Data publikacji:

Zabawki sensoryczne – czym są i dlaczego warto je kupić?

Czy dziecięce gadżety mogą nie tylko bawić, ale i uczyć? Tak, jeśli zdecydujesz się podarować swoim pociechom zabawki sensoryczne. Zdaniem wielu pediatrów, te akcesoria warto, a nawet należy proponować dzieciom, by dodatkowo stymulować ich prawidłowy rozwój. Jak właściwie działają zabawki sensoryczne i jakie ich rodzaje znajdziesz na rynku?
niemowlę z zabawkami

Zabawki sensoryczne – co to znaczy?

Dzisiejsze dzieci mogą przebierać w niezliczonej ilości zabawek – poczynając od lalek, poprzez maskotki, zabawki interaktywne, pojazdy, kończąc na elektronicznych gadżetach dla najmłodszych. A co to są zabawki sensoryczne, o których w ostatnim czasie słychać coraz częściej?

Zabawka sensoryczna to nic innego, jak przedmiot mający na celu stymulowanie zmysłów malucha. Te akcesoria mogą oddziaływać na praktycznie wszystkie obszary - wzrok, słuch, dotyk, smak, a nawet węch.

Zabawki sensoryczne zwykle wyróżniają się nietypowymi fakturami, przykuwającymi wzrok detalami i kolorami, a także elementami wydającymi dźwięki.

Sprawdź także jakie kupić zabawki interaktywne dla 6-miesięcznego dziecka.

Zalety zabawek sensorycznych

Dlaczego warto kupić zabawki sensoryczne dla niemowlaka, ale i starszego dziecka? To znakomite połączenie zabawy i nauki, a także możliwość wyostrzania wszystkich zmysłów.

Zabawki sensoryczne uczą rozpoznawania kolorów, uwrażliwiają na dźwięk, pomagają kształtować koncentrację, spostrzegawczość i zdolności manualne. Wręczając brzdącowi taki upominek, możesz mieć absolutną pewność, że każda chwila spędzona na zabawie wpłynie pozytywnie na jego rozwój.

Zabawki sensoryczne – idealny wybór dla każdego dziecka

Zabawki pobudzające zmysły sprawdzą się nie tylko w roli pomocników w rozwoju umiejętności maluszków. Warto pamiętać, że wiele z nich okaże się nieocenionym wsparciem terapeutycznym dla dzieci wykazujących problemy z koncentracją.

Gadżety sensoryczne wymagające skupienia uwagi pomagają w jej odpowiednim wytrenowaniu, a także niwelują stres. Z tego względu lekarze polecają podawanie zabawek sensorycznych m.in. dzieciom z ADHD czy chorującym na autyzm.

Zabawki sensoryczne dla dzieci – rodzaje

Oferta dostępnych na rynku zabawek sensorycznych jest szeroka. Niektóre z nich oddziałują tylko na jeden zmysł, inne zaś pobudzają kilka jednocześnie.

Możesz wybierać spośród wielu zabawek dopasowanych do wieku i preferencji maluszka. Zalecamy wypróbować choć kilka z nich!

Zabawki sensoryczne rozwijające zmysł wzroku

Popularnymi zabawkami sensorycznymi dla niemowlaka są książeczki, w których zawarte są obrazki w kontrastujących kolorach (np. czarnym i białym). Połączenie to powstało nieprzypadkowo – noworodki mają bardzo słaby wzrok, który wyostrza się wraz z biegiem czasu.

Pokazywanie dziecku sensorycznych książeczek z pewnością sprawi, że narząd wzroku szybciej nabędzie pełną sprawność.

Starsze maluchy również wyciągną korzyści z zabawy pobudzającymi wzrok gadżetami. Przykładowo, wśród popularnych zabawek sensorycznych dla rocznych dzieci można wyróżnić kolorowe układanki i maskotki w kontrastujących ze sobą kolorach.

Takie zabawki sensoryczne nie tylko trenują oczy, ale i pomagają w nauce barw.

Cudowny świat małego chłopca, książeczka sensoryczna

Książeczka jest pełna kontrastujących kolorów i kształtów, które przyciągną uwagę nawet bardzo małych dzieci. Dodatkowo, strony zostały wykonane z różnych materiałów, co pobudza zmysł dotyku maluszka.

