Data modyfikacji:

Łupież u psa. Przyczyny, objawy i leczenie

Łupież u psa może być objawem choroby, ale najczęściej wynika z nieprawidłowej diety lub nieprawidłowej pielęgnacji sierści czworonoga. Nie należy jednak tego problemu lekceważyć. Sprawdź, co może być przyczyną łupieżu u psa. Dowiedz się, co zrobić, jeśli pies ma łupież.
pies

Dlaczego pies ma łupież? Możliwe przyczyny

Jeśli łupież u psa występuje dłużej niż 2-3 tygodnie, może to być objaw schorzenia. Należy wówczas niezwłocznie udać się z pupilem do lekarza weterynarii na wizytę. Co może być przyczyną łupieżu u psa?

Stres

Stres także może odpowiadać za wystąpienie łupieżu u psa i innych zmian skórnych. Chodzi tutaj na przykład o stres związany ze stratą opiekuna, stres związany z przeprowadzką czy remontem lub pojawieniem się w domu nowego domownika.

Zła dieta

Pies, który jest żywiony karmą ekonomiczną (niepełnowartościową) przez dłuższy czas, może cierpieć na wiele schorzeń. Taka dieta jest niewystarczająca i nie zaspokaja jego wszystkich potrzeb żywieniowych. Objawy niedoboru substancji odżywczych to nie tylko niedożywienie, ale także zła kondycja skóry – matowa, szorstka sierść ze skłonnością do wypadania, łupież czy miejscowe wyłysienia.

Niedobór witamin w diecie może skutkować pogorszeniem się stanu skóry i sierści czworonoga. Witaminy, które mają największy wpływ na wygląd skóry i sierści, to witaminy A, B2, B6, C i E. Ważnym składnikiem jest także biotyna, która dba o prawidłowy wygląd skóry. Niedobór nawet części z tych witamin może skutkować pojawieniem się łupieżu u psa.

Brak lub nieprawidłowa pielęgnacja skóry i sierści/włosów psa

Częste kąpiele, nieprawidłowo dobrane szczotki do wyczesywania sierści czy kosmetyki nieprzeznaczone dla twojego psa mogą powodować łupież u psa. Pamiętaj, by nigdy nie stosować preparatów nieprzeznaczonych do pielęgnacji sierści psów (np. szamponów dla ludzi), ponieważ skóra psa ma zupełni inne pH niż skóra człowieka, dlatego musi być pielęgnowana tylko i wyłącznie za pomocą kosmetyków przeznaczonych dla psów.

Choroby

Łupież może mieć związek z inwazją ektopasożytów: pcheł, nużeńców, świerzbowców czy wszy. Także roztocza mogą wywołać łupież u psa. Inne choroby, których objawem może być łupież, to cukrzyca i niedoczynność tarczycy.

Alergie

Łupież u psa jest objawem zarówno alergii pokarmowej, jak i alergii wziewnej. Alergia pokarmowa u psa może wystąpić przez cały rok, natomiast alergia wziewna raczej sezonowo, w zależności od stężenia danego alergenu w powietrzu w poszczególnych miesiącach. Rozpoznanie alergii u psa jest pierwszym krokiem w walce z łupieżem.

Wiek czworonoga

Z biegiem czasu metabolizm skóry się zmienia. Może się to wiązać np. z bardziej intensywnym łuszczeniem się naskórka.

Co zrobić, gdy pies ma łupież? Leczenie

Zastanów się, czy coś w środowisku psa się ostatnio zmieniło. Być może miała miejsce jakaś sytuacja, która może tłumaczyć pojawienie się łupieżu? Przypomnij sobie, kiedy dokładnie pies był kąpany, szczotkowany i kiedy ostatnio stosowałeś preparaty zapobiegające inwazji pasożytów zewnętrznych. Zwróć też uwagę, czy pupil miał ostatnio kontakt z psami, których status epizootyczny jest nieznany. Zadzwoń do lekarza weterynarii i umów się na wizytę.

Specjalista najprawdopodobniej wykona preparat ze skóry, jeśli podejrzewa, że za objawy odpowiada inwazja ektopasożytów. Lekarz weterynarii może też podać psu preparat przeciwświądowy w iniekcji podskórnej, jeśli łupieżowi towarzyszy świąd lub inne objawy.

Konieczna może być też zmiana diety na dietę eliminacyjną lub hipoalergiczną, jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że za zmiany skórne odpowiedzialna jest alergia.

Autorka: Natalia Ciszewska