Data modyfikacji:

Hodowla przepiórek – jak opiekować się przepiórkami?

Hodowla przepiórek to ciekawy pomysł na biznes. Jeśli posiadasz niewielką przestrzeń gospodarczą w domu, możesz trzymać ptaki w klatkach, wolierach lub nawet w systemie podłogowym. Jak hodować przepiórki? Co jest potrzebne, by założyć przydomową hodowlę? Jakie korzyści daje hodowla przepiórek? Niniejszy artykuł odpowiada na te pytania.

hodowla przepiórek

Hodowla przepiórek to dobry pomysł na biznes

Chcesz hodować przepiórki? Hodowla przydomowa to wcale nie taki zły pomysł. Ptaki można chować w celu pozyskiwania tuszek i jaj. Mięso przepiórcze cechuje się nieocenionymi walorami smakowymi, w porównaniu z innymi gatunkami drobiu jest bardzo delikatne. Natomiast jaja przepiórcze to źródło wielu witamin, minerałów i aminokwasów oraz dobra alternatywa dla osób, które nie mogą spożywać kurzego białka. Kto raz spróbował mięsa lub jaj przepiórki, z pewnością nie raz wróci do tego wykwintnego przysmaku.

Masz mały dom? Przepiórka nie ma dużych potrzeb

Marzy ci się hodowla przepiórek? Ptaki te są jednym z najmniejszych gatunków drobiu hodowlanego, dlatego można je hodować w gospodarstwach, które dysponują małymi budynkami gospodarczymi. Klatkę z przepiórkami można umieścić w piwnicy, szopie lub nawet altance. Samice znoszą jaja bardzo szybko, bo już w 7. tygodniu życia, natomiast do uboju przeznacza się osobniki, które mają 6 tygodni.

Przepiórki w hodowli przydomowej – jak ją założyć?

Jak zacząć hodować przepiórki? Hodowla przydomowa może się składać z jednej klatki, w której zmieści się do 10 ptaków, lub z woliery – wtedy można umieścić w środku nawet 20 osobników. Wewnątrz należy zorganizować gniazda, grzędy, poidła oraz karmidła.

Jako podłoże dobrze posłuży papier falisty, warto zadbać także o odpowiednią temperaturę dla piskląt – w tym celu można powiesić nad klatką zwykłą żarówkę o mocy do 100 W. Ogrzewanie wyłącza się stopniowo, by po 3 tygodniach móc je całkowicie usunąć.

Przepiórki są wrażliwe na gwałtowne zmiany temperatury i wiatr. W niekorzystnych warunkach może dojść do wypadania piór oraz obniżenia nieśności. Optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 20-22°C, natomiast co do wilgotności hodowcy podają, że odpowiednie jest 50-70% – warto monitorować ten parametr powietrza higrometrem.

Jak hodować przepiórki, czym je żywić?

Jak hodować przepiórki? Należy pamiętać, że ptaki te nie lubią ani mrozu, ani zbyt ostrego słońca. Warto zatem dobrze przemyśleć, gdzie umieścić klatkę lub wolierę – powinna ona być dobrze osłonięta i ocieplona, jednocześnie ptaki muszą mieć dostęp do światła dziennego. Dobrym pomysłem jest woliera wewnętrzna, umieszczona w garażu lub stodole – pomieszczenie powinno być jednak wolne od przeciągów. Górę woliery warto zabezpieczyć zgrzewaną siatką.

Czym karmić przepiórki? Hodowla przydomowa jest łatwa w prowadzeniu, ponieważ ptaki te jedzą pasze gospodarskie, płatki zbożowe, proso, a nawet twaróg. Nieco problematyczne jest karmienie piskląt, dlatego warto zapoznać się z dokładnymi zasadami ich żywienia. Dorosłe osobniki można karmić produktami mlecznymi i zbożowymi, gotowanymi warzywami oraz nasionami ziół, nie należy stosować mieszanek przeznaczonych dla kur.

Dorosła przepiórka spożywa około 25 g paszy i około 40 ml wody. W okresie nieśności samice mają dość duże potrzeby żywieniowe, w związku z czym warto je dokarmiać specjalną paszą o zwiększonej zawartości wapnia i fosforu. Na rynku są dostępne także specjalne mieszanki, które poprawiają nieśność.

Ile kosztuje hodowla przepiórek?

Ile kosztują przepiórki? Cena dorosłego ptaka wynosi około 10-15 złotych, natomiast jaja to wydatek rzędu około 20-22 groszy za sztukę. Nieśność młodych samic wynosi od 5 do 8 jaj tygodniowo.

Autorka: Alicja Hudzik