Data modyfikacji:

Jaką klawiaturę kupić? Poradnik zakupowy

Wybór klawiatury wydaje się być prosty, ale w rzeczywistości bywa dosyć mocno skomplikowany. Producenci projektują poszczególne modele z myślą o konkretnych grupach odbiorców, dostosowując parametry urządzeń do ich potrzeb. Dlatego też inne klawiatury są tworzone z myślą o graczach, a inne o pracownikach biurowych. Z naszego poradnika dowiecie się, jaka klawiatura będzie dla was odpowiednia.

klawiatura

Rodzaje klawiatur

Przy wyborze idealnego sprzętu warto oczywiście sprawdzić ranking klawiatur. Ale na początek dobrze jest poznać rodzaje klawiatur i ich najważniejsze parametry. Podział wynika przede wszystkich z zastosowania różnych przełączników, co ma ogromny wpływ na działanie sprzętu oraz jego komfort użytkowania. Zobaczmy, jaką klawiaturę wybrać.

Klawiatura membranowa

Zdecydowanie najpopularniejsze rodzaje klawiatur, które towarzyszą użytkownikom już od wielu lat. Modele tego typu oferują stosunkowo prostą konstrukcję, wykorzystującą silikonową membranę ułożoną na całej płaszczyźnie klawiatury, tuż pod przyciskami. Ta reaguje odpowiednio na gumowe nakładki, które są przymocowane do klawiszy, a następnie po momencie aktywacji przesyła sygnał do komputera.

Takie rozwiązanie jest dosyć niedrogie w produkcji, dlatego można się z nim spotkać przede wszystkim w tańszych egzemplarzach klawiatur. Membranówki bardzo dobrze sprawdzają się podczas standardowych prac przed komputerem, ograniczających się głównie do pisania. Moment aktywacji klawiszy wymaga znacznie większej siły niż w przypadku klawiatur mechanicznych, co z pewnością może przeszkadzać w trakcie dłuższego grania.

Z racji tego, że wszystkie przyciski korzystają z jednej membrany, awaryjność membranówek obliczana jest wyłącznie na 10 milionów kliknięć. Nawet jeśli uszkodzi się jeden klawisz, to jego naprawienie wymaga wymiany całej membrany, a to raczej nie jest zbyt opłacalne. Jeśli jednak zastanawiasz się, jaka klawiatura sprawdzi się do podstawowych zdań, i nie masz dużego budżetu, modele membranowe są dla ciebie.

Klawiatura mechaniczna

Zastanawiasz się, jaka klawiatura będzie dobrym wyborem: klawiatura mechaniczna czy membranowa? W tym przypadku modeli mechanicznych mamy do czynienia z zaawansowanymi technologicznie produktami, które mogą sprostać oczekiwaniom nawet profesjonalnych graczy e-sportowych.

„Mechaniki” zbudowane są z szeregu indywidualnych przełączników, działających niezależnie od reszty klawiszy. Są one bardzo wytrzymałe (zazwyczaj zużywają się dopiero po około 50 milionach kliknięć), a w razie awarii, wystarczy naprawić jeden przycisk, a nie całą klawiaturę, jak w modelach wyposażonych w membranę.

Klawiatury mechaniczne możemy dodatkowo podzielić ze względu na rodzaje przełączników, jak np. czerwone, niebieskie, zielone czy brązowe.Każde z nich oferuje różne parametry, skrojone pod konkretnych graczy. Dzięki temu konsumenci mogą wybrać idealną dla siebie klawiaturę, która dokładnie będzie działała w taki sposób, jak sobie tego zapragną. Jedne przełączniki cechują się szybkim momentem aktywacji, a z kolei inne oferują większy opór lub bardziej gładki ruch.

Tak naprawdę jedynym większym minusem klawiatur mechanicznych może być to, jak duży generują hałas. Zależy to oczywiście do rodzaju przełączników, ale nawet cicha klawitura mechaniczna będzie o wiele głośniejsze od membranowych. Decydując się na mechanika, musicie więc liczyć się z tym, że nocne granie może przeszkadzać współlokatorom. Nie zmienia to faktu, że jeśli się zastanawiasz, jaka klawiatura do gier będzie lepsza, zdecydowanie warto postwiać na mechaniki.

Klawiatura hybrydowa

Niekiedy do sprzedaży trafiają modele hybrydowe, które łączą w sobie zastosowania klawiatur mechanicznych i membranowych. Zazwyczaj z takiego rozwiązania korzystają producenci tańszych sprzętów gamingowych, próbujący zachęcić klientów do wyboru ich produktu.

Hybrydówki polegają na tym, że większość klawiszy korzysta z klasycznej membrany, a pojedyncze przyciski wyposażone są w mechaniczne przełączniki – zazwyczaj są to te klawisze, z których najczęściej korzystamy podczas grania, jak np. WASD. W sklepach dostępne są też modele, które pod nakładkami mają zamontowane mechaniczne elementy, całość zaś bazuje na membranie.

Klawiatura optomechaniczna

Jaka jeszcze klawiatura jest dostępna w sprzedaży? Model optomechaniczny to nowoczesny rodzaj klawiatur, który dopiero nabiera wiatru w żagle. Na razie można kupić jedynie kilka modeli klawiatur optomechanicznych, choć w przyszłości z pewnością pojawi się ich na rynku więcej.

Są to urządzenia zaprojektowane z myślą o prawdziwych profesjonalistach, ponieważ oferują niemalże błyskawiczny czas reakcji, a także niewielki punkt aktywacji (raptem 1,5 mm). Ten rodzaj klawiatur posiada specjalne mechanizmy łączące w sobie wykonane z metalu zatrzaski oraz wiązki światła podczerwonego.

Jaka klawiatura dla gracza będzie najlepsza?

Jeżeli planujecie kupić klawiaturę głównie z myślą o graniu, to powinniście rozważać wyłącznie dwie opcje: optomechaniczne oraz mechaniczne. Te pierwsze są naprawdę super, aczkolwiek ich jakość docenią przede wszystkim pro-gamerzy. Jeśli więc nie zajmujecie się e-sportem, to spokojnie możecie wybrać spośród wielu fantastycznych klawiatur mechanicznych dostępnych w sprzedaży.

Dokładnie zapoznajcie się również z charakterystyką poszczególnych przełączników, żeby wybrać takie, które najbardziej sprostają waszym oczekiwaniom. Warto też dodać, że klawiatury mechaniczne zazwyczaj posiadają wsparcie oficjalnego oprogramowania, umożliwiającego zmianę funkcji poszczególnych klawiszy, zabawę podświetleniem oraz całą masę innych przydatnych rzeczy.

Jaka klawiatura będzie najlepsza do domowego użytku?

Jeśli komputer służy wam wyłącznie do przeglądania internetu i okazjonalnego pisania ze znajomymi na Messengerze, to w zupełności wystarczy wam klawiatura membranowa. Można ją kupić za naprawdę niewielkie pieniądze, a i tak w zupełności wystarczy do waszych potrzeb. Gdybyście jednak od czasu do czasu chcieli zagrać w jakąś grę, to warto rozważyć zakup klawiatury hybrydowej.

Jaką klawiaturę wybrać do pracy biurowej?

Tutaj tak naprawdę wszystko zależy od waszych potrzeb, ponieważ zarówno klawiatury membranowe, jak i mechaniczne z powodzeniem sprawdzą się w pracy biurowej. Warto jednak wybierać modele, które posiadają klawiaturę numeryczną.

Autor: Łukasz Morawski