Data modyfikacji:

Jak układać płytki? Najpopularniejsze sposoby układania płytek

Jodełka, cegiełka, a może karo? Jak układać płytki ceramiczne? Jeśli szukasz niesztampowych rozwiązań aranżacyjnych i chcesz zamontować kafle w swojej kuchni czy łazience w nietypowy sposób, przekonaj się, jakie są najpopularniejsze schematy układania płytek na podłodze czy ścianie.
jak układać płytki
Chodzi ci po głowie aranżacja małej toalety lub większej łazienki? Oferta płytek ceramicznych jest na tyle bogata, że niemal do woli możemy przebiegać we wzorach i kolorach. A jakby tego było mało, możesz pójść jeszcze o krok dalej, czyli wybrać nietypowy układ płytek, który dodatkowo sprawi, że posadzka czy ściana będzie prezentować się jeszcze ciekawiej.

Jeśli zastanawiasz się, jak układać płytki, aby wyglądały naprawdę dobrze, poznaj najpopularniejsze schematy układania tego materiału wykończeniowego.

Sposoby układania płytek

Układ prosty

To najpopularniejszy sposób na układanie płytek na podłodze czy ścianie. Kafle są ułożone równolegle do krawędzi ściany, a fugi pomiędzy nimi przecinając się pod kątem prostym.

W tym układzie z powodzeniem można stosować zarówno kafle kwadratowe, jak i prostokątne. Musisz jednak wiedzieć, że układ prosty może obnażyć pewne niedociągnięcia wykończeniowe w pomieszczeniu.

Jeśli ściany są nierówno poprowadzone przy tak położonych kafelkach będzie to dość mocno widoczne. Inny układ np. karo, może pomóc optycznie zniwelować ten efekt. Jeśli zdecydujesz się na układ prosty, możesz liczyć na najmniejsze straty materiału.

Cegiełka

Ten schemat układu płytek szczególnie dobrze sprawdza się na ścianach. Bardzo popularnym rozwiązaniem, jest układanie płytek typu metro, czyli białych kafli o szkliwionej powierzchni, właśnie w formie cegiełki. Polega to na tym, że każdy kolejny rząd płytek jest przesunięty o połowę długości płytki względem poprzedniego.

Tak ułożone kafle odwołują się do stylu retro, co może być ciekawym urozmaiceniem stylizacji wnętrza. W tym przypadku musisz jednak liczyć się z nieco większymi stratami płytek, niż w przypadku układu prostego.

Karo

W tym układzie siatka fug pomiędzy kaflami ustawiona jest względem ścian pod kątem 45 stopni. W takim wydaniu należy postawić na kwadratowe płytki, ponieważ to ich regularny kształt pozwoli uzyskać właśnie efekt karo.

To dość popularne rozwiązanie, które aktualnie często jest stosowane podczas układania modnych czarno-białych płytek. Układ karo dobrze sprawdza się w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach oraz w miejscach, gdzie nie zachowano właściwego biegu ścian – płytki położone tą metodą pozwalają optycznie ukryć krzywizny.

Niestety, karo generuje duże straty materiału, które wynikają z konieczności docinania płytek przy ścianach, wykuszach czy zabudowie łazienkowej. W tym przypadku należy się liczyć z uwzględnieniem znacznej górki w zapasach materiału wykończeniowego.

Jodełka

To bardzo dekoracyjny sposób układania płytek. Sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku długich i wąskich kafli, które układa się tak, jak klepki parkietu, tworząc charakterystyczną jodełkę.

Podłoga w takim wydaniu zyska nieco charakteru retro, ponieważ rozwiązania tego typu stosowano dawniej w starych kamienicach i willach. To może być też dobra recepta na urozmaicenie stylizacji, jeśli stawiasz na minimalistyczne płytki – same kafle będą miały stonowane wzornictwo, ale to ich układ zadecyduje o dekoracyjnym charakterze całości.

Równie dobrym rozwiązaniem jest montaż płytek drewnopodobnych w takim właśnie układzie, ponieważ posadzka będzie przypominać parkiet. Jedną odmian z tego schematu jest tzw. jodełka francuska, gdzie płytki są układane pod większym kątem względem siebie.

Jeśli postawisz na taki schemat położenia płytek, musisz zdać się na usługi sprawdzonego fachowca, który zamontuje kafle. Jest to dość skomplikowane zajęcie i wymaga przeprowadzenia dokładnych pomiarów. W efekcie docinania płytek powstaje też sporo odpadów, dlatego należy się liczyć z zakupem nieco większej ilości materiału.

Moduły

A jeśli chcesz naprawdę zaszaleć i zastanawiasz się, jak układać płytki, aby podłoga wyglądała naprawdę efektownie, możesz zdać się na schemat modułowy. Oznacza to połączenie płytek o różnych formatach, przy czym większe płytki stanowią wielokrotność tych mniejszych, co pozwala skomponować je ze sobą we wspólną całość.

W ten sposób można uzyskać wyjątkowe efekty dekoracyjne, ale trzeba dołożyć szczególnie dużo uwagi do doboru płytek. Najlepiej jest zdać się na kafle pochodzące z tej samej kolekcji, aby uzyskać spójny i estetyczny efekt. W przeciwnym razie może się okazać, że płytki ułożone w modułach zupełnie do siebie nie pasują pod względem koloru czy faktury. 

A co z fugami?

Na koniec zastanówmy się jeszcze, jak dobrać fugi.
  • Jeśli chcesz podkreślić efekt, jaki daje konkretny układ, wybierz nieco grubsze i ciemniejsze fugi. W ten sposób sprawisz, że jodełka czy cegiełka będzie idealnie widoczna.
  • Znacznie bardziej subtelny rezultat uzyskasz, jeśli fugi będą jasne lub zbliżone kolorystycznie do kafli i cienkie. To dobra recepta na podtrzymanie minimalistycznego efektu.

Jak układać płytki?

Czy warto eksperymentować z układem płytek? Czy układanie płytek podłogowych lub ściennych wedle niesztampowych schematów faktycznie ma sens? Jak najbardziej! To świetny sposób na ożywienie stylizacji wnętrza.


Jeśli nie chcesz stawiać na wzorzyste lub intensywnie kolorowe płytki, możesz osiągnąć spektakularny efekt właśnie za pomocą niecodziennego układu.

To sprytny stylizacyjny trik, który często stosuje się w minimalistycznie urządzonych wnętrzach, gdzie zasada oszczędności formy jest zachowana, a jednocześnie powierzchnia prezentuje się znakomicie.