Hencz, sensoryczna spiralka

Ta zakręcona spiralka będzie znakomitym towarzyszem zabaw w domu i na spacerze. Kontrastowe kolory i fantazyjne kształty wspomagają rozwój wzroku dziecka, a wbudowana grzechotka zapewni ciekawe wrażenia słuchowe.

Babyono, kostka sensoryczna

Miękka, kolorowa kostka, której ściany zaskoczą malucha różnymi barwami i kształtami wspomoże spostrzegawczość i wzrok.

Zabawki sensoryczne rozwijające zmysł słuchu

Aby kształtować słuch malucha, na samym początku warto zaproponować mu zabawkę sensoryczną wydającą pojedynczy, prosty dźwięk, np. szum lub szelest.

Takie właściwości mają m.in. popularne szumiące maskotki czy szmaciane zabawki wypełnione szeleszczącymi materiałami.

Jeśli szukasz dźwiękowej zabawki sensorycznej dla 2 lub 3-latka, możesz pomyśleć o gadżetach wydających złożone melodie, np. pozytywkach. Starsze dzieci mogą znakomicie trenować swój słuch poprzez zabawę prostymi instrumentami, np. cymbałkami lub bębenkiem.

Gdy twoje dziecko zacznie już chodzić, świetnym towarzyszem zabaw okaże się multifunkcyjna zabawka sensoryczna – piłka.

Takie gadżety nie tylko zachęcają maluszka do aktywności, ale i stymulują zmysł słuchu poprzez grzechocące drobiazgi umieszczone wewnątrz.

Miś Szumiś

Ta popularna maskotka maluszkom ułatwia zasypianie (tzw. biały szum przypomina im życie w brzuchu mamy), a dodatkowo wspomaga prawidłowy rozwój słuchu.

LullaLove, sensoryczny kocyk-szeleścik

Kocyk, dzięki szelestowi, pomaga rozwijać dziecięcy słuch, a kontrastowe kolory pobudzają wzrok od pierwszych dni życia.

Little Dutch, drewniane cymbałki

Wśród drewnianych zabawek sensorycznych cymbałki wciąż cieszą się ogromną popularnością. Kilkuletnie maluchy mogą korzystać z nich ćwicząc słuch i poczucie rytmu.

Zabawki sensoryczne rozwijające zmysł dotyku

W życiu twojego maluszka pewnego dnia nastanie moment, w którym będzie chciał dokładnie sprawdzić wszystko to, co znajduje się w zasięgu jego rąk. Poznawanie różnych konsystencji i faktur jest bardzo ważne dla jego rozwoju.

Wszystko to, co puchate, miękkie, śliskie, szorstkie, ciepłe lub zimne sprawdzi się w tym celu doskonale!

Starszym dzieciom warto podsuwać wszelkiego rodzaju plastyczne masy – ciastolina, piasek kinetyczny czy modelina okażą się świetnymi zabawkami sensorycznymi dla 6-latka.

Canpol Babies, miękkie klocki sensoryczne

Miękkie klocki sensoryczne można ściskać, a nawet gryźć. Dodatkowo podczas ucisku wydają dźwięki.

Spin Master, piasek kinetyczny

Piasek kinetyczny to znakomita zabawka kinetyczna dla starszych dzieci. Choć ma konsystencję zwykłego piasku, nie brudzi ubrań i otoczenia, dzięki czemu bez obaw można używać go w domu.

Ludi, zabawka sensoryczna – piłka

Pod postacią zwykłej piłki kryje się zabawka sensoryczna pobudzająca zmysł dotyku dzięki dużym wypustkom.
To prawda, że dziecko nie musi dostawać każdej zabawki, o jakiej tylko zamarzy. Zabawki sensoryczne jednak mogą (a wręcz powinny!) zagościć w pokoju każdego brzdąca.

Jeśli poszukujesz sposobu na zabawę przynoszącą konkretne korzyści, zabawki sensoryczne okażą się najlepszym wyborem.

Autorka: Joanna Stanuch