Data modyfikacji:

Żaluzje zewnętrzne: przegląd modeli. Jakie wybrać?

Żaluzje zewnętrzne fasadowe to ciekawa alternatywa dla klasycznych rolet. Prezentują się efektownie i minimalistycznie, ale czy zapewniają podobne właściwości izolacyjne? Czy jest to funkcjonalne rozwiązanie? I wreszcie, jakie są ceny żaluzji zewnętrznych?

Jeśli zastanawiasz się nad zamontowaniem osłon okiennych tego typu i nurtują cię podobne pytania, poniżej znajdziesz garść informacji na ten temat.

żaluzje zewnętrzne
Żaluzje zewnętrzne na okna to dość nowe rozwiązanie na rynku. Nie są jeszcze tak popularne, jak tradycyjne rolety, ale to z pewnością rozwiązanie warte uwagi. Modele zewnętrzne do złudzenia przypominają żaluzje montowane wewnątrz budynków.

Składają się z położonych pionowo lub poziomo lameli oraz systemu sznurków, który pozwala na zwijanie i kątowe zmienianie położenia listewek. Do tego dochodzi jeszcze kaseta, prowadnice oraz napęd, dzięki którym możliwe jest całkowite odsłonięcie lub zasłonięcie żaluzji.

Do wykonania żaluzji zewnętrznych z reguły stosuje się aluminium, ale w sprzedaży znajdziesz też modele drewniane.


Zastanawiasz się jak zacienić balkon? Może ci w tym pomóc markiza na balkon - sprawdź!

Wady i zalety żaluzji zewnętrznych

Zalety:

 • Zapewniają poczucie prywatności – po zasłonięciu żaluzji wnętrze twojego mieszkania pozostanie niewidoczne dla osób z zewnątrz, co jest szczególnie ważne w przypadku zabudowy, gdzie budynki znajdują się w niewielkiej odległości od siebie.

 • Dobra osłona przed promieniowaniem słonecznym – to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku dużych okien, ponieważ po zasłonięciu żaluzje zapewniają niemal pełne zaciemnienie, a w przypadku niektórych modeli nawet na całkowite zaciemnienie.

 • Możliwość sterowania światłem – żaluzje można podnosić nie tylko ku górze, ale co więcej można również zmieniać położenie lameli. Pozwala to na dostosowanie warunków oświetleniowych w pomieszczeniu do aktualnych potrzeb.

 • Właściwości antywłamaniowe – po zamontowaniu specjalnego rygla w dolnej części żaluzji, osłona okienna może zyskać właściwości antywłamaniowe. Dzięki temu zapewni ci większe poczucie bezpieczeństwa we własnym domu.

 • Izolacja akustyczna i termiczna – opuszczone żaluzje zewnętrzne fasadowe sprawiają, że do wnętrza domu dociera mniej hałasu, a w słoneczne dni pomieszczenia nie nagrzewają się.

 • Solidne wykonanie – lamele żaluzji tego typu z reguły wykonuje się z aluminium pokrytego lakierem, dzięki czemu materiał jest odporny na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych czy promieniowanie UV. To z kolei sprawia, że żaluzje zewnętrzne mogą być świetnym rozwiązaniem na lata.

 • Dekoracyjny wygląd – żaluzje zewnętrzne dostępne są w wielu ciekawych kolorach, wiec za ich pomocą można dodatkowo urozmaicić aranżację fasady domu. Osłony tego typu mają minimalistyczne wzornictwo i dobrze komponują się z nowoczesnymi bryłami domów.

 • Automatyzacja – na rynku dostępne są modele żaluzji w pełni sterowane elektronicznie. Napęd podnosi i opuszcza żaluzję oraz pozwala na sterowanie położeniem lameli, dzięki czemu obsługa osłon jest bardzo wygodna. Co więcej, żaluzje mogą być wyposażone w czujniki wiatru lub nasłonecznienia, które będą zmieniać położenie osłon w zależności od panujących aktualnie warunków atmosferycznych.

Wady:

 • Kłopotliwe w utrzymaniu w czystości – usuwanie kurzu i zabrudzeń z lameli może przysporzyć nieco trudu, zwłaszcza w okolicy, gdzie występuje spore natężenie ruchu lub do domu prowadzi nieutwardzona droga.

 • Wysoki koszt zakupu – żaluzje zewnętrzne są dość drogim rozwiązaniem. Zakup osłony oraz montaż w przypadku jednego okna to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Rodzaje żaluzji zewnętrznych

Żaluzje zewnętrzne na okna możemy podzielić na kilka typów.

Ze względu na kształt poprzeczny lameli:

 • Lamele w kształcie litery Z – żaluzje wyposażone w lamele tego typu pozwalają na całkowite zaciemnienie wnętrza, ponieważ po zmianie kąta nachylenia, poszczególne listewki idealnie do siebie przylegają.

 • Lamele w kształcie litery C – lamele tego typu nie dają całkowitego zaciemnienia, ale można je obracać o 180 stopni, dzięki czemu można wygodnie dostosowywać poziom nasłonecznienia wnętrza do swoich potrzeb.

Ze względu na układ lameli:

 • Pionowe – z reguły stosuje się je przy bardzo dużych oknach lub na budynkach użytkowych.

 • Poziome – najpopularniejszy typ żaluzji okiennych zewnętrznych, który przypomina do złudzenia montowane wewnątrz budynków.

Żaluzje zewnętrzne czy rolety – co wybrać?

Wśród inwestorów zdecydowanie większą popularnością cieszą się rolety zewnętrzne.

Jest to rozwiązanie stosowane na rynku budowlanym od lat, w przeciwieństwie do żaluzji zewnętrznych – jest to stosunkowo nowa forma osłon okiennych, która dopiero zyskuje uznanie. Która z tych opcji będzie lepsza?


ZOBACZ KONIECZNIE: Trendy w aranżacji wnętrz 2020. Etniczne wzory, artystyczne lampy i kolory ziemi

Żaluzje zewnętrzne fasadowe dają większą swobodę sterowania światłem. Można je opuścić i zmieniać kątowo ułożenie lameli, dzięki czemu zapewnisz sobie poczucie prywatności, a jednocześnie wnętrze nie będzie całkowicie zaciemnione.
Niewątpliwą przewagą rolet zewnętrznych nad żaluzjami są właściwości izolacyjne. Rolety mogą w znacznym stopniu zminimalizować straty ciepła.

Szacuje się, że poduszka powietrza utworzona miedzy opuszczoną roletą a szybą powoduje zmniejszenie strat ogrzewania o nawet 15%. To szczególnie ważne w przypadku domów energooszczędnych.

Nie wszystkie modele żaluzji zewnętrznych dają pełne zaciemnienie – dzieje się tak w przypadku tych o lamelach w kształcie litery Z. drugi typ lameli, czyli w kształcie litery C, daje tylko częściowe zaciemnienie. Z kolei żaluzje zewnętrzne prezentują się ciekawiej, niż klasyczne rolety.