Data publikacji:

Jaki smoczek dla noworodka wybrać? Od kiedy stosować smoczek dla noworodka?

W jednych domach demonizowane, w innych – wychwalane pod niebiosa. Smoczki dla noworodków to od zawsze temat kontrowersyjny, wokół którego narosło wiele mitów. Młodzi rodzice mogą czuć się przytłoczeni ilością opinii na ten temat. Nic dziwnego! Chcą dla swojej pociechy jak najlepiej, jednak każda babcia czy ciocia ma inne zdanie na ten temat. Sprawdźmy więc, jaki smoczek dla noworodka wybrać i od kiedy faktycznie możemy go stosować.

Od kiedy smoczek dla noworodka? W jakim celu się go stosuje?

Nie bez powodu w języku angielskim smoczek ma wdzięczną nazwę „baby pacifier” (dosłownie „dziecięcy uspokajacz”). Niemowlę posiada odruch ssania, który jest mu wyjątkowo potrzebny w życiu. Przede wszystkim kojarzymy go wszyscy jako odruch związany z pobieraniem pokarmu od matki. Jednak ssanie to nie tylko picie mleka! To poczucie bezpieczeństwa, ukojenie w momentach przebodźcowania i zmęczenia.
Wiele mam zastanawia się, od kiedy warto wprowadzić smoczek dla noworodka. Tu sprawa zależy od tego, czy matka karmi piersią i czy zależy jej, by karmienie utrzymać. Jeśli matka nie karmi piersią, temat jest nieco łatwiejszy. Karmienie piersią bowiem wymaga silnego odruchu ssania. Dziecko więc musi bardziej namęczyć się, by mleko wypłynęło.
Karmienie dziecka butelką, a także używanie smoczka-uspokajacza może powodować osłabienie siły ssania (przez to, że z butelki mleko wypływa szybciej i przy mniejszym wysiłku niż z piersi matki, a smoczki również przyzwyczajają dziecko do nieco innego ssania). Jeśli jednak mama karmiąca pragnie podawać dziecku smoczek, może to zrobić. Jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią będzie najlepszy? Taki, który jak najwierniej imituje kobiecą brodawkę.
Zastanawiając się, kiedy podawać smoczek dziecku, wybierajmy moment, gdy maluch szczególnie potrzebuje ukojenia, np. gdy płacze bądź jest wyjątkowo niespokojny. Dziecko nie potrzebuje go jednak przez cały czas.

Jaki smoczek dla noworodka? Rodzaje smoczków

Jakie smoczki dla noworodka posiadają sklepy internetowe w ofercie?
Podział ze względu na materiał, z którego zostały wykonane smoczki:
  • smoczki kauczukowe – wykonane z naturalnego kauczuku, który jest miękki i przypomina dziecku skórę mamy. Wymaga od dziecka nieco mniejszej siły ssania. Wadą jest większe odkształcanie się niż w przypadku smoczków silikonowych. Smoczki kauczukowe w większym stopniu pochłaniają również zapachy;
  • smoczki silikonowe – silikon medyczny nie jest tak miękki jak kauczuk, więc dziecko musi włożyć więcej siły podczas jego użycia. Jednocześnie jednak nie odkształca się tak szybko. Jest to materiał syntetyczny.
Podział ze względu na budowę ustnika:
  • smoczki anatomiczne – posiadają delikatnie spłaszczoną końcówkę, która ma na celu wspomaganie naturalnego ułożenia języka dziecka;
  • smoczki dynamiczne – zaprojektowane zostały w taki sposób, by przypominały pierś matki. Końcówka zatem podczas odpowiedniej siły ssania „wyciąga się” podobnie jak sutek matki. Wszystko po to, by dziecko otrzymało namiastkę piersi mamy, której w tym wieku tak potrzebuje;
  • smoczki symetryczne – to klasyczne smoczki z okrągłą końcówką.

Jaki jest najlepszy smoczek dla noworodka? Czy warto stosować smoczki?

Na pytanie, jaki smoczek dla noworodka jest najlepszy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kierowanie się podobieństwem smoczka do brodawki mamy jest podejściem, które ma za sobą szereg mocnych argumentów. Zdarza się jednak, że dziecko odrzuca dany typ smoczka. Warto wtedy spróbować z innym. Nie wciskajmy jednak dziecku smoczka „na siłę”, gdyż nic dobrego z tego nie wyniknie.
Jeśli niemowlę samo zaakceptuje smoczek i uzna go za dobrą metodę, w której odnajduje ukojenie i spokój, wówczas używanie smoczka może okazać się dobrym pomysłem. Jeśli jednak zdesperowani rodzice starają się raz po raz wcisnąć dziecku smoczek, gdy płacze, a to tylko wzmaga jego protesty – na pewno nie jest to dobra metoda uspokojenia dziecka. Ze smoczka warto zrezygnować w momencie pojawiania się zębów, ponieważ jego notoryczne używanie może wpływać na zgryz. Wówczas należy zasięgnąć porady ortodonty.

Smoczek dla noworodka. Ranking TOP10

Jaki smoczek dla noworodka będzie dobrym wyborem? W naszym rankingu znajdziesz propozycje zarówno smoczka dla noworodka karmionego piersią, jak i mlekiem modyfikowanym.