Żelazka i stacje parowe — efektywne prasowanie

Mało kto lubi prasowanie, ale niestety jest to czynność, którą od czasu do czasu trzeba wykonać. Większość ubrań szyje się dzisiaj z naturalnych tkanin, które mają to do siebie, że po upraniu wymagają kontaktu z żelazkiem. Na szczęście prasowanie nie jest dzisiaj tak uciążliwe jak kiedyś, ponieważ nowoczesne żelazka wyposażone są w wiele funkcji ułatwiających walkę z pomiętym materiałem.
Za najbardziej efektywne uważa się żelazko parowe, które dostępne jest w wersji tradycyjnej oraz bardziej rozbudowanej, czyli tzw. stacje parowe. Zarówno przewodowe żelazko na parę, jak i żelazko z generatorem pary umożliwiają szybką likwidację zagnieceń, nie niszcząc przy tym nawet najdelikatniejszych tkanin. Oba rodzaje urządzeń są doskonale znane, w przeciwieństwie do najnowszego wynalazku do prasowania, jakim jest parownica do ubrań. Wszystkie trzy służą zaś do prasowania parą, co jest obecnie najskuteczniejszą metodą prasowania.

Woda — najlepszy przyjaciel podczas prasowania

Oprócz wysokiej temperatury woda zawsze była najlepszym sprzymierzeńcem przy prasowaniu. Każdy z pewnością widział na starych filmach, jak kilkadziesiąt lat temu kobiety nabierały wody w usta i spryskiwały nią ubrania, które następnie prasowały za pomocą bardzo ciężkich żelazek z rozgrzaną duszą w środku. Od tamtej pory technika prasowania wiele się nie zmieniła. Do prasowania nadal używamy gorących żelazek i wody, tyle że nowoczesne urządzenia są lżejsze, działają na prąd i potrafią same nawilżać tkaniny. Nawilżanie jednak rzadko polega na spryskiwaniu materiału wodą (choć funkcje spryskiwania nadal są obecne w żelazkach). Zamiast tego stosuje się żelazka parowe. Zmoczony zimną wodą materiał, gdy potraktuje się go gorącym żelazkiem, marszczy się i jest trudny do uprasowania. Co innego materiał lekko nawilżony gorącą parą — jego uprasowanie jest czystą przyjemnością i trwa dosłownie chwilę.

Żelazko parowe — uniwersalne urządzenie dla każdego

W większości domów można znaleźć przewodowe żelazko na parę. Niezależnie od tego, czy kosztuje ono kilkadziesiąt czy kilkaset złotych, wyposażone jest w mały zbiorniczek na wodę oraz otwory w stopie, którymi podczas prasowania wydobywa się gorąca para. Proste urządzenia wypuszczają tę parę zawsze pod takim samym ciśnieniem i w tej samej ilości, natomiast bardziej zaawansowane żelazka mają ręczny regulator pary, a często nawet automatyczny system dostosowujący jej ilość do rodzaju prasowanego materiału. Niemal każde urządzenie tego typu ma także dodatkowy przycisk służący do jednorazowego wyrzutu dużej ilości pary. Prasowanie parą pozwala na szybkie uporanie się z wszelkimi zagnieceniami, nawet w przypadku trudnej do prasowania czystej bawełny czy lnu. Nawet najprostsze modele żelazek parowych umożliwiają uprasowanie w warunkach domowych pościeli, ściereczek kuchennych, zasłon czy firanek. Najbardziej skuteczne są urządzenia, które wypuszczają dużą ilość pary w krótkim czasie np. 70 g/minutę (przeciętne żelazka wypuszczają średnio 40 lub 50 g pary na minutę). Oczywiście sama para nie zawsze gwarantuje sukces. Efektywność żelazka zależy bowiem także od jego mocy oraz rodzaju powłoki stopy. Moc dobrego żelazka powinna wynosić minumum 2000 W, natomiast powłoka decyduje o tym, czy żelazko będzie się gładko prowadziło po materiale, łatwo czyściło i czy będzie odporne na zarysowania. Nieco więcej niż tego rodzaju żelazka oferują żelazka z generatorem pary.

