Data modyfikacji:

Jaką obrożę dla psa wybrać?

Jaka obroża dla psa jest najlepsza? Czy obroża dla szczeniaka może posłużyć na lata? Dowiedz się, jak prawidłowo zapiąć psu obrożę. Poznaj rodzaje obroży dla psów i sprawdź, jakie typu lepiej omijać z daleka.
obroża dla psa

Jaka obroża dla szczeniaka jest najlepsza?

Obroża dla szczeniaka powinna być miękka, dopasowana do wielkości pupila, miękka i szeroka. Powinna mieć stały obwód. Może być np. skórzana. Ważne, by nie była zbyt ciężka, ponieważ może powodować u młodego psa dyskomfort i bolesność ze strony kręgosłupa szyjnego.

Może to być obroża tradycyjna lub okrągła, którą szczególnie poleca się dla psów z długą lub gęstą sierścią oraz wszystkim psom, które mają skórę podatną na uszkodzenia.
Obroże, które nie sprawdzą się dla szczeniaka
  • Obroża łańcuszek dla szczeniaka
To nie ozdoba, a część systemu bezpieczeństwa, którego zadaniem jest ochrona twojego pupila. Wybierz taką obrożę, która nie zerwie się przy nagłym, silnym pociągnięciu. Produkt zdecydowanie powinien być funkcjonalny, a nie tylko wyglądać.
  • Obroża elektryczna dla szczeniaka
Istnieją o wiele bardziej skuteczne metody nauki posłuszeństwa szczeniaczka niż elektryczne impulsy wysyłane za pomocą obroży elektrycznej. Wystarczy tylko trochę pracy i cierpliwości! A jeśli nie masz doświadczenia i jesteś niepewny kierunku treningu, może zapisz się z pupilem do szkoły dla szczeniąt?
  • Obroża kolczatka dla szczeniaka
Twój pupil ciągnie? Kolczatka dla szczeniąt to nie rozwiązanie. Czworonóg przestanie ciągnąć, gdy będzie czuł ból. Czy to brzmi pedagogicznie? Zdecydowanie nie. Musisz po prostu poświęcić pupilowi trochę czasu i popracować z nim nad nauką posłuszeństwa. Pamiętaj także, że naturalną potrzebą młodych psów jest ruch. Upewnij się, że twój podopieczny otrzymuje tyle możliwości do aktywności, ile potrzebuje.
  • Obroża zaciskowa dla szczeniaka
Ta obroża zwęża się, gdy pies ciągnie, przez co trudniej mu się oddycha. To zdecydowanie nie jest dobry wybór dla szczeniąt, które dopiero uczą się chodzić na smyczy.

Jak ciasno zapiąć psu obrożę?

Obroża powinna być zaciśnięta na tyle mocno, byś mógł włożyć pod nią dwa palce (w przypadku psów ras dużych i olbrzymich) lub jeden palec (w przypadku ras małych i miniaturowych). Zbyt ciasno zapięta obroża będzie się wbijać w skórę i utrudniać psu oddychanie, a za szeroka może się zsuwać, przez co pies będzie mógł się łatwo z niej zerwać na spacerze. Rodzaje obroży ze względu na typ zapięcia
  • Zatrzaskowa obroża dla psa
Zatrzask typu „klik” jest jednym z najbardziej popularnych typów zapięć. To trwałe rozwiązanie, na którym możesz polegać. Ważne, by zatrzask zapiąć prawidłowo.
  • Półzaciskowa obroża dla psa
Część zaciskowa posiada regulację. Taka obroża zaciska się jeszcze bardziej, gdy pies ciągnie, dlatego nie musisz się martwić, że obroża nagle otworzy się podczas spaceru. To zdecydowanie idealny typ dla szczeniąt, młodych psów i wszystkich innych, które uczą się komend.
  • Zaciskowa obroża dla psa
Ten typ obroży posiada oczko, dzięki któremu obroża zaciska się mocniej podczas ciągnięcia. Prawidłowo wyregulowana obroża zaciskowa nie powinna sprawiać pupilowi bólu czy dyskomfortu. Rodzaje obroży ze względu na materiał wykonania
  • Skórzana obroża dla psa
Jest bardzo trwała, dlatego najprawdopodobniej posłuży ci na lata. Taki typ obroży nie należy do najtańszych. Warto ją kupić, gdy czworonóg osiągnie już masę ciała dorosłego pupila. Skórzaną obrożę warto przed użyciem zaimpregnować za pomocą specjalnego preparatu. Sprawdź koniecznie zalecenia producenta przed zakupem. Być może produkt nie sprawdzi się dla psa, który uwielbia pływać. To wszystko zależy od skóry i jej impregnacji.
  • Materiałowa obroża dla psa
To jeden z najbardziej popularnych wyborów wśród opiekunów zwierząt. Materiałowa obroża dla psów jest trwała, można ją prać w pralce i jest wegańska. Oczywiście, dużo zależy od jakości jej wykonania. Warto jednak w nią zainwestować.
  • Plastikowa obroża dla psa
Trwałość takiego produktu zależy oczywiście od jakości tworzywa, które zostało wykorzystane do produkcji i samego wykonania. Obroża z tworzywa sztucznego może posłużyć zarówno na lata, jak i na kilka spacerów. Cienka obroża plastikowa nie sprawdzi się dla dużych lub olbrzymich ras. Może być za to dobrym pomysłem dla psów ras miniaturowych.
  • Obroża dla psa łańcuszek
To raczej ozdoba, a nie obroża. Czy twój pies jej potrzebuje? Na pewno nie. Jeśli masz psa małej rasy, który nie ciągnie i jest mało aktywny, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie cienka obroża materiałowa lub nawet taka wykonana z lekkiego tworzywa sztucznego.

Jaka obroża dla dużego psa?

Obroże dla dużych psów muszą być wytrzymałe i trwałe. Ich średnica będzie o wiele większa niż tych przeznaczonych dla psów średnich i małych. Upewnij się, by nie uciskała skóry pupila i nie wplątywała się w sierść czworonoga. Dobrze jest wybrać taką, którą można regulować. Unikaj obroży kolczatki czy innych modeli z metalowymi wystającymi elementami, które mogłyby zranić skórę pupila.

A może szelki dla psa?

Obroża czy szelki? Szelki polecane są szczególnie dla psów ras brachycefalicznych, które genetycznie są obciążone schorzeniami kręgosłupa. Szelki równomiernie obciążają ciało pupila podczas ciągnięcia i zmniejszają napięcie na wysokości kręgosłupa szyjnego. Są też polecane dla psów, które bardzo ciągną na spacerze.

Niestety, nie nadają się do nauki nowych komend i nie pozwalają na całkowitą kontrolę nad pupilem podczas spaceru.
Zdjęcie: KonstantinKolosov/Envato Elements