Data modyfikacji:

Jaka smycz dla szczeniaka? Jak wybrać smycz dla szczeniaka?

Smycz to podstawowe wyposażenie każdego posiadacza psa. Jeśli planujesz przygarnięcie szczeniaka pod swój dach, koniecznie musisz wyposażyć się we właściwy model. Jaka smycz dla szczeniaka będzie najlepsza? Wiele zależy od wagi czworonoga, ale też twoich preferencji co do tego, jak chcesz wyprowadzać swojego pupila. Aby ułatwić ci wybór najlepszej smyczy dla szczeniaka, postanowiliśmy zrobić krótkie zestawienie opcji dostępnych na rynku. Jaka smycz dla szczeniaka? Czy długość ma znaczenie? Oto nasze podpowiedzi!

pies na smyczy

Kiedy kupić smycz dla szczeniaka?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: jak najszybciej. Im wcześniej przyzwyczaimy pieska do szelek czy obroży oraz smyczy, tym szybciej nauczymy go prawidłowego zachowania podczas spacerów. Jeśli więc maluch jest już gotowy na zabranie go od mamy, to dobry moment na zakup pierwszej obroży lub szelek oraz smyczy. Jeżeli posiadasz niezbędny sprzęt, koniecznie uzbrój się w cierpliwość i regularnie wyprowadzaj zwierzaka na spacery.

Smycz dla szczeniaka: materiał ma znaczenie

Materiał, z którego wykonana jest smycz, ma ogromne znaczenie. Na rynku znajdziemy wiele modeli. Różnią się one nie tylko długością czy kolorem, lecz także materiałem, z którego są wykonane. I tak możemy wybierać wśród smyczy:

  • Nylonowych – to najpopularniejszy materiał. Zaletą tych smyczy jest możliwość łatwego wyczyszczenia w pralce automatycznej. Ponadto smycze nylonowe dość szybko schną i są gotowe na kolejne spacery. Nylon występuje właściwie we wszystkich kolorach, co daje właścicielom pupili możliwość dobrania smyczy, która będzie idealnie pasowała do obroży.
  • Skórzanych – klasyczne smycze, świetnie prezentujące się na codziennych spacerach. Zazwyczaj mają one jedną długość i są mało elastyczne. Ich zaletą jest trwałość, choć szybko tracą walory estetyczne ze względu na ścieranie. Wśród wad właściciele czworonogów często wymieniają małą gamę dostępnych kolorów. Smycze skórzane zazwyczaj można dostać jedynie w odcieniach beżu, brązu, czerni i czerwieni.
  • Z linki – grube smycze z linki wyglądają ładnie i są znacznie trwalsze niż te nylonowe. Dobrze więc sprawdzą się w przypadku większych psów. Mają jednak swoje wady. Smycze z linki szybko się brudzą, trudno czyszczą i długo wysychają.
  • Gumowych – to trwałe i elastyczne smycze, dobre również dla szczeniaków. Nie sprawiają problemów z czyszczeniem – są wodoodporne i wystarczy opłukać je pod bieżącą wodą, by wyglądały na nowe.

Rodzaje smyczy dla szczeniaka

Materiał, z którego wykonana jest smycz, to jedno. Istotny jest również rodzaj smyczy. Niektóre bowiem mają rozwijany mechanizm, inne są stałej długości, a jeszcze inne zostały wyposażone w karabińczyki, które umożliwiają ich skracanie i wydłużanie. Poniżej prezentujemy rodzaje smyczy dostępnych na rynku i wskazujemy, które modele będą najlepsze dla szczeniaków.

Smycz klasyczna

To standardowa smycz o stałej długości. Zazwyczaj ma ona 150-200 cm. Może być wykonana ze skóry, nylonu czy z linki. Jej charakterystyczną cechą jest brak elastyczności oraz możliwości regulacji. Dobrze sprawdza się podczas podróży z psem oraz w sytuacjach, gdy chcemy go trzymać blisko nogi. Jest także najlepszą smyczą dla szczeniaka, ponieważ doskonale nadaje się do nauki chodzenia na spacerach.

Przeczytaj także, jak oduczyć szczeniaka gryzienia

Smycz elastyczna

Zazwyczaj wykonana jest z materiałów elastycznych, np. z gumy. Ma określoną długość, ale może się nieco rozciągnąć. Dobrze nadaje się dla małych, ruchliwych piesków, które lubią bawić się w plenerze. Choć taka smycz wyróżnia się pewną elastycznością, nie powoduje u psów wypracowywania nawyku ciągnięcia, ponieważ jej długość nie zwiększa się wielokrotnie.

Smycz regulowana

Może być wykonana z nylonu czy linki. Posiada karabińczyki, które umożliwiają jej skracanie i wydłużanie. Taka smycz sprawdza się wtedy, gdy chcemy dać pupilowi swobodę chodzenia po terenach zielonych, a równocześnie sami wolimy nie deptać trawy. Smycz regulowana może być nawet dwukrotnie wydłużona lub skrócona. Taki model to również dobra smycz dla szczeniaka.

Smycz automatyczna, tzw. flexi

To bardzo popularny rodzaj smyczy. Właściciele cenią je za ładny wygląd, często ciekawy design oraz swobodę, jaką dają psom. Smycze automatyczne posiadają mechanizm blokady, dzięki czemu mogą mieć różną długość – niektóre rozwijają się nawet do 5 czy 7 metrów.

Na rynku znajdziemy dwa modele tego typu smyczy: z linką oraz z taśmą. Pierwsze rozwiązanie jest mniej trwałe i lepiej sprawdzi się w przypadku małych piesków. Smycz regulowana z taśmą może być używana do wyprowadzania średnich populi.

Tego typu smyczy nie wolno jednak łączyć z kolczatką. Ponadto nie jest ona najlepszym rozwiązaniem dla szczeniaków. Smycz flexi sprawia, że piesek wyrabia w sobie nawyk ciągnięcia – tylko w ten sposób może wydłużyć tego typu smycz. Aby uniknąć problemów z pupilem na spacerach, lepiej zrezygnować ze smyczy automatycznych dla szczeniąt.

Jaka długość smyczy dla szczeniaka?

W przypadku długości smyczy dla szczeniaka, zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że 120-150 cm to długość optymalna, która pozwala zatrzymać pieska w bliskiej odległości podczas spacerów.

Należy jednak pamiętać, że młody zwierzak jest bardzo ciekawski, a spacery pozwalają mu poznawać otaczający go świat. Na tak krótkiej smyczy pupil może nie czuć się swobodnie. Smycz o długości 150 cm może być pierwszą smyczą dla szczeniaka, którą należy zmienić zaraz po tym, jak piesek nauczy się zachowania na spacerze.

Dobrym wyborem zarówno dla szczeniaka, jak i dorosłego psa, będzie smycz o długości 2,5-3 m. Pozwala ona na kontrolowanie zwierzaka podczas spaceru, a równocześnie daje mu możliwość eksplorowania środowiska. Jeśli więc piesek już nabierze nieco ogłady, warto wymienić krótką smycz na taką, która da mu więcej swobody.

Wybór smyczy dla szczeniaka to bardzo istotna kwestia, która może mieć wpływ na jego dalsze życie i zachowanie podczas spacerów. Mamy nadzieję, że nasz poradnik ułatwi ci wybór najlepszego modelu dla twojego pupila.

Autorka: Olga Sadowska