Data modyfikacji:

Opuchnięte nogi i stopy. Przyczyny i leczenie

Masz problem z opuchniętymi kostkami, łydkami i stopami? Dolegliwość ta może być spowodowana problemami hormonalnymi, stojącym trybem pracy, a nawet groźnymi chorobami. Jak poradzić sobie z tym problemem? Sprawdź nasze skutecznie sposoby na opuchnięte nogi!

opuchnięte nogi

Opuchnięte stopy i nogi: objawy

Opuchnięte nogi i stopy to problem wielu kobiet. Dolegliwość może objawiać się uczuciem ciężkości kończyn dolnych, bólem oraz obrzękiem, który utrudnia lub uniemożliwia noszenie butów czy nawet obcisłych spodni.

Powodem dolegliwości jest często nieprawidłowe działanie układu krwionośnego. W nogach zatrzymuje się woda, co prowadzi do opuchlizny i dolegliwości bólowych. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na poradzenie sobie z tym przykrym objawem. Przedstawiamy je w artykule.

Przyczyny opuchniętych nóg i stóp

Istnieje wiele przyczyny opuchniętych nóg. Częstym powodem jest wykonywanie stojącej pracy. Problem ten dotyka np. osoby pracujące przy kasie. Podczas długiego stania bez ruchu w nogach zbiera się woda, co prowadzi do obrzęków oraz bólu.

Inną powszechną przyczyną są problemy hormonalne lub przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, a także preparatów na nadciśnienie i sterydów. Lekarstwa te zmniejszają przepuszczalność naczyń włosowatych, co może prowadzić do opuchlizny.

Opuchlizna nóg może być także wynikiem obrzęku limfatycznego. Dolegliwość ta polega na nieprawidłowym odpływie limfy z kończyn dolnych. Można ją rozpoznać po charakterystycznym opuchnięciu dużego palca oraz przedniej części stopy, a także po występowaniu grudkowatych narośli. Choroba wymaga konsultacji ze specjalistą oraz odpowiedniego leczenia.

Do poważniejszych przyczyn opuchniętych stóp zaliczyć można reumatyzm, choroby nerek i niedoczynność tarczycy. Jeśli podejrzewasz u siebie którąś z tych dolegliwości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który zaleci diagnostykę oraz odpowiednie leczenie.

Kolejną częstą przyczyną opuchlizny nóg jest przewlekła niewydolność żylna. Choroba ta objawia się również występowaniem żylaków oraz tzw. pajączków na nogach. Jej wystąpieniu sprzyjają siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej.

Najpoważniejszą przyczyną obrzęku nóg jest zakrzepica żył głębokich. Schorzenie mogą powodować takie czynniki, jak nadwaga, siedzący tryb życia, przyjmowanie hormonów i nieprawidłowa dieta. Dolegliwość objawia się silnym, nagłym bólem, zwykle jednej kończyny, który pojawia się zazwyczaj na łydce lub w okolicy kostki. Czasem może wystąpić również gorączka, a także tkliwość i ocieplenie chorego miejsca. Groźnym powikłaniem choroby może być zator tętnicy płucnej, który prowadzić może do śmierci, dlatego dolegliwość wymaga szybkiego leczenia.

Sprawdź również, jakie są najlepsze skarpetki złuszczające.

Opuchlizna nóg: domowe sposoby

Co pomaga na opuchnięte nogi? Przede wszystkim unikaj stania w bezruchu. Jeśli masz pracę stojącą, staraj się chociaż chodzić w miejscu lub uginać kolana. Ponadto stosuj się do poniższych zaleceń:

 • Zrezygnuj z noszenia ciasnych rajstop, skarpet i butów na wysokim obcasie.
 • Pij dużo wody i elektrolitów.
 • Zamiast windy wybieraj schody.
 • Po przyjściu do domu zastosuj na nogi zimny kompres.
 • Ogranicz ilość soli w diecie, gdyż powoduje ona zatrzymywanie wody w organizmie.
 • Unikaj gorących kąpieli, sauny, depilacji woskiem.
 • Masuj nogi i stopy – nie rób tego jednak w sytuacji, gdy podejrzewasz u siebie zakrzepicę żył głębokich, gdyż może to doprowadzić do zatoru.
 • Zrezygnuj ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych.
 • Nie pal papierosów.
 • Regularnie uprawiaj sport lub przynajmniej chodź na spacery.
 • Stosuj zdrową dietę, aby pozbyć się nadwagi.

Domowe sposoby na opuchnięte stopy

Twoim problemem są opuchnięte stopy? Oprócz powyższych wskazówek możesz stosować inne domowe sposoby, które pomogą ci uporać się z dolegliwością. Po powrocie do domu odpoczywaj z uniesionymi nogami. Usiądź na kanapie, a stopy umieść np. na krześle i poduszce, tak aby znajdowały się wyżej niż reszta ciała.

Regularnie masuj stopy, używając drewnianych rolek z kolcami lub innych masażerów stóp. Możesz także przechadzać się po specjalnej macie z wypustkami. Pamiętaj o zachowywaniu prawidłowej postawy ciała. Zrezygnuj również z noszenia wysokich obcasów.

Jeśli puchną ci stopy, noś specjalne rajstopy, skarpety lub pończochy uciskowe. Wspomagają one krążenie krwi i zapobiegają zbieraniu się wody w kończynach dolnych. Innym sposobem na opuchnięte stopy jest stosowanie kąpieli w letniej wodzie z dodatkiem olejków eterycznych, które również poprawiają krążenie.

Opuchnięte kostki u nóg: domowe sposoby

Na opuchnięte kostki nóg pomogą wszystkie wymienione powyżej domowe sposoby. Staraj się nie stać długo w bezruchu, stosuj zimne kompresy i zdrowo się odżywiaj. Możesz także sięgnąć po preparaty na opuchliznę kostek zawierające arnikę górską, diosminę czy ekstrakt z babki lancetowatej. Znajdziesz je zarówno w formie tabletek, jak i żeli do smarowania zmienionego chorobowo miejsca.

Przyczyną opuchniętych kostek u nóg mogą być również urazy, takie jak zwichnięcie czy skręcenie. Jeśli podejrzewasz u siebie kontuzję, koniecznie wybierz się do lekarza, który zleci prześwietlenie nogi. Aby złagodzić ból wywołany urazem, stosuj żele przeciwbólowe, a jeśli zaleci tak doktor, zainwestuj w specjalny stabilizator kostki.

Opuchnięte łydki: domowe sposoby

Opuchnięte łydki często są wynikiem słabego krążenia oraz żylaków. Opuchlizna może występować również w upalne dni lub podczas długiego przebywania w pozycji stojącej. Jeśli masz problemy z krążeniem, możesz przyjmować specjalne preparaty z rutyną, które uszczelniają naczynka i pozytywnie wpływają na pracę układu krwionośnego.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu, odpoczywaj z uniesionymi nogami i zrezygnuj z noszenia szpilek oraz obcisłych spodni. Ulgę w opuchliźnie łydek przyniosą specjalne rajstopy i pończochy uciskowe. Sprawiają one, że na nogi wywierany jest zmienny nacisk, który masuje kończyny i zapobiega gromadzeniu się w nich wody.

Jeśli ktoś w twojej rodzinie ma lub miał żylaki, możesz mieć skłonność do ich powstawania. Stosuj więc w przypadku obrzęków profilaktycznie rajstopy o słabszym ucisku. Jeśli natomiast borykasz się już z żylakami, wybierz rajstopy o wyższym stopniu kompresji (ponad 15 lub ponad 20 mmHg). Najlepiej przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem.

Żele i spraye na opuchnięte nogi i stopy

Żele i spraye na opuchnięte stopy pozwalają szybko uporać się z przykrą dolegliwością. Preparaty te zawierają substancje o działaniu przeciwobrzękowym i wzmacniającym naczynka krwionośne. Są to np. diosmina, rutyna, wyciąg z kasztanowca, arniki górskiej czy babki lancetowatej.

Jeśli opuchlizna powoduje silny ból, możesz sięgnąć po preparaty zawierające dodatkowo składniki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomoże również chłodzący żel z mentolem lub miętą. Jeżeli natomiast borykasz się z zakrzepicą, wybierz maść czy spray zawierający heparynę.

Preparaty w żelu są wydajne i poręczne, natomiast leki w sprayu – wyjątkowo wygodne w aplikacji. Używając ich, nie ubrudzisz sobie rąk – wystarczy, że psikniesz sprayem na zmienione chorobowo miejsce. Dużą zaletą preparatów w sprayu jest fakt, że można stosować je na cienkie rajstopy, gdyż bez problemu przenikną przez ich cieniutkie sploty. Oferta preparatów na opuchnięte nogi jest ogromna. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Ranking produktów na opuchnięte nogi - TOP 10

Autorka: Olga Wacholc