Data publikacji:

Jak przyspieszyć i zoptymalizować telefon? Poradnik

Odpowiednia optymalizacja telefonu znacząco wpływa na płynność działania. Jeśli masz problemy z uruchamianiem aplikacji, a także wykonywaniem podstawowych zadań, to nasz poradnik będzie dla Ciebie pomocy. Sprawdź nasze wskazówki. 
jak przyśpieszyć i zoptymalizować telefon

Dlaczego optymalizacja telefonu jest ważna? 

Sygnałem o tym, że smartfon nie pracuje tak jak należy, jest problem z zachowaniem odpowiedniej płynności. Użytkownicy mają problemy nie tylko podczas uruchamiania aplikacji, ale również przeglądania internetu czy rozmowy za pośrednictwem rozmaitych komunikatorów. W poradniku opowiemy o tym, jak skutecznie zoptymalizować telefon z Androidem oraz iOS. Metody dla tych systemów są dość podobne. Oczywiście nie ma gwarancji, że te porady sprawdzą się w Twoim wypadku, ale warto spróbować! 

Optymalizujemy telefon z iOS i Androidem 

Wyczyść telefon z niepotrzebnych plików i aplikacji 

Jeśli masz problemy z szybkością swojego telefonu, to zacznij od sprawdzenia, z których aplikacji rzeczywiście korzystasz. Nieużywane pozycje warto usunąć, aby zaoszczędzić trochę dodatkowego miejsca. W systemie iOS jest dostępna opcja, która pozwala na automatyczne usuwanie nieużywanych aplikacji. W momencie gdy będziesz chciał z niej skorzystać, wystarczy kliknąć na nazwę, aby ją pobrać. 
Aplikacje to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. Sporą ilość miejsca zajmują zdjęcia oraz filmy. Przejrzyj, czy nie masz niepotrzebnych kadrów lub duplikatów, które tylko zajmują miejsce. Pomocne mogą okazać się aplikacje automatycznie wykrywające podwójne fotografie. 
Jeśli chcesz zobaczyć, jakie pliki zajmują miejsce w telefonie, to wejdź w ustawienia i następnie wybierz opcję Pamięć. W tym miejscu w czytelny sposób zostaną przedstawione wszystkie pliki. Z tego miejsca można również usunąć elementy, które uznasz za niepotrzebne. 
W zdecydowanej większości przypadków problem z płynnym działaniem jest spowodowany niemal całkowitym zapełnieniem pamięci. Zawsze warto mieć trochę dodatkowej przestrzeni, która jest niezbędna do przechowywania plików tymczasowych, a także plików, które są niezbędne do działania poszczególnych aplikacji. 

Korzystaj z chmury

Nie chcesz rozstawać się ze swoimi ulubionymi zdjęciami i filmami? W takim razie rozważ skorzystanie z chmury, gdzie przechowasz wszystkie niezbędne pliki. Posiadacze smartfonów z Androidem mogą skorzystać ze Zdjęć Google, które bardzo dobrze integrują się z systemem. Naturalnym wyborem dla posiadaczy telefonów Apple będzie serwis iCloud, który oferuje przechowywanie zdjęć i filmów w Bibliotece iCloud. Serwisy z miejscem w chmurze umożliwiają również przechowywanie innych plików. To doskonały sposób na zwolnienie pamięci i przyspieszenie smartfona. 

Zainstaluj aktualizację systemu 

Ta porada może wydawać się banalna, ale w wielu przypadkach najnowsze uaktualnienia potrafiły zdziałać cuda. Producenci często dostrzegają błędy w oprogramowaniu i starają się rozwiązywać problemy. Dlatego instalowanie najnowszych wersji jest tak istotne. Może okazać się, że to całkowicie rozwiąże problem z wolnym działaniem. Przejdź do Ustawień i wybierz opcję Aktualizacja oprogramowania. 

Skorzystaj z odpowiednich narzędzi do optymalizacji telefonu 

Optymalizację telefonu można wykonać bezpośrednio z poziomu ustawień. Wbudowane oprogramowanie do oczyszczania jest odpowiedzialne za usunięcie danych aplikacji, plików śmieci, a także innych zbędnych danych, które mogą powodować nieprawidłową pracę urządzenia. 
Aby przyspieszyć działanie telefonu, można włączyć tryb wydajności. Wszystko jest zależne od konkretnego modelu smartfona, ponieważ nie wszystkie urządzenia oferują takie udogodnienie. Dlaczego warto z niego skorzystać? Telefon wykorzystuje pełną moc obliczeniową podzespołów, co powinno wpłynąć na płynniejsze działanie. 
Jeszcze jednym sposobem na odzyskanie płynnego działania jest ograniczenie wyświetlania animacji. W smartfonach ze słabszymi podzespołami wyłączenie tej funkcji może okazać się strzałem w dziesiątkę. 

Wykonaj twardy reset telefonu 

Gdy podane wcześniej porady nie pomogły, pozostaje wykonanie twardego resetu smartfona. To nic innego jak całkowite wyczyszczenie pamięci wewnętrznej i przywrócenie ustawień do wartości fabrycznych. Telefon po tym zabiegu powinien działać o wiele lepiej. Warto pomyśleć o uporządkowaniu plików i instalowaniu tylko tych najpotrzebniejszych aplikacji. W innym wypadku problem może powracać. 
Resetowanie urządzenia wykonasz poprzez przejście do ustawień i wybór zakładki System i Aktualizacje. Następnie naciśnij przycisk Reset i poczekaj aż urządzenie wykona niezbędne czynności. W przypadku urządzeń z systemem iOS w Ustawieniach przejdź do zakładki Ogólne i zaznacz opcję Przenieś zawartość lub wyzeruj. 

Co zrobić, gdy telefon nadał działa wolno? 

Tak jak pisaliśmy na początku poradnika, nie ma gwarancji, że wykonane kroki przyspieszą telefon. Niektóre urządzenia ze względu na swoją konfigurację nie będą działały wystarczająco dobrze. Aplikacje cały czas się zmieniają i wymagają coraz to większej mocy obliczeniowej. Smartfon, który ma kilka lat na karku, może po prostu nie być dostosowany do nowych rozwiązań. 
Jeśli korzystanie z urządzenia jest coraz bardziej uciążliwe, to rozważ wymianę go na nowy model. Na rynku znajdziesz mnóstwo modeli w praktycznie każdym przedziale cenowym. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.