Data publikacji:

Zalety i wady iPhonów

Charakterystyczne nadgryzione jabłko oraz napis iPhone sprawiają, że nie pomylisz tych modeli z niczym innym. Mimo klasycznego wzornictwa zawsze wyróżniają się w tłumie. Znak rozpoznawczy lanserów i gadżeciarzy czy też świetny produkt, warty swojej ceny? Słynne telefony Apple bezapelacyjnie podbiły rynek. Jednak czym tak naprawdę są iPhony?

Pisząc o zaletach telefonów Apple, przede wszystkim należy podkreślić system operacyjny Apple iOS. System ten jest przeznaczony tyko dla firmy Apple i jej urządzeń. Charakteryzuje go szybkość działania, minimalistyczny design, dodatkowo jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze, dostępność aktualizacji jest również dużym plusem. 

 Niestety mimo wymienionych zalet system ten jest  jednym z najbardziej „dziurawych” systemów na świecie. Polecam zapoznanie się z   "Ranking najbardziej dziurawego oprogramowania", który tworzony jest miedzy innymi przez organizację Common Vulnerabilities and Exposures. Okazuje się że pierwsze miejsca, za najbardziej dziurawe oprogramowanie, od lat mają właśnie systemy firmy Apple.

 iOS posiada też własny interfejs, częściowo wzorowany na tym ze stacjonarnej wersji systemu – OS X. Główny ekran urządzeń – SpringBoard – w porównaniu z Androidem jest stosunkowo nudny. Nie możemy do niego dodać widżetów, nie możemy swobodnie rozmieścić ikon, czy zostawić tylko tych które są nam najbardziej potrzebne.

 Trzeba przyznać, że loga prezentują się bardzo estetycznie, ale główny ekran nie powinien być tylko ładny, ale także użyteczny dla każdego użytkownika z osobna, który może mieć różne potrzeby. 


Niewątpliwą zaletą iPhonów jest bardzo, bardzo dobry wyświetlacz posiadający technologię Retina. Wyświetlacze w iPhonach mają wysoką rozdzielczość i idealnie oddają jakość wyświetlanego obrazu. Jest to wyświetlacz o świetnych kolorach, kątach widzenia i widoczności w słońcu.

 Dodatkowo jest to najbardziej innowacyjny w tej chwili wyświetlacz pod jednym względem – w nowszych modelach obsługuje oprócz samego dotyku, także jego siłę nacisku. 

Wyświetlacz Retina, kooperuje z trzema czujnikami — pomiar światła (automatycznie dostosowuje jasność ekranu do oświetlenia na zewnątrz), przyśpieszenia (reagujący na położenie urządzenia) oraz zbliżeniowy (zabezpiecza ekran przed przypadkowym naciśnięciem podczas rozmowy). 

W iPhonie serii 6 wyświetlacz ten ma funkcję HD, a także 3D Touch. Przekątna wyświetlacza zależy od wybranego przez nas modelu. W serii 6+ i 6S+ przekątna ekranu wynosi 5,5 cala, w 6 i 6S jest to 4,7 cala, natomiast w poczciwym iPhonie 5S są to już tylko 4 cale. 

Osoby, które drażnią odciski palców na wyświetlaczu telefonu, będą zadowolone z powłoki oleofobowej na ekranie. Sprawia ona, że odciski nie są widoczne.

Ogromną zaletą tej marki, jest to, że wszystkie modele od iPhone 5S wyposażone zostały w LTE, Wi‑Fi 802.11a/b/g/n/ac z technologią MIMO, Bluetooth o prędkości od 4.0 w górę (w serii 6 — 4.2). Za lokalizację odpowiada Assisted GPS i GLONASS. 

Trzeba jednak wspomnieć o kiepskim zasięgu w sieci LTE i Wi-Fi szczególnie w iPhonach 5 generacji. Internauci zwracają tu uwagę, że kiepski zasięg występuje nie tylko w korzystaniu z publicznych sieci Wi-Fi, ale również podczas korzystania z domowych sieci gdzie zasięg jest silniejszy.

Sprawdź również porównanie iPhone 5s i iPhone SE

Od serii 4 iPhony wbudowane czujniki to: barometr, żyroskop trójosiowy, przyspieszeniomierz, czujnik zbliżeniowy oraz czujnik oświetlenia zewnętrznego. Natomiast funkcja kompasu może nam się przydać podczas terenowych wędrówek.

