Data publikacji:

Jak dbać o paznokcie? Wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji paznokci

Zdrowe, mocne i zadbane paznokcie to marzenie niejednej kobiety. Co zrobić, aby się nimi cieszyć? Odpowiednio o nie zadbać. Zapraszamy do kompleksowego poradnika, w którym podpowiadamy, jak dbać o paznokcie – u rąk i nóg. W naszym artykule nie zabraknie sprawdzonych patentów oraz dobrych kosmetyków. 

jak dbać o paznokcie

Pielęgnacja paznokci. Dieta to podstawa

Nie bez powodu mówi się, że jesteś tym, co jesz. Odpowiednio zbilansowana dieta potrafi wspaniale wpłynąć na nasze włosy, skórę i paznokcie. Jak zatem dbać o paznokcie i co jeść, aby te były mocne, nie rozdwajały się i miały zdrowy połysk? Należy spożywać produkty bogate w żelazo, cynk, wapń, witaminy A, E, C i D, a także biotynę, krzem, miedź oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. 

Wskazane są więc produkty mleczne, zbożowe, warzywa, rośliny strączkowe, cytrusy, suszone owoce, kiełki, otręby, ryby i owoce morza, orzechy, oleje oraz oliwy. Ponadto nie należy zapominać o nawadnianiu – jeśli chcesz mieć zdrowe paznokcie, wypijaj przynajmniej dwa litry wody dziennie. Latem nawet trzy. 

Jak zadbać o paznokcie u rąk?

Odpowiednia pielęgnacja, kosmetyki i nawyki pozwolą ci cieszyć się pięknymi paznokciami u rąk. Co robić? Jak dbać o nie na co dzień?

Przycinanie, piłowanie i skórki

Zawsze przycinaj paznokcie specjalnymi cążkami lub nożyczkami kosmetycznymi. Nigdy nie korzystaj z nożyczek do papieru – w ten sposób możesz zniszczyć swoją płytkę i narazić się na rozdwojone paznockie.

Co więcej, wiele osób obcina paznokcie zbyt krótko. Paznokcie powinny delikatnie wystawać za opuszek – mniej więcej na 1-2 mm. Nie obcinamy paznokci na półokrągło! Zawsze należy obcinać je na prosto. Obcinanie na prosto sprawia, że płytka jest bardziej wytrzymała na wszelkie mechaniczne urazy. 

Co z piłowaniem? Tutaj też można popełnić wiele błędów. Przede wszystkim paznokcie zawsze piłujemy w jedną stronę – to zapobiegnie ich rozdwajaniu. Po drugie, pilnik. Do piłowania paznokci u rąk używamy pilnika papierowego lub szklanego. Pilnik metalowy jest pilnikiem mocnym i łatwo można zrobić sobie nim krzywdę. Polecany jest więc do piłowania paznokci akrylowych lub żelowych.

Istotna jest także gradacja pilnika – do paznokci naturalnych pilnik powinien mieć gradację nie mniejszą niż 240 i nie większą niż 460. Im bliżej 460, tym pilnik bardziej sprawdza się do polerowania niż piłowania.

Jak dbać o skórki przy paznokciach? Kiedy te wysoko nachodzą na płytkę lub się zadzierają, to wtedy wycinamy je lub odsuwamy. Wówczas należy je zmiękczyć. Czym? Odpowiednim preparatem.

Później wystarczy odsunąć skórki drewnianym patyczkiem. Wycinamy tylko twarde i grube skórki. Jak to robić? Obejrzyj poniższy filmik.

Powyżej wymienione zabiegi najlepiej przeprowadzać co 10 dni.

Pielęgnacja paznokci u rąk 

Po odpowiednim wypiłowaniu i przygotowaniu płytki warto nałożyć odżywkę. Tę dobieraj bezpośrednio do swoich paznokci. Na rynku znajdziesz odżywki do paznokci łamliwych, rozdwajających się, cienkich i słabych.

Niezwykle istotnym aspektem przy wyborze odżywki jest jej skład. Unikaj produktów z formaldehydem, toluenem, kamforą oraz DBP. W składzie szukaj z kolei keratyny (to ona jest głównym budulcem paznokcia), wapnia, krzemionki, żelaza, biotyny czy protein jedwabiu. Odżywkę możesz nakładać nawet kilka razy w tygodniu. Jeśli twoje paznokcie są wyjątkowo słabe, to powstrzymaj się od malowania płytki lakierem. 

