Wybieramy solidną kartę sieciową — poradnik

Zapewnienie dostępu do internetu zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i w laptopach oraz w tabletach i smartfonach to w dzisiejszych czasach podstawa. Jednak aby móc korzystać z zasobów sieci, najpierw konieczne jest wyposażenie komputera w odpowiednią kartę sieciową.
Ważne jest, żeby komputer, jakiego używamy, miał nowoczesną kartę sieciową. Niestety nie będziemy mogli wykorzystać potencjału nawet najszybszego łącza internetowego, jeśli nie będziemy dysponowali kartą rozszerzeń o dużej przepustowości. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby wybrać solidną kartę sieciową. Na rynku można jednak znaleźć tak wiele różnych modeli, że łatwo się pogubić. Dlatego przygotowaliśmy specjalny poradnik, który podpowie, jaka karta sieciowa jest godna uwagi, w jaki sposób zainstalować tego rodzaju komponent i gdzie szukać sterowników do karty sieciowej. Sprawdzimy też, jakie są najnowsze standardy połączeń bezprzewodowych i czy warto wybrać kartę sieciową Wi-Fi. Jeśli chodzi o te ostatnie, coraz popularniejsze są takie komponenty jak karta sieciowa USB. Czy jednak rzeczywiście warto decydować się na zakup tego rodzaju kart rozszerzeń? Sprawdzimy. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Karta sieciowa — jaką wybrać?

Jeszcze kilkanaście lat temu były zaledwie mało ważnym dodatkiem do komputera, a dziś stały się kartami rozszerzeń o niezwykle istotnym znaczeniu. To właśnie karta sieciowa, która umożliwia korzystanie z pakietów danych, jakie dostarczane są za pomocą sieci internetowej. Warto podkreślić, że każda z takich kart ma unikatowy  adres fizyczny MAC, który jest umieszczany w pamięci ROM. Każda karta sieciowa pracuje w określonym standardzie (bardzo popularny to Ethernet).

Tego rodzaju karty rozszerzeń są tak naprawdę elementem sieci komputerowej. Niektóre mają nawet po kilka różnych interfejsów sieciowych, ale są wykorzystywane głównie w serwerach.

Jeśli szukamy dobrej karty sieciowej, powinniśmy zwrócić uwagę na prędkość przesyłania danych — jedne z nich charakteryzują się szybkością do 11 Mbps, inne — do 54 Mbps. Dziś internet służy nie tylko do przeglądania stron WWW, lecz często także do przeglądania materiałów wideo, a nawet do oglądania filmów w streamingu i telewizji. Dlatego warto wybierać karty rozszerzeń do połączeń sieciowych o wyższych parametrach. Trzeba jednak także zwrócić uwagę na przepustowość łącza internetowego, do jakiego zostaliśmy podpięci. Jeśli jest ono słabe, transferu danych nie przyspieszy nawet dobra karta sieciowa. Warto też zawrócić uwagę na trend odchodzenia od okablowania, co sprawia, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się karty sieciowe Wi-Fi. Sprawdźmy, jak działają i w jaki sposób można je podłączyć do komputera.

Czy karta sieciowa Wi-Fi to dobre rozwiązanie?

Plątanina kabli nie tylko może skutecznie doprowadzić do szału, lecz także ogranicza mobilność urządzenia. Nic dziwnego, że karta sieciowa Wi-Fi jest coraz częściej wybierana przez użytkowników komputerów stacjonarnych. Ma to swoje zarówno dobre, jak i złe strony. O zaletach już wspominaliśmy (mobilność i brak okablowania). Wadami są ograniczenia wynikające z przepustowości łączności radiowej oraz te wynikające z konstrukcji takich kart rozszerzeń.

Ważne jest, w jakim standardzie pracuje karta sieciowa Wi-Fi. Stare i najtańsze modele mogą jeszcze obsługiwać archaiczny standard B/G, natomiast nowsze i obecnie najczęściej wykorzystywane rozwiązanie to standard N. Dobrej jakości karta coraz częściej pracuje jednak w najnowszej technologii AC. Żeby zobrazować, jaka jest różnica między N i AC, można posłużyć się danymi liczbowymi: szerokość pasma tego pierwszego standardu wynosi od 20 do 40 MHz, natomiast AC — od 20 do 160 MHz. Przepustowość standardu N waha się od 150 Mb/s do 600 Mb/s, za to AC osiąga wartość od 433 Mb/s do 1300 Mb/s.

