Data modyfikacji:

Co odstrasza kleszcze? Jak się chronić przed kleszczami?

Kleszcze są niewielkie, ale bardzo szkodliwe. Niestety, ukąszeń tych drobnych pajęczaków nawet nie poczujesz, ponieważ w ich ślinie znajdują się substancje znieczulające. Kleszcze czyhają na nas nie tylko w lasach czy terenach gęsto pokrytych roślinnością. Na kontakt z tymi stworzeniami jesteśmy narażeni nawet w miejskim parku. Zobacz, co odstrasza kleszcze i jak się przed nimi chronić.

Ach, lato... Piękna pogoda, wakacje, spacery po lesie i pikniki na łące. Niestety te chwile upragnionego wypoczynku na świeżym powietrzu potrafią nam skutecznie uprzykrzyć owady. Wiesz już, co odstrasza komary? To świetnie, a teraz rozprawmy się z kleszczami. komary

Co odstrasza kleszcze?

Ukąszenie przez kleszcza może się wiązać z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi w postaci borieliozy. Dlatego zanim ruszysz do lasu czy na łąkę, warto skorzystać ze sposobów ochrony przed kleszczami. Przekonaj się, co odstrasza kleszcze. Istnieje kilka metod na zmniejszenie ryzyka ukąszenia człowieka lub psa przez kleszcza.

Kleszcze – jakie stanowią zagrożenie?

Kleszcze są czasowymi pasożytami ludzi i zwierząt, co oznacza, że żerują na nas jedynie przez pewien czas. Niestety ukąszenie przez kleszcza jest bardzo groźne zarówno dla ludzi, jak i dla naszych czworonożnych przyjaciół. W pierwszym przypadku może dojść do zakażenia bakterią Borreli, która prowadzi do wieloukładowej choroby zakaźnej zwanej boreliozą. To trudna do zdiagnozowania i uciążliwa choroba, która bardzo daje się we znaki zakażonym. Wiąże się z bólem stawów i chronicznym zmęczeniem, a może prowadzić nawet do znacznie poważniejszych przypadłości. Inną groźną chorobą, jaką może wywołać ukąszenie kleszcza, jest odkleszczowe zapalenie mózgu. Ochroń się przed boreliozą i zmniejsz jej ryzyko wystąpienia, stosując wskazane sposoby na odstraszanie kleszczy. Z kolei w przypadku zwierzaków kleszcze przenoszą pierwotniaki Babesia, które mogą prowadzić do śmiertelnej choroby, czyli babeszjozy.

Sezon na kleszcze – kiedy trwa?

Jeśli sądzisz, że kleszcze są problemem tylko w lecie, niestety jesteś w błędzie. Otóż pajęczaki te uaktywniają się już w momencie, gdy temperatura wzrasta do około 5 stopni powyżej zera. Oznacza to, że już na początku wiosny, w trakcie lata i przez znaczną część jesieni jesteśmy narażeni na kontakt z tymi groźnymi dla zdrowia pasożytami. Niestety coraz łagodniejsze zimy w naszym klimacie sprzyjają rozwojowi populacji kleszczy. Brak siarczystych mrozów sprawia, że jest ich coraz więcej, a to zwiększa ryzyko ukąszenia.

Co przyciąga kleszcze?

Gdzie występują kleszcze? Wbrew pozorom kleszcze czyhają na nas nie tylko w lasach i na łąkach, chociaż w wymienionych terenach można się ich szczególnie spodziewać. Jeszcze do niedawna popularne było stwierdzenie, że kleszcze bytują na drzewach i to właśnie z gałęzi spadają na przechodzących ludzi i zwierzęta. To mit – kleszcze wspinają się na wysokość około 1-1,5 metra. Bytują przede wszystkim w trawie i gęstych zaroślach po wewnętrznej stronie liści. Ryzyko ich spotkania wcale cię nie omija podczas spaceru w miejskim parku. Na kleszcze możesz trafić w trawie i parkowych zaroślach czy chwastach. Ponadto kleszcze pojawiają się w miejscach wilgotnych np. w pobliżu zbiorników wodnych czy rzek. Zanim więc wyruszysz na szlaki turystyczne odpowiednio się przygotuj.

Co odstrasza kleszcze? Czego nie lubią?

Jeśli zastanawiasz się, jak chronić się przed kleszczami, warto wiedzieć, że pajęczaki te najbardziej aktywne są rano i wieczorem. Intensywne słońce i upały odstraszają kleszcze przynajmniej częściowo. Pajęczaki są wtedy ospałe, dlatego ryzyko ukąszenia jest mniejsze. Ponadto kleszcze raczej nie występują w miejscach mocno eksponowanych na działanie promieni słonecznych.

Co na kleszcze?

Jak odstraszyć kleszcze? Pomocne są specjalne preparaty. To przede wszystkim tzw. repelenty, czyli środki, które odstraszają kleszcze dzięki zapachowi. Są to np. różnego rodzaju kremy czy areozole, które należy nanieść na skórę lub ubranie. W tym przypadku musisz jednak pamiętać, że zapach z czasem wietrzeje, dlatego preparat trzeba mieć przy sobie podczas wyprawy na łono natury, aby powtórzyć zabieg. Co jeszcze odstrasza kleszcze? Warto sięgnąć po środki zawierające tzw. DEET, czyli substancję przygotowaną na potrzeby amerykańskiego wojska. DEET działa na system nerwowy insektów i sprawia, że kleszcze i komary nie są w stanie wyczuć obecności człowieka. Pamiętaj jednak, ze środki tego typu nie powinny być stosowane w przypadku dzieci. Jeżeli chcesz odstraszyć kleszcze, możesz również wykorzystać domowe preparaty na kleszcze i komary.

