Data publikacji:

Jak dbać o pierwszy tatuaż?

Marzysz o tym, aby wyrazić siebie i ozdobić ciało wyjątkowym tatuażem? Dzisiaj jest to powszechne i bezpieczne, pod warunkiem, że wybierzesz się do profesjonalnego studia. W zależności o tego, na jaki wzór się zdecydujesz – kolorowe kwiaty, realistyczne twarze, postaci z kreskówek, kaligrafowane złote myśli czy też inną, indywidualnie zaprojektowaną dla ciebie grafikę – poszukaj artysty, który specjalizuje się w takiej technice. Co jeszcze warto wiedzieć przed wykonaniem pierwszego tatuażu? Zobacz, jak się przygotować i jak dbać o pierwszy tatuaż.

Pierwszy tatuaż – co warto wiedzieć?

Decyzja o wykonaniu pierwszego tatuażu powinna być przemyślana. To rysunek, którego nie wymażesz w kilka minut gumką. Zapomnij więc o spontanicznej wizycie w pierwszym napotkanym po drodze studiu. Przede wszystkim zastanów się nad wzorem i odpowiedz sobie na pytanie, co twój tatuaż powinien wyrażać. Czy ma to być po prostu ozdoba, czy pamiątka jakiegoś ważnego wydarzenia, a może obraz namalowany na twoim ciele jak na płótnie? O tatuaż należy też odpowiednio dbać. Pomocne będą najlepsze kosmetyki z aloesem oraz innymi substancjami.

Gdzie zrobić pierwszy tatuaż?

Jeżeli już wiesz czego oczekujesz, poszukaj odpowiedniego artysty, który wykona pierwszy tatuaż. Nie możesz wymagać, aby osoba, która specjalizuje się w czarnobiałych, realistycznych pracach, przygotowała dla ciebie np. kolorowy, kreskówkowy projekt. Dlatego tak ważne jest sprecyzowanie swoich oczekiwań. Koniecznie wybierz się osobiście do studia i porozmawiaj z artystą, opowiedz o swojej wizji, sprawdź, czy jest między wami chemia i czy się rozumiecie. Jeżeli nie, szukaj dalej. Pamiętaj, że podczas wykonywania pierwszego tatuażu musisz czuć się komfortowo i bezpiecznie. Przygotuj się na to, że na termin będzie trzeba poczekać. U najlepszych tatuatorów czas oczekiwania wynosi nawet rok. Prawdziwi artyści nie kopiują cudzych prac, przygotowują dla każdego klienta indywidualny projekt tatuażu, chyba że jest to powszechny znak czy konkretny rodzaj fontu.

Ile kosztuje tatuaż?

Zdarzają się także sytuacje, w których artysta odmawia wykonania tatuażu. Nie zdziw się, jeżeli przy zapisie ktoś poprosi cię o wpłatę zadatku. To powszechnie stosowana polityka, która jest zabezpieczeniem dla studia, a dla ciebie gwarancją rezerwacji terminu u danego artysty. Stawki za sesję tatuażu w profesjonalnym studiu wahają się od 700 do 2000 złotych.

Jak się przygotować na pierwszy tatuaż?

Najlepszy czas na wykonanie pierwszego tatuażu to okres jesienno-zimowy, kiedy nie wystawiamy ciała na działanie silnych promieni słonecznych. Jeżeli masz ustalony termin, który przypada latem, na 2 tygodnie przed sesją się nie opalaj. Nie stosuj także samoopalaczy i nie korzystaj z solarium. Na tydzień przed sesją potwierdź swoje przybycie i poinformuj artystę o ewentualnych zmianach w projekcie.

Na dzień przed terminem i w dniu terminu nie pij alkoholu i nie bierz żadnych leków przeciwbólowych. Może to bowiem powodować rozrzedzenie się krwi, a tym samym krwawienie podczas tatuowania i trudniejsze gojenie. Do studia możesz zabrać ze sobą osobę towarzyszącą. Skorzystaj z tej gościnności, ale nie przesadzaj – kilka koleżanek lub cała rodzina to zdecydowanie kiepski pomysł. Przed wizytą w studiu często pojawia się pytanie, czy pierwszy tatuaż boli. Odpowiedź brzmi: tak. Najbardziej wrażliwe są okolice żeber, kolan, kostek, pach i obojczyków. Nie smaruj się jednak na własną rękę żadnym kremem znieczulającym. Kobiety powinny także pamiętać, że nie wolno wykonywać tatuażu w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Jak dbać o pierwszy tatuaż?

Po zrobieniu tatuażu artysta przemyje to miejsce wodą z mydłem, wysuszy jednorazowym papierowym ręcznikiem i nałoży na nie folię z papierowym plastrem. Taki opatrunek nosi się najczęściej od 4 do 12 godzin. Po zdjęciu foli ranę (tak, świeży tatuaż to rana, która musi się wygoić) należy przemyć dokładnie tak, jak zrobiono to w studiu. Używaj do tego hipoalergicznego szarego mydła i letniej wody. Czynność tę powtarzaj kilka razy w ciągu dnia przez 2 tygodnie.

Po każdym myciu i osuszeniu tatuażu natłuszczaj go specjalistyczną maścią lub balsamem. Możesz także wykorzystać kremy dla niemowląt, takie jak Bepanthen lub Alantan. Absolutnie nie zdrapuj powstałych w trakcie gojenia strupków. Nie wystawiaj tatuażu na słońce, a jeżeli to nieuniknione, smaruj miejsce fitrem SPF 50. Przez pierwszy miesiąc nie narażaj go też na długie moczenie w wodzie, zrezygnuj z basenu, a kąpiel w wannie zamień na prysznic. Po całkowitym wygojeniu się tatuażu nadal dbaj o odpowiednie nawilżenie skóry i stosuj kremy z filtrem na słońce.

Autor: Daria Dziechciarz