Wszystko, czego potrzebujesz do wykończenia wnętrz

Jesteś świeżo upieczonym właścicielem domu, który wymaga wykończenia bądź odnowienia? A może zwyczajnie wraz z nadchodzącą wiosną masz potrzebę dokonania remontu pokoju?

Niezależnie od scenariusza, zanim zdecydujemy się na remont mieszkań, konieczne jest sporządzenie szczegółowego planu i kosztorysu. Następnie zaś należy udać się na zakupy po wszelkie akcesoria potrzebne do tego, by remont mieszkania przebiegł sprawnie i bez kłopotów.

Remonty mieszkań różnią się rzecz jasna od siebie zakresem wykonywanych czynności. Niektóre wymagają jedynie wykończenia wnętrz, inne – kompleksowej pracy u podstaw. 

To tematyka tak rozległa i wieloaspektowa, że nie sposób opisać wszystkie możliwe sytuacje i związane z nimi zapotrzebowanie na materiały. 

W tym poradniku postaramy się przekrojowo przejść przez kilka powszechnych kwestii dotyczących remontów wnętrz i doradzić, w co należy się zaopatrzyć.

 

Must-have przy wykańczaniu wnętrz

Jakichkolwiek czynności nie obejmowałby Twój remont, pewien zestaw akcesoriów przyda się wszędzie. Bez miarki, kilku rodzajów śrubokrętów, czy młotka nie ma sensu zabierać się do roboty. 

Można ów „remontowy elementarz” gromadzić sukcesywnie, bądź nabyć za jednym razem w postaci kompletnego zestawu narzędzi.

Podstawowym elementem prac wykończeniowych jest także wkrętarka bądź poziomica. Po zaopatrzeniu się w wymienione akcesoria, możemy wybrać się w krótką acz treściwą podróż po różnych aspektach domowych remontów.

Ta ściana wymaga przesunięcia! – remontujemy mieszkanie

Jeżeli z rozmaitych względów nie odpowiada nam obecny plan domu, powinniśmy zacząć od przestawienia ścianek działowych. W przypadku reg, ew. piła ręczna bądź wyrzynarka. 

Wykucie ściany murowanej wymaga nieco więcej pracy i takiego sprzętu, jak np. młotowiertarka.

Postawienie ściany gipsowo-kartonowej w nowym miejscu to praca, która nie wymaga nadmiernych przygotowań. Po jej zbudowaniu należy zaszpachlować ją gładzią gipsową i wyszlifować. 

Do wykonania takiej czynności potrzebne nam będą rzecz jasna płyty gipsowo-kartonowe, wkręty, czy masa szpachlowa.

Przegląd instalacji

Jeżeli nabyliśmy od dewelopera dom w stanie surowym, a tym bardziej na wypadek zakupu długo użytkowanego lokum, remont mieszkania powinniśmy rozpocząć od rzucenia okiem na instalacje elektryczne, wentylacyjne, czy hydrauliczne. 

Mogą one okazać się przestarzałe i wymagające modernizacji, tudzież poprowadzone w nieadekwatnym do naszych preferencji miejscu. Z prądem rzecz jasna nie ma żartów, dlatego wymianę okablowania i pozostałego osprzętu warto pozostawić specjalistom.

Zmiana podłoża

Kiedy rozmieścimy już wszystkie potrzebne do przyjemnej egzystencji kable i przewody, możemy zająć się remontem podłóg. 

Jeżeli mamy do czynienia ze stanem surowym, należy przygotować posadzkę pod wybrane przez nas materiały wykończeniowe poprzez uprzednie jej zabezpieczenie i wyrównanie. Do tego konieczny jest podkład podłogowy, zwany czasem potocznie wylewką.

W większości przypadków remont wnętrz nie obejmuje powyższej czynności. Wówczas pozostaje nam zerwać niechcianą podłogę i zastąpić ją posadzką, która najbardziej przypadła nam to gustu - panele, deski podłogowe, czy parkiety to kwestia naszych osobistych preferencji. 

Następnie zaś, zależnie od podjętej decyzji, sięgnąć po konkretne akcesoria do wykończenia podłogi. Trzeba jednak pamiętać, by z lakierowaniem parkietu poczekać nawet do dwóch tygodni od jego  położenia. 

