Data modyfikacji:

Klatka kennelowa dla psa – co to jest, jak dobrać? Klatka kennelowa drewniana czy metalowa?

Czy klatka dla psa to nagroda czy kara? Jak przyzwyczaić psa do przebywania w klatce kennelowej? Sprawdź, jakie są rodzaje klatek. Dowiedz się, jak krok po kroku oswoić pupila z klatką dla zwierząt.
klatka kennelowa

Klatka kennelowa – co to jest? Po co psu klatka kennelowa?

Kara czy sposób na wyciszenie się psa? Wokół stosowania klatek dla psów jest sporo kontrowersji, bo wciąż wiele osób uważa, że jest to kara dla psa. Faktycznie, zwierzę może czuć, że pobyt w klatce jest dla niego karą. To wszystko zależy od tego, czy i jak przyzwyczaisz czworonoga do klatki kennelowej.

Psy mają naturalny odruch chowania się, gdy czują się zagrożone. Chętnie odpoczywają też pod stołami, łóżkiem, biurkiem czy pod krzesłem, izolując się nieco od reszty domowników. Odgraniczona od góry przestrzeń zapewnia zwierzętom poczucie bezpieczeństwa i izoluje je w pewien sposób od bodźców zewnętrznych.
Klatka kennelowa może być świetnym narzędziem dla szczeniaka do ćwiczenia samokontroli. Możesz wykorzystać ją na przykład, by oduczyć pupila skakania na gości, którzy przychodzą do domu, lub niszczenia przedmiotów w domu.

Klatka kennelowa – rodzaje

Metalowa klatka kennelowa dla psa

Jest lekka, łatwo można ją czyścić. Sprawdzi się też w podróży samochodem, jeśli wybierzesz taką z funkcją transportera. To dobra pierwsza klatka dla psa, ponieważ jest odporna na uszkodzenia.

Drewniana klatka kennelowa dla psa

Drewniana klatka dla psa wygląda zdecydowanie bardziej stylowo w porównaniu do metalowej klatki, która odznacza się w pięknych wnętrzach. Sprawdzi się na pewno dobrze w przypadku starszych psów, które są już przyzwyczajone do przebywania w klatce kennelowej i nie niszczą rzeczy w domu.

Materiałowa klatka kennelowa dla psa

Sprawdzi się dla bardzo małych psów. Jest lekka, łatwo można ją przenieść z miejsca na miejsce, ale niestety nie jest trwała. Wybierz taką, którą można łatwo czyścić.

Gdzie postawić klatkę kennelową?

Ustaw ją najlepiej w miejscu, w którym pupil będzie mógł obserwować cały pokój, ale jednocześnie będzie w stanie odpocząć i nie będzie np. budzony co chwilę przez przeciskające się obok klatki bawiące się dzieci.

Klatka kennelowa powinna znajdować się w ciepłym, cichym i bezpiecznym miejscu. Raczej nie zaleca się jej ustawiać blisko kaloryferów czy innych źródeł ciepła.

Jak przyzwyczaić psa do klatki kennelowej?

Nie wkładaj psa do klatki na siłę. Rozłóż ją w pokoju, otwórz i wyściel w środku materacem. Możesz też włożyć do środka miskę z wodą i zabawki pupila. Jeśli zwierzę od razu wejdzie do środka nagrodź go przysmakiem lub ulubioną zabawką. Jeśli pupil boi się klatki, nagradzaj go za każdym razem, gdy tylko zbliży się do niej.

Możesz też karmić pupila w klatce kennelowej. Początkowo wkładaj miskę z jedzeniem w środku klatki, ale zaraz przy otwartych drzwiach w taki sposób, by pupil musiał tylko wkładać samą głowę, by zjeść posiłek. Z czasem wkładaj miskę coraz głębiej.

Ucz psa komendy na miejsce, wskazując mu otwartą klatkę kennelową. Możesz też jednocześnie nauczyć go komendy „chodź” lub „wyjdź”, które będą znakiem dla czworonoga, że może już opuścić klatkę.
Zostawiaj w klatce zabawki edukacyjne wypełnione smakołykami lub kule smakule, czyli popularne kongi wypełnione przysmakami. Takie zabawki zajmują psy zazwyczaj przez jakiś czas. Unikaj zostawiania w środku szarpaków czy innych zabawek, które wymagają aktywności pupila. Postaw raczej na różnego rodzaju gryzaki dla psów, które dodatkowo zaspokoją jego potrzebę gryzienia i żucia.
Zamknij psa w kennelu dopiero wtedy, gdy ten nie będzie się bał przebywać w środku. To trudny moment dla opiekunów, nie warto się z nim spieszyć. Przyzwyczajanie psa do klatki to proces, który trwa od kilku godzin do kilku miesięcy. Zostaw psu w kennelu kulę smakulę wypełnioną pokarmem.

Nagradzaj psa za każdym razem, gdy ten zachowa spokój w klatce. Zostawiaj pupila początkowo w środku na kilkanaście minut i stopniowo wydłużaj czas do kilku godzin. Psa możesz zamykać w klatce na noc, gdy wychodzisz do pracy lub musisz zrobić coś ważnego w domu.

Pamiętaj, że pies w kennelu zawsze musi mieć miskę z wodą.
Autorka: Natalia Ciszewska