Data publikacji:

Jak umyć lodówkę?

Utrzymanie czystości i świeżości lodówki nie jest proste. Rozlany sos, ślady po tłustych potrawach, ostre zapachy – to tylko niektóre z zabrudzeń, których trudno się pozbyć. Jak umyć lodówkę pełną uporczywych plam? Czy zawsze trzeba ją rozmrażać? Jakie są domowe sposoby na mycie lodówki? Sprawdź, jak wyczyścić lodówkę prosto i skutecznie.
jak myć lodówkę

Jak umyć lodówkę? Zacznij od rozmrożenia

Lodówka jest jednym z najczęściej używanym sprzętów AGD i utrzymanie jej w czystości nie zawsze jest proste. Trudno uniknąć przechowywania potraw i składników, które brudzą. Spływające soki z owoców i warzyw, wyciekający z potrawy olej czy plamy po sosach pojawiają się w najbardziej zadbanych lodówkach. Jak przywrócić im fabryczną świeżość?
Pierwszym etapem jest dokładne rozmrożenie lodówki. Usunięcie warstwy lodu ze ścianek jest szczególnie ważne w tych lodówkach, które nie mają skutecznego systemu odmrażania i suszenia wnętrza typu No Frost. Wewnątrz lodowych nacieków gromadzi się wiele zanieczyszczeń oraz szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów, np. bakterii, zarodników pleśni czy grzybów. Nie wszystko widoczne jest na pierwszy rzut oka.
Jak rozmrozić lodówkę? Aby rozmrozić lodówkę, odłącz ją od prądu lub, jeśli jest to lodówka zabudowana i dostęp do gniazdka jest ograniczony, wyłącz lodówkę za pomocą programatora. W modelach z pokrętłem należy ustawić pozycję 0.
Wyjmij ze środka wszystkie artykuły spożywcze. Te przeterminowane lub popsute od razu wyrzuć – lepsza okazja się nie trafi. Produkty szczególnie wrażliwe na temperaturę lub zamrożone schowaj do toreb termicznych lub przechowaj w zimnym miejscu (np. w piwnicy).
Następnie odłącz lodówkę od prądu i poczekaj, aż lód się rozpuści. W międzyczasie wyjmij do mycia wszystkie półki, szufladki i koszyki. Drzwiczki powinny być cały czas otwarte. Roztopiona woda spłynie do odpływu, dlatego upewnij się, że jest on drożny. Kontroluj też, czy woda nie wypływa z lodówki i na bieżąco wycieraj ścianki do sucha.
Uwaga! Nie przyspieszaj rozmrażania lodówki. Błędem jest wstawianie do środka garnka z gorącą wodą czy też zdrapywanie lodu nożem. Pod żadnym pozorem nie używaj tez samochodowego rozmrażacza do szyb ani suszarki.

Jak wyczyścić lodówkę?

Po wyjęciu wszystkich elementów z lodówki z łatwością dostrzeżesz liczne zabrudzenia. W szczególności gromadzą się one w zakamarkach oraz na prowadnicach półek. W pierwszej kolejności usuń grubsze odpadki, np. liście sałaty, resztki warzyw i inne rzeczy, które utrudniłyby mycie lodówki.
Czym wymyć lodówkę? Najważniejsze jest to, by nie używać do mycia agresywnych i mocnych środków. Nie dość, że pozostawiłyby swój zapach na długo i utrudniły wywietrzenie lodówki, to na dodatek mogłyby zniszczyć antybakteryjną powłokę, którą często pokrywane są ścianki lodówki.
Do mycia lodówki użyj więc dedykowanego preparaty, wody z odrobiną płynu do mycia naczyń lub wody z octem. Jeśli nie lubisz ostrego zapachu octu spirytusowego, użyj octu jabłkowego.
Domowe środki czystości, takie jak roztwór wody z octem w proporcji 1:1 lub pasta z sody oczyszczonej, poradzą sobie z niemal wszystkimi zanieczyszczeniami, a przy okazji odświeżą lodówkę. Wymyj lodówkę od góry, pamiętając o prowadnicach i zakamarkach.
Do usuwania resztek jedzenia ze szczelin przyda się szczoteczka do zębów lub wykałaczka. Po wymyciu całej lodówki jednym z powyższych preparatów, od razu przetrzyj lodówkę wilgotną ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Pozostaw też lodówkę do wyschnięcia i wywietrzenia przynajmniej na godzinę.

Jak doczyścić półki i szuflady?