Na co dzień stosuj dobry krem do rąk. Nadmierne przesuszenie paznokci to jedna z głównych przyczyn ich łamliwości. Dłonie należy smarować nie rzadziej niż trzy razy dziennie. Raz w tygodniu na dłonie i paznokcie warto nałożyć też maseczkę.

Jak dbać o paznokcie? Codzienne nawyki 

Dłonie i paznokcie na co dzień trzeba odpowiednio chronić. Sprzątając, zakładaj rękawiczki ochronne. Wszelkiego rodzaju detergenty mają fatalny wpływ na płytkę paznokcia. Rękawiczki należy nosić też zimą. Ponadto nie zalecamy moczyć zbyt długo dłoni – to też może osłabiać płytkę.

Zmywając lakier do paznokci, nie stosuj zmywaczy z acetonem. Aceton wysusza płytkę, pozbawia naskórek ochronnej warstwy i przyspiesza odparowywanie wilgoci z paznokcia. 

Jak dbać o paznokcie u nóg?

Przycinanie, piłowanie

Paznokcie u nóg piłujemy i podcinamy tak samo jak te u rąk. Tutaj ścinanie ich na prosto i zachowanie odpowiedniej długości jest jeszcze istotniejsze, ponieważ w przeciwnym wypadku paznokieć może wrastać i stać się bolesnym problemem.

Ważne jest także regularne podcinanie – paznokieć nie powinien być długi. Dlaczego? Ponieważ powoduje to odciski i obtarcia. Ponadto paznokcie u nóg przed podcięciem należy zmiękczyć – wystarczy moczyć je przez około 10 minut w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. Paznokcie u nóg piłujemy w jedną stronę – czyli tak samo, jak paznokcie u rąk.

Jak pielęgnować paznokcie u nóg? 

Oczywiście stopy i paznokcie należy regularnie nawilżać odpowiednio dobranym kremem. Jak często to robić? Najlepiej 1-2 razy dziennie. Można częściej, jeśli twoje stopy tego potrzebują. 

Na paznokcie u stóp również zalecamy nakładać odżywkę – nawet, jeśli twoja płytka jest mocna i nie rozdwaja się. Odżywka zwiększy trwałość lakieru i dodatkowo odżywi paznokieć. Stopom i paznokciom warto robić też maseczkę.

Co jeszcze? Pomyśl o kąpieli odświeżającej. Takie kąpiele mają działanie bakterio- i grzybobójcze – jest to szalenie istotne, ponieważ to paznokcie u stóp najczęściej narażone są na grzybicę. Co więcej, kąpiel odżywi płytkę, zregeneruje zmęczone stopy i przyniesie im ukojenie. Do kąpieli wykorzystaj sole. 

Jak pielęgnować paznokcie u nóg, jeśli te wrastają? Przede wszystkim udaj się do lekarza – wrastający paznokieć może powodować ranę, a stąd niedaleka droga do infekcji i niebezpiecznych zakażeń. Ponadto, jeśli twoje paznokcie mają tendencję do wrastania, to znak, że obcinasz je zbyt krótko lub nosisz zbyt uciskające buty.

Domowe sposoby na ich pielęgnację paznokci

W swojej kuchni znajdziecie wiele składników, które mogą wspaniale odżywić dłonie, stopy i paznokcie. Na początek polecamy maskę z oliwy z oliwek i cytryny. Oliwa zmiękcza i odżywia, a sok z cytryny nadaje płytce piękny kolor. Ponadto wspaniale ją utwardza. Wystarczy wymieszać oliwę z sokiem (na dwie łyżki oliwy jedna łyżeczka soku z cytryny), a następnie moczyć w przygotowanej miksturze dłonie lub stopy. Jak długo? Około 10 minut. 

Paznokcie wzmocni też płukanka z żelatyny. Przygotuj ją zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Następnie mocz dłonie około 10 minut. Taką kurację możesz przeprowadzać codziennie przez dwa tygodnie. Efekty powinny być spektakularne! 

Na płytkę paznokcia możesz zrobić też maskę z awokado i miodu. Wystarczy wydrążyć jedno awokado, a uzyskany miąższ dokładnie zmiażdżyć. Teraz dodaj łyżeczkę miodu i całość wymieszaj. Nałóż mieszankę na paznokcie. Aby wzmocnić efekt, możesz owinąć palce folią spożywczą. Po 20 minutach takiej kuracji umyj dłonie i nałóż swój ulubiony krem. 

Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.