Generatory pary — żelazka dla wymagających

Generator pary jest najpotężniejszym urządzeniem do prasowania, jakie można znaleźć na rynku. Pozornie jest to zwykłe żelazko parowe, które jednak nie produkuje pary samodzielnie, lecz robi to za nie specjalna przystawka, tzw. generator pary. Jest to tak naprawdę duży pojemnik, w którym mieści się około 1,5 litra wody. Po podłączeniu go do prądu urządzenie wytwarza parę pod dużym ciśnieniem (nawet ponad 6,5 barów), która z kolei jest przekazywana do żelazka za pomocą dość długiego przewodu z wewnętrzną rurką. Stacja parowa jest jednocześnie stacją dokującą dla żelazka i to ona jest podłączona do prądu. Pojemność jej zbiornika pozwala na prasowanie parą nawet przez dwie godziny bez konieczności uzupełniania wody. Większość modeli ma regulację intensywności wyrzutu pary oraz oczywiście regulację temperatury stopy. Warto dodać, że w przypadku tego rodzaju żelazka większe znaczenie przy prasowaniu ma wyrzucana para niż sama stopa. Dzięki temu, że nie trzeba nią intensywnie pocierać ubrań, tkaniny mniej się niszczą i można bez przeszkód prasować nawet żakiety i garnitury. Żelazka z generatorem pary są tak skuteczne w szybkim prasowaniu wszelkiego rodzaju materiałów, że używają ich także profesjonaliści. Stacje parowe można spotkać w hotelach, zakładach krawieckich, dużych szwalniach czy pralniach. Mimo dość wysokiej ceny są one także coraz chętniej kupowane przez klientów indywidualnych. Doceniają je szczególnie wielodzietne rodziny, w których żelazko używane jest niemal codziennie. Generator pary pozwala dużo szybciej niż zwykłe żelazko parowe uprasować tę samą ilość ubrań, sama zaś czynność jest mniej męcząca także dlatego, że żelazko jest bardzo lekkie i poręczne. Oczywiście stacja parowa nie jest pozbawiona wad — poza wysoką ceną wymaga też stosowania specjalnej deski do prasowania ze stelażem, samo zaś urządzenie ma dość spore gabaryty i ciężar (żelazko z podstawą waży średnio około 5 kg).

Parownica do ubrań — alternatywny sposób prasowania parą

Steamer do ubrań to dość nowe i mało znane urządzenie, które często dołączane jest do żelazek z generatorem pary lub jest sprzedawane samodzielnie. Jest ono bardzo małych rozmiarów i służy do prasowania ubrań bez użycia deski do prasowania. Ze względu na sposób działania można je uznać za miniaturowy generator pary, który tworzy ciągły strumień gorącej pary. Kieruje się ją w stronę wiszącego na wieszaku ubrania, które pod wpływem wilgoci samoistnie się rozprostowuje. Dodatkowo gorąca para usuwa przykre zapachy i zabija większość bakterii, dlatego parownica może także służyć do szybkiego odświeżenia ubrań. Niestety urządzenie nie jest w stanie wyprasować idealnie każdego materiału i na pewno nie można go uznać za żelazko parowe. Prasownica idealnie sprawdza się jednak w podróży, gdy konieczne jest odświeżenie ubrań lub wygładzenie drobnych załamań na tkaninie powstałych w walizce.

Podsumowanie

Prasowanie za pomocą pary jest z pewnością najlepszym sposobem na szybkie wyprasowanie niemal każdej tkaniny. Jest to metoda dostępna każdemu, ponieważ oferuje ją zarówno zwykłe żelazko na parę, jak i duży generator pary i nowoczesna parownica. Osoby prasujące rzadko i niewielką ilość ubrań z pewnością zadowolą się żelazkiem parowym. Duża stacja parowa zda egzamin w rodzinach wielodzietnych lub wielopokoleniowych. Natomiast poręczna i niewielka parownica może skutecznie zastąpić żelazko turystyczne, np. w delegacji lub na wakacjach.

Ostatnio dodane artykuły