Data modyfikacji:

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Zaopatrzenie się w fotelik samochodowy to obowiązek każdego rodzica, który pragnie podróżować z dzieckiem. Należy pamiętać, że główną funkcją fotelika jest przede wszystkim ochrona malucha. Podpowiadamy, jaki fotelik samochodowy będzie najlepszy.

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Fotelik samochodowy a obowiązujące przepisy

Jakie foteliki samochodowe będą najlepsze dla twojego dziecka? Kilka słów wyjaśnienia należy się kwestiom prawnym. Kupno fotelika samochodowego często bywa powodem do sporów, istnieją bowiem przeciwnicy takiego rozwiązania w samochodzie. Jednak prawo jest bezlitosne i za niedopełnienie obowiązku przez rodzica, czeka go mandat 150 zł i do 6 punktów karnych.

Jaki fotelik dla dziecka należy wybrać? Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami:

  • Dziecko mierzące do 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku samochodowym zarówno na tylnym, jak i przednim siedzeniu.
  • Dziecko mierzące powyżej 135 cm wzrostu może wyjątkowo podróżować bez fotelika, w zapiętych 3-punktowych pasach bezpieczeństwa tylko na tylnym siedzeniu.
  • Jeżeli na tylnym siedzeniu zamontowane są już dwa foteliki i nie ma możliwości umieszczenia trzeciego, dziecko od lat trzech może zostać zabezpieczone jedynie pasami bezpieczeństwa.

Przepisy regulują także, jak dopasować fotelik do masy i wzrostu dziecka, jakie certyfikaty powinien posiadać oraz jaki jest prawidłowy sposób montażu.

Jaki fotelik samochodowy wybrać? Podział na kategorie wagowe

Jak wybrać fotelik samochodowy? Najważniejszym czynnikiem, który należy brać pod uwagę, jest waga dziecka. Aby ułatwić wybór, producenci stworzyli następujące kategorie wagowe:

  • Grupa 0/0+ (0-13kg)
  • Grupa I (9-18kg)
  • Grupa II/III (15-36kg)
  • Grupa I/II/III (9-36kg)

Grupa 0/0+

Uwzględnia wielofunkcyjne foteliki samochodowy dla niemowlaka, które zwykle pełnią także rolę nosidełka/kołyski. Decydując się na tę grupę fotelików samochodowych, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na prawidłowe zabezpieczenie główki dziecka, jakość pasów bezpieczeństwa oraz naturalne ułożenie ciała malucha, aby nie obciążać w nieprawidłowy sposób kręgosłupa. Ten typ fotelików umieszcza się tyłem do kierunku jazdy, co jest dodatkowym zabezpieczeniem opadającej główki.

Zobacz nasz ranking fotelików samochodowych 0 13

Grupa I

Foteliki dla starszych dzieci (3-5 lat), z możliwością mocowania Isofix. W zależności od wieku dziecka i preferencji rodzica, foteliki grupy I mogą być montowane zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Jaki fotelik samochodowy z tej grupy wybrać? Należy zwrócić uwagę na pasy bezpieczeństwa (zalecane są 5-punktowe, które dodatkowo stabilizują biodra dziecka), możliwość regulacji oparcia i zabezpieczenia dotyczące tułowia.

Zobacz ranking fotelików samochodowych 9-18

Grupa II/III

Przez wzgląd na rozpiętość wagową, foteliki z tej grupy stanowią wieloletnią inwestycję i nadają się dla dzieci od 3. do 12. roku życia. Należy jednak pamiętać, że nie zawierają własnych pasów bezpieczeństwa i do zapięcia dziecka będą potrzebne pasy samochodowe.

Sprawdź ranking fotelików samochodowych 15 36

Grupa I/II/III

Są to foteliki z nieco wyższej półki cenowej, gwarantujące zwykle wysoką jakość, a także ekonomiczne, są bowiem dedykowane dzieciom od 1. do 12. roku życia. W zestawie powinny znajdować się pasy bezpieczeństwa dla malucha, które w dalszym etapie można wypiąć i zastąpić je samochodowymi.

Decydując się na jeden fotelik, który ma służyć przez wiele lat, należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie mechanizmy regulacji pozwalające precyzyjnie dostosować rozmiar do dziecka, a jednocześnie stabilizujące kręgosłup, co gwarantuje najwyższy stopień bezpieczeństwa.

Jaki fotelik samochodowy dla dziecka? System Isofix

Według najnowszych zaleceń wszystkie nowe samochody powinny być wyposażone w system Isofix, który pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa podczas montażu fotelika samochodowego. Co to jest ISOFIX? Najprościej ujmując, to zaczepy umieszczone w konstrukcji samochodu, które w pełni stabilizują fotelik. Ponadto niektóre modele oferują także stopę stabilizującą, znajdującą się pod fotelikiem.

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest szybkość i prostota montażu, w porównaniu do standardowego montowania fotelika za pomocą pasów. Decydując się na Isofix, należy przede wszystkim sprawdzić, czy samochód jest wyposażony w ten system oraz czy będzie on pasował do wybranego fotelika (czasami sposób montażu Isofix w samochodzie i foteliku mogą się nieco różnić – nie jest to uniwersalne rozwiązanie.

Fotelik do samochodu RFW

Jak już zostało wspomniane wcześniej, ze względu na wciąż kształtujący się kręgosłup i opadającą główkę, foteliki przeznaczone dla najmłodszych maluchów muszą być montowane tyłem do kierunku jazdy (Rear Way Facing) poprzez pasy bezpieczeństwa lub system Isofix. Do rodzica należy wybór, jak długo chce korzystać z takiego rozwiązania, i od tego uzależnić grupę wagową fotelika, na którą się zdecyduje.

Według testów bezpieczeństwa podczas wypadków samochodowych, takie ułożenie malucha zapewnia mu maksymalne bezpieczeństwo i zaleca się, aby było stosowane nawet do 4. roku życia.

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Głównym celem podczas wybierania fotelika powinno być bezpieczeństwo dziecka, a więc wspomniane wcześniej odpowiednie dobranie grupy wagowej i wielkości do malucha, solidne mocowanie, możliwość RFW, wzmocnienia fotelika stabilizujące główkę i prawidłową postawę ciała oraz konieczność posiadania certyfikatów i atestów (ADAC, i-Size i ECE-44).

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Podpowiadamy: 

  • Na rynku są dostępne obrotowe foteliki samochodowe, jest to bardzo praktyczne, dodatkowe udogodnienie podczas zapinania malucha, które pozwala w prosty sposób kontrolować, czy dziecko zostało zabezpieczone w należyty sposób.
  • Regulacja zagłówka – pozwala dostosować wielkość fotelika do dziecka, ale także zabezpiecza głowę przed niebezpiecznymi urazami.
  • Wkładka dla niemowląt i noworodków – jest to dodatkowy sposób stabilizacji malucha, który w późniejszym czasie można odczepić.
  • Zabezpieczenia boczne – warto zdecydować się na fotelik redukujący uderzenia z bocznej strony samochodu.
  • Solidna podstawa fotelika – powinna być wykonana z wytrzymałych, dobrych jakościowo materiałów.
  • Pozostałe elementy, które nie wpływają na bezpieczeństwo ale są praktyczne: uchwyty do wmontowania w wózek, możliwość zmiany fotelika w nosidełko lub kołyskę, odpinane elementy wyścielające fotelik (praktyczne np. podczas prania), ochrona przeciwsłoneczna, obecność podłokietników, wyścielenie fotelika tkaninami, które zabezpieczają przed nadpotliwością i odparzeniami.
Autor: Bartłomiej Mazurek