Data publikacji:

Jakie są wytrzymałe zabawki dla psa? Najbardziej wytrzymałe psie zabawki

Pies musi gryźć. A raczej rzuć. Po co? By rozładować napięcie, zabić nudę podczas twojej nieobecności w domu, poprawić kondycję jamy ustnej. To podpowiada mu instynkt. A że natury nie oszukasz, jedyne, co możesz zrobić, to wyjść naprzeciw psim potrzebom poprzez najbardziej wytrzymałe psie zabawki. W przeciwnym razie psiak nabawi się problemów zdrowotnych i behawioralnych i wszystkie dobre zabawki dla psa pójdą do schowka. Sprawdzamy, jakie są wytrzymałe zabawki dla psa. 

Czy dobre zabawki dla psa to wytrzymałe zabawki? 

Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że duże psy mają masywne szczęki i szybko niszczą każdą zabawkę, a małe psiaki są z reguły bardzo oddane poznawaniu świata, więc również szybko rozszarpują na kawałki akcesoria dla psów, to nasuwa się wniosek: należy kupować czworonogom wyłącznie najbardziej wytrzymałe psie zabawki. Czyli takie, które są wykonane ze wzmocnionych materiałów, jak na przykład twarda guma oraz szarpaki z węża strażackiego. 
No właśnie… tylko, czy psiak będzie chciał bawić się zabawką, której nie idzie w żaden sposób unicestwić? 

Co jest ważniejsze niż wytrzymałe zabawki dla psa? 

Myślenie w sposób, że odporne zabawki dla psa są jedynym sensownym rozwiązaniem dla małych i dużych niszczycieli, jest nieco błędne. Co, jeśli pies nie szybko straci zainteresowanie zabawką, której nie może rozerwać, choć stara się, jak nigdy wcześniej?!  
Sztywny kawał gumy nie wygląda zachęcająco oraz… nie poddaje się psim staraniom. Więc po co walczyć, skoro nie da się przeciwnika unicestwić? Moment rozerwania daje psu satysfakcję.  
Wybieraj więc różnorodne zabawki, tak by dać swojemu pupilowi wiele korzyści z zabawy. On przecież w tym czasie uczy się wielu rzeczy, rozładowuje stres i przegania nudę! Stale rozszerzaj repertuar doznań, które doświadcza twój czworonożny przyjaciel.  

Kompromis między wytrzymałością zabawki dla psa a zadowoleniem psa 

Dając psu zabawkę, obserwuj uważniej jego zachowanie w stosunku do niej. Być może okaże się za miękka i rzeczywiście starczy jedynie na kilka minut. A może mieć miejsce także scenariusz, w którym pies upodoba sobie średnią twardość zabawki i… żadna inna, podobna, zbliżona albo mocniejsza i bardziej wytrzymała, nie przypasuje do jego gustu.  
Czasem więc po prostu trzeba iść na kompromis między tym, co wytrzymałe, niezniszczalne i wieloletnie a tym, co twojemu czworonogowi gra w duszy.  

Jak dobrać wytrzymałe zabawki dla psa? 

Dobierając dobre zabawki dla psa, weź pod uwagę wielkość psa, poziom jego aktywności, preferencje czworonoga oraz środowisko, w którym spędza czas. Ważne są zarówno trwałość zabawki, jak i bezpieczeństwo pupila. Zabawki, które są zbyt małe, pies może połknąć lub ich kawałki mogą utknąć w jego gardle. Zawsze wyrzucaj zabawki, gdy tylko zaczną się rozpadać lub zostaną podarte.  
Jeśli chcesz dać psu zabawki do żucia ze skóry surowej, skonsultuj to wcześniej z weterynarzem, upewniając się, które z nich są bezpieczne dla twojego pupila. Zabawki do żucia ze skóry surowej podawaj psiakom tylko, gdy możesz obserwować ich czynności – w celu monitorowania, czy psiak się nie zadławi.  

Najbardziej wytrzymałe psie zabawki – propozycje dla czworonogów 

Recosnack Olive Bone  

Gryzak z drzewa oliwnego z oliwą z oliwek, dostępny w rozmiarach: S, M, L. Nie zawiera sztucznych dodatków oraz barwników. Zabawa to wypełnienie czasu psa oraz pielęgnacja zębów - dwa w jednym. Psy stopniowo odgryzają małe włókna z kostki. Odgryzione włókna mają elastyczną konsystencję, a połknięte przez zwierzę zostają wydalone. 

Planet Dog Diamond Plate Ball  

Zabawka przeznaczona dla ras małych i średnich. Specjalne tworzywo (zatwierdzone jako bezpieczne przez FDA) i tekstura oraz aromat miętowy zachęcają do żucia.  

West Paw Jive  

Pk, puk, tu odporne zabawki dla psa! Wytrzymała i gumowa, wielkości piłki tenisowej. Można ją rzucać na większą odległość, odbija się wyżej niż inne piłki oraz w nieprzewidywany sposób, co zachwyca psiaki podczas swobodnego hasania po dworze. Pasuje do standardowych wyrzutni piłek. Unosi się na wodzie. Dostępna jest w kilku kolorach i wielkościach. Podlega recyklingowi w całości. To świetna odporna zabawka dla silnych psów, takich jak owczarki niemieckie czy pitbulle, bo jest ona niezwykle odporna na zużycie. 

Planet Dog Orbee Ball  

Szukasz wytrzymałej zabawki dla psa, która piszczy i sprawia frajdę psiakom? Jesteś w domu! Ta piłka jest niesamowicie wytrzymała, a nie ściera psich zębów tak jak piłka tenisowa. Nie zawiera kleju oraz środków spajających. Ta „piszczałka” dla psa przetrwa dość długo, nawet bardzo intensywne psie gryzienie, a dźwięk, który wydaje piłka, jest bardziej miękki niż w przypadku zwykłych piszczących zabawek, co odbije się pozytywnie na twoim słuchu. 

Kong Flyer Frisbee  

Idealne do aportowania, mocne i trwałe. Dostępny w małym i dużym rozmiarze. Kong Flyer jest wykonany z gumy, jest bardziej miękki dla zębów i dziąseł psa niż klasyczne plastikowe frisbee. Zapewnia stosunkowo krótki czas lotu i odległość, na jaką może zostać rzucone. Frisbee powinno pozostać w powietrzu na tyle długo, aby pies mógł je gonić i złapać w powietrzu. Ten model jest niesamowicie wytrzymały, ale ciężki.  

West Paw Zogoflex Zisc  

Ma miękką fakturę dla zębów psa, ale nadal lata tak dobrze jak tradycyjne frisbee. Dostępny w dwóch rozmiarach oraz kolorach: niebieskim, czerwonym, pomarańczowym oraz… świecącym w ciemności. Unosi się na wodzie. Nadaje się do mycia w zmywarce oraz do recyklingu. 
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Lawenda, makaron i wiatr. To moje „naj”, za którymi podążam, kosztując życie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.