Jak jeszcze chronić się przed kleszczami? Podczas wyprawy do lasu czy w inne tereny gęsto porośnięte roślinnością stawiaj na odzież z długim rękawem. Najlepiej wybrać spodnie z wąskimi nogawkami, aby maksymalnie przylegały do ciała, co uniemożliwi pajęczakom wspinanie się po nogach. Dobrym rozwiązaniem jest też naciągnięcie skarpetę na dolną część nogawki, co nie pozwala kleszczom dostać się pod ubranie.

Pamiętaj też, że jednym z ważnych sposobów na kleszcza i przenoszone przez nie choroby, jest szczepienie. Na boreliozę nie ma co prawda szczepionki, ale równie groźną choroba jest odkleszczowe zapalenie mózgu. Na tę chorobę możesz się zaszczepić w lokalnych placówkach sanepidu i szczepionka składa się z 3 dawek aplikowanych w kilkumiesięcznych odstępach.

Ukąszenie kleszcza – jak się zachować?

Podobnie jak w wypadku użądlenia osy również przy ukąszeniu kleszcza ważna jest prawidłowa reakcja. W ślinie kleszczy znajdują się substancje znieczulające, dlatego nawet nie zauważysz, gdy ukąsi cię ten niewielki pajęczak. Jak wskazuje Główny Inspektorat Sanitarny, im szybciej usuniesz kleszcza, tym lepiej. Pajęczaki, pijąc naszą krew, wydzielają ślinę i wymiotują i to właśnie w tych wydzielinach znajdują się szkodliwe dla zdrowia bakterie. Szacuje się, że jeśli kleszcz zostanie usunięty w czasie do 12 godzin od momentu ukąszenia, ryzyko zakażenia jest niewielkie.

Jak usunąć kleszcza?

Najlepiej zastosować w tym celu specjalną pęsetę, za pomocą której należy złapać pajęczaka przy samej skórze, i zdecydowanym ruchem pociągnąć w górę. Po usunięciu kleszcza miejsce ukąszenia trzeba zdezynfekować. Jeśli nie masz wprawy w działaniach tego typu, warto skonsultować się z lekarzem.

Co na kleszcze dla psa?

Nasi czworonożni przyjaciele są szczególnie narażeni na ukąszenia kleszczy. Jest to tym bardziej kłopotliwe, że w gęstej sierści trudno wypatrzeć pajęczaka i najczęściej dochodzi do tego dopiero w kilka godzin po ukąszeniu. To z kolei oznacza, że zwiększa się ryzyko zakażenia pierwotniakami Babesii i zachorowania na babeszjozę.

Jakie preperaty na kleszcze dla psów stosować? Do wyboru masz kilka sposobów na kleszcza: obroże przeciw pasożytom, kropelki, areozole oraz tabletki. Obroże są bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ wykazują długoterminowe działanie. W przypadku tabletek, kropli i areozolu, zabieg zabezpieczania psa przed kleszczami należy regularnie powtarzać. Która metoda będzie najlepsza? Ich skuteczność jest porównywalna, dlatego metodę aplikacji należy dobrać do charakteru psa, bo np. niektóre czworonogi mają problemy z przyjmowaniem tabletek. Warto skonsultować też sprawę z lekarzem weterynarii.

Po powrocie ze spaceru w okresie, kiedy kleszcze są aktywne, staraj się też dokładnie obejrzeć psa. Szczególnie narażone miejsca na ukąszenia to okolice głowy oraz szyi zwieszaka, a także podbrzusze.

Ukąszenie kleszcza u psa

A co jeśli przeoczymy ukąszenie przez kleszcza i dojdzie do zarażenia czworonoga? Jakie są objawy babeszjozy? Lekarze weterynarii wskazują przede wszystkim na tzw. psi smutek. Zwierzak jest wyraźnie osłabiony, niezainteresowany zabawą i kontaktem z człowiekiem. Ponadto na chorobę mogą wskazywać blade dziąsła, gorączka, brak apetytu oraz biegunka. Jeśli taki zestaw objawów wystąpi u twojego zwierzaka, nie lekceważ sprawy – udaj się jak najszybciej do lecznicy, gdzie konieczne jest wykonanie morfologii i rozmazu krwi. Babeszjoza jest chorobą śmiertelną dla psów, dlatego czas reakcji i wdrożenia leczenia jest szalenie istotny.

Co na kleszcze – sprawdzone sposoby

Jak widzisz, istnieją sprawdzone sposoby na kleszcza. Jeśli chcesz się zabezpieczyć przed ukąszeniem i zarażeniem chorobą, zdaj się na powyższe wskazówki. Wiedząc, co odstrasza kleszcze u człowieka i jak zareagować w razie ukąszenia, nie będziesz musiał rezygnować z wyprawy do lasu czy na łono natury w obawie przed kontaktem z tymi groźnymi pajęczakami.