Pojemność pamięci wewnętrznej telefonów Apple uzależniona jest od modelu. W iPhonie 5S pomieścimy pliki o wielkości do 16 oraz do 32 GB. Natomiast w jego następcy 16, 64, a nawet 128 GB (w modelu 6S oraz 6S Plus). Niestety iPhony nie mają możliwości rozbudowy pamięci — nie obsługują kart pamięci.

Przy zakupie jakiegokolwiek iPhone'a, cena też nie jest dla nas zbyt korzystna. Za nowy iPhone 6S z największą dostępną pamięcią (128 GB) przyjdzie nam zapłacić około 4200 zł. Natomiast starszy typ — iPhone 5S z pamięcią 32 GB to wydatek rzędu 2000 zł.

Brak możliwości stosowania kart pamięci nie jest jednak dużym problemem biorąc pod uwagę tzw. ‘chmurę’ czyli iCloud. Bezpiecznie przechowuje ona zdjęcia, wideo, dokumenty, muzykę, apki i inne pliki. Dzięki temu zawsze i wszędzie masz dostęp do tego, czego potrzebujesz.

Apple App Store posiada ponad 9 tysięcy aplikacji do pobrania, w tym wiele darmowych. Wiele osób odstrasza fakt, że niektóre aplikacje są dodatkowo płatne, jest to jednak koszt zaledwie 1-5 euro. Niestety zdecydowana większość aplikacji jest płatna. 

Udogodnieniem, jakie oferuje nam producent, jest także aplikacja FaceTime, umożliwiająca wideorozmowy (z użytkownikami produktów firmy Apple). Wszystkie iPhony (od serii 3) mają funkcję obsługiwania głosem. Telefon też może nam zastąpić iPoda dzięki muzyce którą można ściągnąć z iTunes.

Jeśli chodzi o funkcjonalność urządzeń Apple, firma stale się rozwija, co wymusza również stale rosnąca w siłe konkurencja. Pierwsze iPhony miały bardzo słaby aparat (2 Mpix). Obecnie sprzęty te mają znacznie lepszą kamerę iSight — 12 Mpix, umożliwiającą kręcenie filmów w zwolnionym tempie, identyfikację twarzy oraz stabilizację wideo.

IPhony niestety nie obsługują technologii flash. Twórcy Adobe stworzyli jednak kompilator, dzięki czemu istnieje możliwość odtwarzania tego typu plików.

Kolejną wadą są dość słabe baterie — w iPhonie 5S pojemność baterii to około 1500 mAh, natomiast w 6 już 1800mAh (podczas gdy w większości smartfonów o podobnych parametrach pojemność baterii wynosi około 2000 mAh i więcej). Tym samym musimy aktywować tryb oszczędzania, by móc dłużej cieszyć się telefonem.

Telefony Apple nie są modelami typowo kieszonkowymi. Osoby, które są przyzwyczajone do noszenia telefonu przy sobie, będą miały problem z umieszczeniem ich w kieszeni. Podczas gdy seria 5 miała wymiary 124x59x8 mm, największy telefon z kolejnej serii jest już o kilka centymetrów większy (158x78x7 mm). Zmieniła się także waga smartfonów. Najnowszy model waży już prawie 200 gramów.

Elegancki wygląd produktów Apple jest zdecydowanie jednym z ważniejszych atutów. Urządzenia posiadają metalowe i trwałe obudowy, design jest bardzo minimalistyczny. Są poręczne i dobrze leżą w dłoni.

Pierwsze telefony Apple były dość ograniczone pod względem wyboru designu. Obudowa w iPhonach tworzona była z aluminium, natomiast w modelach 5 i 6 wzbogacona została szkłem Ion-x.

Mimo że na przestrzeni lat wygląd iPhonów nie zmienił się, obecnie, decydując się na model z serii 6, możemy wybrać spośród czterech opcji kolorystycznych w bardzo eleganckich odcieniach — złotym różu, klasycznym złotym, białym srebrze oraz kosmicznej szarości. 

Słaba wytrzymałość jest jedną z częsciej komentowanych wad iPhonów. Niestety urządzenia firmy Apple nie grzeczną wytrzymałości. Powstają zarysowania na obudowie oraz na ekranie (jeśli nie ma folii ochronnej). Na forach internauci skarżą się również na bardzo delikatny ekran, który może łatwo się zbić nawet przy lekkim upadku.


Decydując się na zakup iPhona, musimy wziąć pod uwagę wszystkie jego zalety i wady, a także to, czego oczekujemy od smartfona

Podobne artykuły