Data modyfikacji:

Aranżacje akwarium krok po kroku

Marzysz o pięknym, zadbanym akwarium? Nie wiesz, jak urządzić akwarium? Nic prostszego. Sprawdź nasz poradnik i ciesz się wymarzonym akwarium każdego dnia.
ryba

Jak założyć akwarium – najważniejsze kwestie

Jeśli chcesz założyć efektownie wyglądające akwarium, musisz zadbać o kilka kwestii. Najważniejszą, choć często bagatelizowaną sprawą jest ułożenie akwarium. Akwarium nie powinno znajdować się w silnie nasłonecznionym miejscu.

Powinieneś zadbać o to, żeby powierzchnia znajdująca się za tylną szybą akwarium była pozbawiona ozdób lub krzykliwych kolorów. Dzięki temu twoje rybki będą spokojniejsze, a ty uzyskasz jeszcze lepszy efekt aranżacji.

Mniejsze akwaria będą się dobrze prezentować na dziecięcym biurku lub komodzie. W przypadku większych akwariów konieczne będzie kupienie specjalnej szafki.

Kolejnym ważnym aspektem jest zapewnienie rybom odpowiedniej wody. W tym celu możesz wykorzystać wodę z kranu – musisz ją jednak odpowiednio przygotować.

Najlepiej, jeśli przed wlaniem wody do akwarium przefiltrujesz ją dzbankiem filtrującym. Dzięki temu woda w akwarium nie będzie tak twarda – ułatwi to rybom oddychanie. Ważne, by przed włożeniem rybek do akwarium zainstalować w nim specjalistyczny filtr.

Taki filtr dotlenia i oczyszcza wodę, dzięki czemu na powierzchni ścianek nie zaczną się pojawiać glony. Filtr powinien być włączony kilka godzin przed włożeniem rybek do akwarium.

Jeśli jednak chcesz układać w akwarium ozdoby – nie podłączaj filtra do prądu. W przypadku zwarcia prądu może skończyć się to sytuacją niebezpieczną dla zdrowia, a nawet życia. Włączanie filtra do prądu to ostatni krok w aranżacji akwarium.

Kamyki do akwarium – podłoże ma znaczenie

Aranżacja akwarium nie może odbyć się bez odpowiedniego podłoża. Podłoże ma znaczenie nie tylko w przypadku ryb, ale także wystroju akwarium. Z jednej strony niektóre rybki lubią zagrzebywać się w piasku, z drugiej – to, jakie podłoże wybierzesz wpłynie na to, jak dobrze będą się w nim trzymać ozdoby i rośliny.

Najpopularniejszym podłożem wybieranym podczas aranżacji akwarium jest piasek. Nic dziwnego – to prosty sposób na niezwykle efektowny wystrój akwarium. Jak przygotować piasek przed włożeniem do akwarium? Nie wszyscy wiedzą, że piasek do akwarium trzeba najpierw umyć.

Najlepiej na kilka godziny wymoczyć go we wcześniej odfiltrowanej wodzie. Do umycia piasku możesz też wykorzystać specjalistyczny środek. Dzięki temu piasek będzie pozbawiony bakterii, które mogą być szkodliwe dla ryb.

Dobrym wyborem są też kamyki. Jeszcze kilka lat temu dużą popularnością cieszyły się kolorowe, przezroczyste kamyczki wykonane z tworzyw sztucznych. Obecnie w aranżacji akwarium modne są naturalne motywy występujące w przyrodzie.

Z tego powodu najlepiej łączyć piasek i kamienie. Na piasku możesz ułożyć punktowo kamienie w dowolnych kombinacjach – na środku lub po bokach.

W przypadku kamieni zasada jest taka sama, jak przy piasku – należy je umyć, a najlepiej sparzyć wrzątkiem.

Oświetlenie do akwarium – w trosce o rybki

Dobrze dobrane oświetlenie w akwarium ma duży wpływ nie tylko na rośliny, ale także ryby. Jeśli odpowiednio oświetlisz akwarium, rośliny będą prawidłowo rosnąć, a ryby – zachowają zdrowie przez długie lata.

Warto pamiętać, że niedoświetlone akwarium może obniżyć kondycję ryb i hamować wzrost roślin. Z kolei prześwietlone akwarium prowadzi do wzmożonego powstawania glonów. Jak wybrać dobre oświetlenie do akwarium?

Tutaj zasada jest prosta: im większe mamy akwarium, tym większą moc oświetlenia należy stosować. Przy akwariach o wysokości poniżej 50 centymetrów optymalne oświetlenie to 0,70 W na 1 litr wody.

Twoje akwarium jest wyższe niż 50 centymetrów? Wybierz oświetlenie 1 W na jeden litr wody.

Warto pamiętać, że oświetlenie akwarium powinno mieć także odpowiedni współczynnik oddawania kolorów. Popularne świetlówki akwarystyczne cechuje współczynnik RA na poziomie 80 jednostek.

Taki współczynnik zadba o zdrowy rozwój twoich ryb. Nie zapomnij o wybraniu odpowiedniej temperatury barwowej.

Zwykle określana jest ona między 5500 a 6500 K. Wybierając oświetlenie akwarystyczne, dużo lepiej sprawdzą się lampy o niższej temperaturze barwowej.

Dekoracje do akwarium – funkcjonalność i estetyka w jednym

Podczas aranżacji akwarium największą frajdę sprawia zazwyczaj wybór dekoracji. Tutaj pole do popisu jest naprawdę duże, a oferta sklepów zoologicznych – niezwykle szeroka. Efektywnym dodatkiem do wystroju akwarium jest bez wątpienia figurka zatopionego zamku.

Taki zamek zadba nie tylko o przyjemną dla oka aranżację, ale także rozrywkę dla ryb. Twoje rybki będą mogły chować się w zamku, dzięki czemu zapewnisz im codzienną rozrywkę. Popularne są także statki do akwarium.

Akwarium możesz ozdobić także pamiątkami przywiezionymi z wakacji znad morza lub jeziora. Mogą to być wszelkiego rodzaju bursztyny, muszle lub kolorowe kamienie.

Pamiętaj tylko, żeby dokładnie umyć ozdoby przed włożeniem ich do akwarium.

Rośliny do akwarium – żywe czy sztuczne?

Rośliny to obok ryb najważniejszy element akwarium. To dzięki nim aranżacja jest kompletna, a akwarium jest piękne i pełne koloru. W sklepach zoologicznych najczęściej znajdziesz rośliny do akwarium wykonane z tworzyw sztucznych.

Rośliny tego typu mają wiele zalet – nie trzeba o nie dbać i posłużą ci na lata. Jednak by uzyskać jeszcze lepszy efekt wizualny, postaw na żywe rośliny do akwarium.

Niewielka ilość ziemi i odpowiednie oświetlenie sprawią, że rośliny będą pięknie rosnąć i cieszyć oczy każdego domownika.

Autorka: Patrycja Hendzel