Dla estetycznego wykończenia i zasłonięcia instalacji, należy wyposażyć się listwy przypodłogowe.

Jak pomalować pokój?

Podobno kolor ścian ma realny wpływ na nasze samopoczucie. Warto więc pomalować je na taką barwę, która będzie nam odpowiadała przez dłuższy okres czasu. 

Przed remontem pokoju należy jednak odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie, stosując taśmę malarską i folię, mającą na celu uchronić podłogę bądź meble przed zabrudzeniem. Do malowania pokoju potrzebny jest też grunt, konieczny do ujednolicenia powierzchni. 

Kilka godzin po tym, jak zagruntujemy ściany, można przejść płynnie do malowania właściwego, stosując farbę o wybranym kolorze, bądź dodając pigment do farby białej. 

Do tego zajęcia należy uzbroić się rzecz jasna w wałki i pędzle. Po kilku godzinach warto pomalować pomieszczenie raz jeszcze, by uzyskać pożądany efekt wizualny.

Po tych kilku podstawowych czynnościach można wreszcie przejść do meblowania, montowania sprzętów, czy przykręcania gniazdek. Po ciężkiej pracy przychodzi w końcu czas na nagrodę – dekorowanie wnętrz to bowiem najbardziej przyjemna część całego procesu. 

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik umili także poprzednie etapy remontu i okaże się pomocny podczas doboru materiałów.

okap podszafkowy montaż

Okap podszafkowy. Montaż krok po kroku

2022-08-11
Zalety okapu podszafkowego są oczywiste. To wyjątkowo minimalistyczny typ okapu, który niemal w całości można zakryć zabudową meblową. Nie zaburza więc linii mebli, jest niewidoczny i świetnie sprawdza się w nowoczesnych kuchniach. Jak zamontować okap podszafkowy? Montaż jest prostszy, niż myślisz!
jakim papierem zmatowić lakier przed malowaniem

Jakim papierem zmatowić lakier przed malowaniem?

2022-08-11
Prawidłowe przygotowanie lakieru do malowania to etap równie ważny, jak samo malowanie. Nawet drobne błędy mogą w późniejszym czasie odbić się na jakości powłoki. Zbyt pospieszne matowienie lakieru skutkuje często odparzeniem lub łuszczeniem się lakieru, a w niektórych przypadkach może doprowadzić do rozwoju korozji. Jakim papierem zmatowić lakier przed malowaniem?
podmurówka betonowa

Podmurówka betonowa pod ogrodzenie: jak wykonać i na co zwrócić uwagę

2022-08-10
Ogrodzenia stawiamy zazwyczaj z myślą o tym, że będą służyć przez wiele lat, tym bardziej, że ich solidne wykonanie nawet na niewielkich działkach może być dość kosztowne. Do ich wykonania używa się bardzo wielu materiałów, począwszy od zwykłej siatki po panele i betonowe panele. Wiele osób decyduje się na wzmocnienie konstrukcji betonową podmurówką. Radzimy jak ją wykonywać, a także na co zwracać uwagę podczas pracy.
drewutnia jak zrobić

Drewutnia z palet: jak zrobić? Co to jest? Ile od granicy działki? Poradnik

2022-08-09
Drewutnie stawia się zazwyczaj z przyciętych i przygotowanych do tego celu solidnych desek i belek. Zaradne osoby poszukujące oszczędności wykonują je jednak często z łatwo dostępnych i niepotrzebnych materiałów zastępczych. Jednym z ciekawszych pomysłów jest drewutnia z palet transportowych. Tak zwane europalety bardzo często zalegają na działkach, na których skończyliśmy budowę domu, pojawiają się w naszym otoczeniu także wraz z zamówionymi urządzeniami wyposażenia wnętrz. Radzimy zatem jak zabrać się do zrobienia drewutni z palet.
Kacper Podgórniak

Kibic sportu, meloman, książkofil. Trzy wielkie pasje, w których nie do końca się spełnił, ale na ich zgłębianie zawsze znajdzie czas. Lubi o nich pisać, nawet jeżeli - parafrazując klasyka - "mówić o muzyce to jak tańczyć o literaturze". Najbardziej interesuje go człowiek.