Karta sieciowa Wi-Fi może być wewnętrzna lub zewnętrzna. Łatwo się domyślić, że te pierwsze montowane są na płycie głównej komputera za pomocą złącza PCI. Takie karty pozwalają na uzyskanie bardzo stabilnego połączenia z internetem. Do tego zapewniają one zazwyczaj większą przepustowość i szybszą transmisję danych. Na przykład karty 802.11ac, obsługujące maksymalną przepustowość 1300 Mb/s, oferowane są tylko w wersji ze złączem PCI.

Na rynku znajdziemy także karty sieciowe USB, czyli montowane na zewnątrz komputera. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

A może jednak karta sieciowa USB?

Popularność kart sieciowych USB wynika przede wszystkim z łatwości ich podpinania do komputera i z ich mobilności. Można szybko podłączyć je do złącza USB i wykorzystywać nie w jednym, lecz w kilku urządzeniach, łatwo przenosząc między nimi karty. Wadą takiego rozwiązania jest jednak zajęcie portu USB, co ogranicza możliwość podłączenia innych urządzeń, jeśli dana jednostka centralna nie ma wielu złączy. Problemem jest także mniejsza przepustowość, za to można często podłączyć do karty sieciowej USB antenę zewnętrzną, która pomaga wzmocnić sygnał, chociaż nie zawsze rezultat będzie zadowalający, ponieważ wpływ mają na to różne czynniki, nie tylko zasięg.

Warto także zwrócić uwagę na same złącza USB, które też wykorzystują różne standardy przepustowości, na przykład USB 2.0 — do 60 Mb/s, a USB 3.0 — 500 Mb/s. Nawet jeśli mamy szybką kartę sieciową, ale podepniemy ją do portu z niską przepustowością, nie wykorzystamy całego możliwego potencjału przesyłu danych.

Na koniec warto jeszcze poświęcić kilka słów sterownikom do karty sieciowej. Sprawdźmy, gdzie można je znaleźć, a także w jaki sposób zainstalować sterowniki, żeby zapewnić kartom sieciowym poprawne działanie.

Sterowniki do karty sieciowej

Podobnie jak w przypadku innych kart rozszerzeń, potrzebne są także sterowniki do karty sieciowej. Najczęściej, jeśli poprawnie zainstalowaliśmy system operacyjny Windows i wgraliśmy wszystkie sterowniki płyty głównej, a ta była już wyposażona w kartę sieciową, nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Jeśli jednak zamontowaliśmy własną kartę, powinniśmy poszukać do niej sterowników na stronie internetowej producenta lub na dołączonej płycie.

Sterowniki do karty sieciowej USB powinniśmy zainstalować jeszcze przed podłączeniem urządzenia. Potem konieczne jest dokonanie konfiguracji. Należy wyszukać router, z jakim karta będzie współpracowała, co wiąże się z koniecznością przeskanowania przez nią dostępnych urządzeń. Potem z listy wyszukanych routerów wybieramy ten właściwy. Nie jest to bardzo skomplikowana czynność, a do tego producenci często dołączają do swoich kart instrukcję instalacji. Na koniec dodajmy, że nawet jeśli sterowniki do karty sieciowej znajdują się na płycie instalacyjnej, warto poszukać ich nowszej wersji na stronie WWW producenta.
Na rynku można znaleźć szeroką gamę kart sieciowych, dlatego należy bardzo dokładnie przyjrzeć się parametrom tych modeli, które nas zainteresowały. Jeśli zależy nam na bezproblemowym korzystaniu z zasobów sieci i na szybkim internecie, warto stawiać na karty znanych producentów i na modele o wyższej przepustowości. Pozwoli to uniknąć frustracji i zapewni wysoki komfort surfowania. Nie zapominajmy jednak, że przy bardzo wolnym złączu internetowym nawet karta o najlepszych parametrach niewiele zdziała.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły