkt tylko z nazwy przeznaczony do podłóg. Dobra folia pod panele musi spełniać konkretne parametry, które powinny być podane w opisie produktu.
wysokość balustrady

Jaka powinna być wysokość balustrady?

2021-05-12
Na jakiej wysokości powinna znaleźć się barierka na balkonie lub tarasie, a na jakiej na schodach wewnętrznych? Jeśli właśnie szukasz barierki na balkon czy schody, zapoznaj się z przepisami. W ten sposób nie tylko dobrze wykończysz balkon lub klatkę schodową, ale też zapewnisz sobie poczucie bezpieczeństwa. Oto kilka najważniejszych informacji na temat wysokości balustrad.

Ostatnio dodane artykuły