Data modyfikacji:

Koci katar. Czym jest i jak go leczyć?

Ile trwa koci katar? Jak leczyć koci katar i jak mu zapobiegać? Na zakażenie najbardziej narażone są kocięta i koty starsze. Sprawdź, co każdy opiekun mruczka musi wiedzieć o kocim katarze. Poznaj najważniejsze informacje o tej groźnej chorobie wirusowej kotów.
koci katar

Koci katar – co to jest?

To choroba wirusowa, która niestety często jest dodatkowo wikłana zakażeniami bakteryjnymi. Za koci katar odpowiadają herpeswirus 1 oraz kaliciwirus. Choroba charakteryzuje się objawami dotykającymi górny układ oddechowy. Obraz kliniczny może się różnić między poszczególnymi osobnikami, w zależności od tła bakteryjnego.

Katar u kota – przyczyny

Czynniki zakaźne, czyli wirusy, są przekazywane w populacji kotów drogą bezpośrednią, czyli z kota na kota. Czworonogi mogą zarazić się drogą pośrednią, przez zainfekowane śliną czy wydzieliną z nosa przedmioty. Nieszczepione koty żyjące w dużych skupiskach są przede wszystkim narażone na zachorowanie. Brak odporności stadnej, dzielenie kuwet, legowisk, misek, klatek i innych przedmiotów są przede wszystkim czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania.

Co ciekawe, istnieje także ryzyko zakażenia płodów poprzez przerwanie bariery krew-łożysko. Może to być przyczyną urodzenia słabych miotów lub poronienia. Wirusy mogą być też przekazywane drogą płciową podczas krycia. Skutkiem tego może być tymczasowa niepłodność.

Koci katar – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem kociego kataru jest kichanie. Mruczek może mieć wręcz ataki kichania, które utrudniają mu normalne funkcjonowanie. Kot może mieć ponadto jedno- lub obustronny wypływ z oczu o charakterze surowiczym lub nawet ropnym. Samopoczucie kotka może być obniżone. Podwyższona temperatura ciała, osowienie, osłabiony apetyt i senność to inne objawy kociego kataru.

Leczenie kociego kataru

Niestety, w przypadku chorób wirusowych leczenie opiera się przede wszystkim na łagodzeniu objawów, a nie uderzaniu w samą przyczynę. Bardzo ważne jest stosowanie leków obniżających temperaturę w przypadku gorączki, przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Kot powinien być odizolowany, w ciepłym i cichym miejscu z czystym posłaniem i czystymi miskami, w którym przede wszystkim czuje się bezpiecznie i ma możliwość wypocząć.
Niektóre koty wymagają kroplówek, które będą zapobiegać lub leczyć odwodnienie organizmu oraz karmienia, jeśli mruczek odmawia samodzielnego spożywania pokarmu. Ważne jest także odciąganie wydzieliny z nozdrzy i zakrapianie oczu w celu nawilżenia spojówki i wypłukania czynników zakaźnych.

Antybiotyki są stosowane w przypadku nadkażeń bakteryjnych, ponieważ nie działają one na same wirusy.

Zapobieganie kociego kataru

Najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania chorobie są szczepienia ochronne kotów. Wykonuje się je według schematu szczepień zaproponowanego przez twojego lekarza weterynarii. Rekomendacje mogą się różnić w zależności od producenta szczepionki, którą twój specjalista ma w swoim gabinecie.
Szczepienie podstawowe składa się z dwóch szczepień. Kolejne zalecane jest po roku od daty ostatniego szczepienia lub gdy kociak skończy rok. Szczepienia powtarzające są zalecane co 1–3 lata.
Szczepienia ochronne zmniejszają ryzyko zachorowania i powodują, że ewentualna choroba będzie miała łagodniejszy przebieg.
Zdjęcie: EdVal/Envato Elements