Data modyfikacji:

Jakie oświetlenie do akwarium? O czym pamiętać przy wyborze oświetlenia akwariowego?

Akwarium może być nie tylko miejscem domowej hodowli rybek i wodnych roślin, ale też piękną ozdobą każdego mieszkania. Aby tak się stało, warto zadbać o jego kompleksowe wyposażenie – w tym również o światło. Zobacz, jakie oświetlenie do akwarium sprawdzi się najlepiej.

jakie oświetlenie do akwarium

Jakie piękne i praktyczne oświetlenie do akwarium?

Aranżacje akwarium wymagają zaplanowania oświetlenia dla rybek. Odpowiednie oświetlenie akwarium zapewni znakomity efekt wizualny – wówczas domowy zbiornik z rybkami będzie służył jako znakomita ozdoba, która uprzyjemni rodzinne wieczory.

Warto jednak pamiętać, że światło ma ogromne znaczenie również wtedy, gdy w akwarium znajdują się wodne rośliny. Do życia niezbędne jest im światło – w tej kwestii niczym nie różnią się od roślinności lądowej.

Z tego powodu oświetlenie do akwarium roślinnego trzeba dobierać starannie. Wymagająca roślinność wiąże się z koniecznością zamontowania mocniejszych lamp, a tej cieniolubnej wystarczą słabsze.

Oświetlenie akwarium: LED czy świetlówka?

Zastanawiasz się, jakie oświetlenie do akwarium – LED czy świetlówka – sprawdzi się najlepiej? Oświetlenie ledowe jest przede wszystkim energooszczędność, a także szerokie możliwości aranżacyjne.

Na rynku znajdziesz lampy LED, taśmy i pokrywy, które pomogą ci uzyskać rewelacyjny rezultat wizualny. Kupując oświetlenie do akwarium, warto wybierać lampki LED z ochroną szczelności wyższą niż IP65.

Przeczytaj także: Najpiękniejsze rośliny i dekoracje do akwarium

Jak dobrać oświetlenie do akwarium? Najważniejsze zasady

Podczas poszukiwań idealnego oświetlenia do akwarium musisz wziąć pod uwagę:

  • litraż zbiornika
  • rodzaj roślin, które się w nim znajdują
  • estetykę oświetlenia

Jakie oświetlenie do akwarium 60 czy 120 l?

Im większe akwarium posiadasz, tym większą moc powinno mieć oświetlenie LED, które w nim zastosujesz. W przypadku „ledówek” najlepiej jest sugerować się liczbą lumenów – im ich więcej, tym więcej światła zapewnią.

Oświetlenie do akwarium roślinnego

Wybierając ledowe oświetlenie, pamiętaj, że musi być odpowiednie dla roślin akwariowych. Jakie oświetlenie do akwarium roślinnego wybrać? Przed zakupem dowiedz się, jakiego poziomu naświetlenia wymagają rośliny, które rosną w twoim akwarium. Niektóre z nich potrzebują dużej ilości światła do przeprowadzania fotosyntezy, inne zaś zadowolą się jego minimalną ilością.

Estetyka oświetlenia akwarium

Decydując się na dodatkowe oświetlenie akwarium, oczywiście musisz brać również pod uwagę jego estetykę. Na szczęście wybór form, a nawet kolorów świateł jest dziś naprawdę szeroki. Możesz wybrać moduły, świetlówki LED, taśmę bądź połączyć różne rodzaje oświetlenia ze sobą.

Montaż dodatkowego oświetlenia do akwarium

Czas przejść do praktyki. Jak zrobić oświetlenie do akwarium bezpiecznie i skutecznie? Pamiętaj o poniższych regułach.

Zwykłe, wodoszczelne lampy LED do akwarium możesz montować blisko wody, jednak nigdy nie w zanurzeniu. Chcesz umieścić lampki pod wodą? Wybierz oświetlenie o klasie szczelności ponad IP68.

Montując oświetlenie akwariowe w obudowie, jego źródło powinno być umieszczone tak, by ciepło mogło być odprowadzane bez problemu. Zachowaj odległość lampy od obudowy.

Jakie oświetlenie do akwarium? Najlepsze kompozycje kolorystyczne

Decydując się na ledowe oświetlenie do akwarium, masz w praktyce pełną dowolność doboru jego kolorystyki. Możesz wybrać lampki w jednym kolorze lub stworzyć fantazyjne kompozycje. Odradzamy jednak kupno lamp LED zmieniających kolor – taki efekt może stresować ryby.

Warto wziąć pod uwagę stworzenie kompozycji z lamp w kolorach niebieskim i zielonym. To świetny sposób na oświetlenie akwarium morskiego, zawierającego kolorowe ryby, ozdobne muszle czy marynistyczne figurki. Lampki LED w odcieniach niebieskości sprawdzą się również jako piękne, nocne oświetlenie do akwarium.

Wiesz już, jakie oświetlenie do akwarium sprawdzi się najlepiej. Zaplanuj, jakie efekty świetlne znajdą się w twoim domowym zbiorniku i ciesz się bajkowym rezultatem.