Data publikacji:

Jak umyć piekarnik? Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu?

Mycie piekarnika to żmudna i irytująca robota. Trudno jest dotrzeć do wszystkich zakamarków, a wyczyszczenie starego, przypalonego tłuszczu często graniczy z cudem. Na szczęście istnieją sposoby, które ułatwią ci to problematyczne zadanie. Jak umyć piekarnik? Sprawdź w artykule!
jak umyc piekarnik

Jak umyć piekarnik? Skuteczne i bezpieczne sposoby

Piekarnik to urządzenie, które szczególnie jest podatne na zabrudzenia. Ser spadający z zapiekanek, okruchy z ciasta, sok wyciekający z potrawy – wszystko to może gromadzić się w zakamarkach lub przypalać się i zostawiać trudne do usunięcia plamy i osady. Jak poradzić sobie z tym problemem? W artykule przedstawiamy nasze metody, jak umyć piekarnik w skuteczny i bezpieczny sposób.

Warto pamiętać o tym, że piekarnik to urządzenie, które nierzadko ma bezpośredni kontakt z jedzeniem. Często zapiekanki czy tosty kładziemy bezpośrednio na ruszcie, a ciasteczka – na blasze. Dlatego też nie powinno się myć go za pomocą niebezpiecznych, silnych detergentów. Ponadto zawsze po tym, gdy wyczyścisz już piekarnik, dokładnie zmyj i zetrzyj wszelkie pozostałości środków myjących.

Jak umyć piekarnik? Najważniejsze zasady

Zamiast zastanawiać się co chwilę, jak umyć piekarnik, warto zawczasu zapobiegać powstawaniu trudnych do usunięcia zabrudzeń. Przede wszystkim nie kładź potraw bezpośrednio na ruszcie czy blasze dołączonej do pieca, jeżeli nie jest to naprawdę konieczne. Staraj się używać mniejszych blaszek lub rozkładać specjalną matę silikonową bądź papier do pieczenia. Ponadto jeśli coś skapnie z blachy do piekarnika, czyść zabrudzenia na bieżąco, zanim zdążą zaschnąć bądź przykleić się do urządzenia.

Jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik? Przede wszystkim nigdy nie zaczynaj operacji, gdy piec jest jeszcze gorący. Poczekaj, aż całkowicie ostygnie, aby się nie poparzyć. Najpierw zorientuj się, z czego zrobiona jest plama, gdyż od tego zależeć może sposób mycia. Następnie wybierz lub kup odpowiedni detergent bądź zdecyduj się na użycie domowych środków. Wreszcie możesz przejść do czyszczenia. Blachę i ruszt lepiej jest wyjąć z piekarnika i umyć osobno. Wyczyść je oraz piec od środka, a gdy akcesoria całkowicie wyschną, włóż je na miejsce.

Jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik? Soda oczyszczona

Najprostszym domowym sposobem na to, jak umyć piekarnik, jest użycie sody oczyszczonej. Ten wielofunkcyjny produkt powinien poradzić sobie nawet ze spalenizną. Jak się za to zabrać? Wymieszaj 1 łyżkę sody z taką samą ilością wody. Miksturę nałóż na zabrudzone miejsca. Po kilku godzinach zbierz ją szmatką, a wszelkie zanieczyszczenia powinny usunąć się bez problemu. Ściereczką zmoczoną w roztworze wody z sodą oczyszczoną możesz także wyczyścić i odświeżyć cały piekarnik!

Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania? Ocet

Jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik? Kolejnym domowym sposobem jest użycie zwykłego octu. Środek ten doskonale radzi sobie z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Jego wadą jest jednak ostry, nieprzyjemny zapach, który może utrzymywać się w pomieszczeniu. Aby wyczyścić piekarnik octem, wymieszaj go z wodą w proporcji 1:1. Mieszanką spryskaj wnętrze piekarnika lub zamaczaj w niej szmatkę i przecieraj zabrudzone miejsca. Po 30-40 minutach przetrzyj piec wilgotną ściereczką, aby pozbyć się zabrudzeń, i gotowe!

Czym wyczyścić piekarnik w środku? Soda, ocet i gąbka

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić przypalony piekarnik domowym sposobem, możesz wypróbować mieszankę sody oczyszczonej, octu i wody. Odmierz taką samą ilość wszystkich trzech produktów i wymieszaj w misce. Pastę nałóż na gąbkę do mycia naczyń i wyszoruj nią przypalone bądź mocno zabrudzone miejsca. Odczekaj godzinę, a następnie przetrzyj piekarnik wilgotną szmatką, aby pozbyć się resztek mieszanki.

Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu? Specjalne środki

Najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na wyczyszczenie piekarnika z przypalonego tłuszczu lub z wszelkich innych zabrudzeń jest użycie specjalnego detergentu. Na rynku znajdziesz mnóstwo środków przeznaczonych konkretnie do mycia piekarników. Takie produkty dokładnie wyczyszczą spaleniznę i usuną wszystkie inne zanieczyszczenia. Stosując detergent, zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta!

Jak wyczyścić piekarnik od zewnątrz? Miękka szczotka lub gąbka

Czyszczenie piekarnika od zewnątrz to stosunkowo prosta sprawa. Wystarczy, że zmoczysz gąbkę, ścierkę lub miękką szczoteczkę i wyczyścisz nią wszelkie zabrudzenia na froncie, uchwycie oraz gałkach. Aby szyba odzyskała piękny połysk i przejrzystość, możesz wymyć ją specjalnym środkiem przeznaczonym do mycia piekarników od zewnątrz lub też płynem do szyb. Wypoleruj drzwiczki czystym ręcznikiem papierowym, a będą wyglądały niczym lustro!

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Kontrowersyjny sposób

Zastanawiasz się, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Ten kontrowersyjny sposób zyskuje popularność w internecie. Ma być niezwykle prosty, szybki i skuteczny. Wystarczy, że rozgrzejesz piec do 100 stopni Celsjusza, a na blachę wylejesz wrzątek i położysz kostkę bądź kapsułkę do zmywarki. Gdy się rozpuści, usunie wszelkie zanieczyszczenia. Następnie wystarczy wyłączyć piekarnik i pozostawić do ostygnięcia, wodę z kostką usunąć, a wnętrze pieca wytrzeć dokładnie mokrą szmatką. Warto jednak pamiętać, że kostki do zmywarki mają niezwykle silne działanie, a ich zjedzenie może skończyć się tragicznie. Dlatego radzimy z rozwagą podchodzić do tego typu pomysłów.

Czy piekarnik może wyczyścić się sam?

Nowoczesne piekarniki mogą być wyposażone w niezwykle przydatną funkcję samoczyszczenia. Na czym to polega? Pyroliza to nagrzewanie się pieca do temperatury około 500 stopni Celsjusza, dzięki czemu wszelkie zaschnięte resztki i okruchy we wnętrzu zamieniają się w popiół, który w łatwy sposób można później usunąć szczoteczką. Natomiast czyszczenie katalityczne jest procesem bardzo podobnym, jednak piekarnik nie musi być rozgrzewany do aż tak wysokiej temperatury. Sprawdź, czy twoje urządzenie jest wyposażone w jedną z tych funkcji!
Autor: Olga Wacholc