Data publikacji:

Jaką drukarkę wybrać? Laserową czy atramentową?

Drukarka laserowa czy atramentowa? To pytanie zadaje sobie wielu użytkowników poszukujących idealnego urządzenia do codziennego użytkowania. Sprawdziliśmy, które drukarki są oszczędniejsze oraz jaką jakość wydruku oferują. 
drukarka laserowa czy atramentowa

Drukarka atramentowa i laserowa – charakterystyka 

Nasze porównanie rozpoczniemy od drukarek atramentowych. Budowa tego typu urządzeń jest dość prosta. Znajdujący się w specjalnych pojemnikach, potocznie nazywanych kadridżami, atrament zawiera tusz barwnikowy lub pigmentowy. Atrament jest nakładany na stronę poprzez głowicę drukującą, która jest wyposażona w mikrodysze. Odpowiednie ustawienie głowicy powoduje, że drukowane są kształty, litery czy całe obrazki. W zależności od zastosowanego atramentu obraz może być kolorowy lub czarno-biały. Warto pamiętać o tym, że po wydrukowaniu strona powinna zostać odłożona do wyschnięcia. Zwykle zajmuje to około kilkudziesięciu sekund. 
Drukarki laserowe korzystają z zupełnie innego rozwiązania. Głównym elementem jest toner, czyli specjalny proszek, który pod wpływem ładunku elektrostatycznego jest nanoszony na papier, a następnie utrwalany pod wpływem generowanego ciepła. Różnice w działaniu są widoczne i mają ogromny wpływ na jakość samego drukowania. 

Wady i zalety drukarek laserowych oraz atramentowych 

Drukarki atramentowe gwarantują bardzo dobre odwzorowanie kolorów, co jest zasługą zastosowanych atramentów barwnikowych. Wyraziste barwy mają wpływ na lepszy wygląd fotografii nawet w dużym formacie. To niestety niesie ze sobą konsekwencję, jaką są koszty eksploatacji. Zużycie atramentu do drukarki jest zdecydowanie większe, co może skutkować koniecznością ich częstej wymiany. Szczególnie jest to widoczne w tańszych modelach, które potrafią kosztować nawet 100–200 złotych. 
Szybko okazuje się, że koszt kompletu nowych tuszy dorównuje bądź nawet przewyższa cenę, jaką płaci się za urządzenie. Na tym polu zdecydowanie lepiej radzą sobie drukarki ze specjalnymi zbiorniczkami na poszczególne kolory. W momencie gdy skończy się tusz żółty, nie będzie konieczności wymiany całego kadridża. Wystarczy uzupełnić zapas danego koloru i gotowe. Takie drukarki atramentowe są oszczędniejsze, a także tańsze w eksploatacji, choć należy zaznaczyć, że ich cena wyjściowa jest trochę wyższa. 
Koszt wymiany tonera w drukarce laserowej jest zdecydowanie wyższy niż zakup tuszu do drukarki. Jednak ma to swoje plusy i minusy. Drukarki laserowe są zdecydowanie wydajniejsze, dlatego nie będzie trzeba wymieniać tonera tak często i to przekonuje do zakupu tego właśnie urządzenia. 
Drukarki laserowe oferują dobrą jakość wydruku, jednak przy drukowaniu zdjęć kolory nie są aż tak dobrze odwzorowane. Inaczej sytuacja wygląda w urządzeniach z najwyższej półki, ale trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu przynajmniej kilku tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że wydruk z drukarki laserowej nie musi wysychać, przez co minimalizuje się ryzyko rozmazania. Wydruk jest utrwalony już po wyciągnięciu kartki z urządzenia. 
Patrząc na ceny, to drukarki atramentowe są tańsze od wersji laserowych. Jednak tak jak pisaliśmy na początku artykułu, oszczędności mogą wydawać się pozorne. Jeśli podliczymy całkowity koszt eksploatacji, to drukarka atramentowa z niższej półki będzie droższa niż jej laserowy odpowiednik. 
Wspomnieć należy jeszcze o jednym aspekcie, jakim jest częstotliwość, z jaką korzystamy z drukarki. W przypadku wersji atramentowych konieczne jest regularne użytkowanie. W innym wypadku może dojść do zaschnięcia atramentu i w efekcie uszkodzenia głowicy. W drukarkach laserowych taki problem nie występuje. Toner może być przechowywany przez dłuższy czas bez obawy o uszkodzenie. 

Drukarka laserowa i atramentowa – zastosowanie 

Wykorzystanie drukarki jest jednym z czynników, który ma bezpośredni wpływ na zakup. Jeśli drukujesz regularnie zdjęcia, dokumenty i inne materiały, to warto rozważyć zakup drukarki atramentowej. Przemawia za nią przede wszystkim lepsza jakość wydruku, która dla wymagających użytkowników ma ogromne znaczenie. Jeśli Twoje drukowanie sprowadza się wyłącznie do dokumentów, to zakup drukarki laserowej monochromatycznej będzie dużo lepszym rozwiązaniem. Warto dodać, że urządzenia laserowe osiągają bardzo dobrą wydajność, co pozwala na drukowanie wielu stron w krótszym czasie. 

Jaką drukarkę wybrać? Odpowiedź nie jest prosta! 

Drukarki atramentowe oraz laserowe mają swoje wady, jak i zalety. Nie ma urządzeń idealnych, dlatego należy bardzo dobrze przemyśleć swój wybór. Na początku określ, do czego urządzenie będzie wykorzystywane, a także jak dużo plików zamierzasz drukować. 
Pod względem ceny wygrywają drukarki atramentowe, choć trzeba pamiętać, że może być to złudne wrażenie. Warto przed zakupem sprawdzić, ile kosztuje tusz do danego modelu i na ile stron wystarcza. To powinno być wskazówką o ewentualnych kosztach w przyszłości. 
Drukarki laserowe mają w wielu aspektach przewagę nad drukarkami atramentowymi. Jeśli chcesz drukować naprawdę tanio, nie wymieniać często tonera, a także cieszyć się praktycznie bezproblemowym działaniem, to wybór może być tylko jeden. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.