Największy problem sprawiają zazwyczaj szklane półki, szuflady i koszyczki wieszane na drzwiach lodówki. Mają one plastikowe listwy zabezpieczające krawędzie oraz maskownice, pod które z czasem wchodzi brud. Jak się ich pozbyć?
Zacznij od opłukania wszystkich elementów pod bieżącą wodą, np. w wannie lub zlewie. Użyj chłodnej lub letniej wody – duża różnica temperatur mogłaby doprowadzić do pęknięcia szkła. Do mycia użyj zwykłego płynu do naczyń oraz zmywaka lub szczotki. Większość zabrudzeń powinna zejść bez większego problemu.
Wyzwaniem są natomiast plastikowe listwy. Można oczywiście spróbować wydłubać zanieczyszczenia szczotką lub wykałaczką, ale to mało skuteczne. Lepszym pomysłem jest zdemontowanie maskownic – upewnij się jednak, jak należy je wyjąć, bo po złamaniu elementu może być trudno znaleźć zamiennik. W ten sam sposób doczyścisz przednią część szuflad. One również są demontowane, choć czasem wymaga to jednoczesnego podważenia kilku klamer zabezpieczających.
Przeczytaj także, jak umyć piekarnik

Trudne zabrudzenia w lodówce – jak umyć lodówkę octem?      

Na półkach, w szczególności tych znajdujących się na drzwiczkach lodówki, często zbiera się biały osad, którego nie da się usunąć płynem do naczyń, sodą ani gorącą wodą. Czym jest i jak się go pozbyć? W większości przypadków to osad mineralny z wody oraz znajdujące się w nim zabrudzenia.
Do usunięcia kamienia nie przyda się zasadowy środek, taki jak płyn do naczyń, mydło czy soda oczyszczona – niezbędny jest kwas. Doskonale nadaje się do tego podstawowy domowy odkamieniacz, czyli ocet. Wystarczy wymoczyć element w occie przez kilka godzin, a uporczywe zabrudzenie ustąpi. Równie dobrze sprawdzi się sok cytrynowy lub kwasek. Nie należy jednak mieszać go z sodą, bo odczyny kwasowe i zasadowe się nawzajem zneutralizują.

Czy można myć włączoną lodówkę?

Choć największą skuteczność osiągniesz, rozmrażając lodówkę, nic nie stoi na przeszkodzie, by umyć ją również bez odłączania od prądu. Zwłaszcza wtedy, gdy tylna ścianka lodówki nie jest pokryta lodem i z łatwością wyczyścisz ją wilgotną ściereczką. Warto pamiętać wówczas o tym, by użyć jedynie delikatnych, naturalnych detergentów, np. octu lub dedykowanego preparatu.
Procedura jest taka sama, ale trzeba pamiętać o tym, by nie pozostawiać otwartych drzwiczek zbyt długo. Aby agregat nie marnował prądu, zmniejsz także siłę chłodzenia.
Regularne przecieranie półek i ścianek lodówki nie zstąpi kompletnej pielęgnacji, ale pozwoli utrzymać świeżość na długo. Dzięki przecieraniu plam i zacieków na bieżąco, unikniesz rozwoju pleśni i kolonii bakterii. Pamiętaj też o tym, by wyszczotkować uszczelki dookoła drzwiczek – zbiera się w nich zaskakująco dużo okruszków i innych resztek jedzenia.

Jak wyczyścić lodówkę z zapachu?

Częstym problemem w kuchniach jest też brzydki zapach z lodówki. W większości przypadków dokładne umycie całej lodówki rozwiązuje problem, ale nie zawsze jest na to czas.
Jak pozbyć się przykrego odoru z lodówki? Wstaw do niej miseczkę z sodą oczyszczoną! Ten niepozorny proszek pochłonie brzydkie zapachy i sprawi, że lodówka odzyska świeżość. Efekty potrafią zaskoczyć. Jeśli lubisz zapach kawy, możesz w identyczny sposób wykorzystać zmielone ziarna kawowe. Dostępne są również specjalne pochłaniacze i odświeżacze do lodówki.
Czyszczenie lodówki to jedna z tych czynności domowych, która daje mnóstwo satysfakcji. Przechowywanie jedzenia w lśniącej, pachnącej świeżością lodówce jest po prostu przyjemniejsze. Aby utrzymać czystość w lodówce, skorzystaj z plastikowych pojemników na żywność oraz słoików. W ten sposób unikniesz także wzajemnego przenikania zapachów pożywienia.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik