Data publikacji:

Agama brodata hodowla – jak dbać o agamę brodatą?

Agama brodata jest jedną z najczęściej kupowanych jaszczurek. Swoją popularność zawdzięcza głównie sporym rozmiarom i temu, że bardzo dobrze i łatwo się oswaja. Chcesz zaopiekować się agamą brodatą? Hodowla zwierzaka wymaga odpowiedniego przygotowania.

Agama brodata hodowla

Agama brodata. Hodowla

To jaszczurka zamieszkująca suche, ciepłe sawanny i stepy Australii, a znajdujące się kolce na jej głowie tworzą tak jakby brodę. Żyje średnio 10-12 lat, choć zdarzają się osobniki dożywające 20 lat. Agama brodata jest typowo dzienną jaszczurką prowadzącą bardzo aktywny tryb życia, o czym warto poinformować potencjalnych nabywców. Choć jest łatwa w hodowli, stąd jej popularność jako jaszczurki domowej, wybór terrarium, a raczej jego wielkość, może stanowić problem dla nabywców.

Agama nie stwarza większych problemów, ale nie zapominajmy o spełnianiu wymagań jaszczurki odnośnie do temperatury i wilgotności. Zdarza się, że zapada na choroby wywołane niedoborem wapnia, a także złą dietą, jest również podatna na występowanie martwicy.

Jak powinno wyglądać terrarium dla agamy brodatej?

Agama brodata w hodowli wymaga odpowiedniego terrarium. Dla jaszczurki, która jest dużych rozmiarów, zaleca się, aby długość produktu przynajmniej dwukrotnie przekraczała długość zwierzęcia. Wymiary terrarium dla agamy brodatej to 120 × 80 × 80 centymetrów.

Najczęściej dla agamy buduje się terrarium z płyty meblowej, OSB lub MDF. Rzadziej stosuje się terraria szklane ze względu na duży rozmiar. Boczne ściany mogą być wyłożone korkiem lub efektowną ścianką strukturalną. W terrarium powinny być półki oraz jaskinie, które zwiększają przestrzeń życiową gada.

W przypadku dorosłych osobników do wyścielenia dna terrarium możemy użyć kostki kokosowej, kostki bukowej, mielonej kory z drzew liściastych, piasku, gliny lub ostatnio popularnego podłoża kukurydzianego.

Z uwagi na biotop, w jakim żyją agamy brodate, do dekoracji można wykorzystać kamienie, skałki oraz szeroki asortyment materiałów drewnianych. Wszystkie elementy w terrarium powinny być stabilne. Potrzebne będą również miseczki na jedzenie oraz wodę.

Jaka żarówka grzewcza dla agamy brodatej?

Światło jest jednym z najważniejszych aspektów w hodowli agam brodatych. Odpowiednio jasne terrarium wpływa na aktywność agam, reguluje ich cykl dobowy, a dodatkowe promieniowanie UVB wpływa na syntezę witaminy D3, która jest niezbędna do odpowiedniego rozwoju agam.

Światło panujące w terrarium powinno być jasne, najlepiej o zimnej temperaturze barwowej (ok. 6500 K). Dobierając odpowiednie lampy, należy zwrócić także uwagę na współczynnik odwzorowania kolorów (CRI), który powinien być jak najwyższy.

Światło powinno świecić się przez około 12-14 godzin, w zależności od pory roku można skrócić lub wydłużyć czas świecenia lamp (zimą krócej, latem dłużej). Oprócz zwykłych lamp w terrarium powinny znajdować się specjalistyczne lampy UVB chroniące przed niedoborem witaminy D3 i jego skutkiem, czyli MBD.

Przeczytaj także, jak wybrać lampę grzewczą dla żółwia

Wyposażenie terrarium dla agamy brodatej

Podstawą wyposażenia terrarium dla agawy brunatnej są lampka UV (zastępuje promienie słoneczne), żarówka (źródło ciepła), termometr, kryjówka, korzeń do wspinania, podłoże w postaci papieru toaletowego lub ręczników papierowych przez pierwszy miesiąc, później według uznania, miska z wodą.

Poza tym jeszcze ważne jest, aby w terrarium umieścić termometr i hydrometr, które umożliwią kontrolę temperatury i wilgotności.

Autor: Natalia Werbolewska