Data publikacji:

Jak odkamienić żelazko? Sprawdzone sposoby na odkamienianie żelazka

Białe drobinki osiadające na ubraniach podczas prasowania to oznaka zakamienionego żelazka. Dzieje się tak nawet w tych modelach, które przystosowane są do użycia zwykłej wody z kranu. Jak skutecznie odkamienić żelazko i jakich środków do tego użyć? Zrób to, zanim dysze zapchają się całkowicie! Zobacz domowe sposoby na usuwanie kamienia z żelazka.

odkamienianie zelazka

Dlaczego warto regularnie odkamieniać żelazko?

Funkcja podawania pary jest kluczowa dla działania żelazka. To bowiem nie tylko wysoka temperatura stopy, ale i para wodna odpowiadają za rozprasowywanie uporczywych zagnieceń. Dodatkowo gorąca para pomaga odświeżyć ubranie i zabija gnieżdżące się w tkaninie drobnoustroje, które mogłyby doprowadzić do nieprzyjemnego zapachu po całym dniu noszenia ciuchów. Dodatkowo można doprowadzić do przypalenia ubrań osadem, co oczywiście nie wpłynie korzystnie na ich estetykę.

Kamień zbierający się wewnątrz żelazka początkowo nie daje wyraźnych objawów. Zmniejsza się jedynie skuteczność produkowania pary, ale nie zawsze jest to odczuwalne. Z czasem jednak zauważysz na prasowanych ubraniach białe drobinki i zanieczyszczenia, czyli kamień w czystej postaci. O ile raczej nie uszkodzą ani nie ubrudzą ubrań, to dają wyraźny sygnał, że pora odkamienić żelazko. Czynność warto przeprowadzić najmniej raz w miesiącu.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia – domowe sposoby

Kamień osadzający się wewnątrz żelazka znacznie osłabia jego działanie, zapychając kanaliki i utrudniając wydostawanie się gorącej pary. Żeby wyczyścić małe AGD, można posłużyć się domowymi sposobami, które znane były już naszym babciom. Nie bez powodu obecnie wracają do łask, odzyskując należną im popularność. Warto korzystać z nich na co dzień. Dzięki nim masz szansę zmniejszyć ilość kupowanych środków chemicznych, z korzyścią dla planety i twojego portfela. Jak stworzyć naturalny detergent? To bardzo proste!

Które środki okażą się najlepszym sposobem? Muszą mieć odczyn kwasowy, ponieważ to dzięki temu będą w stanie rozpuścić nieprzyjemny osad i dokładnie wyczyścić stopę. Za jego powstawanie odpowiadają związki wapnia i magnezu, które znajdują się w dużych ilościach w twardej wodzie. Najczęściej polecany jest ocet oraz kwasek cytrynowy.

Odkamienianie octem

Stosowanie octu to najpopularniejszy naturalny sposób rozpuszczenia osadu. Większość osób ma ten praktyczny produkt zawsze pod ręką. Jak wyczyścić żelazko z kamienia octem? Należy rozcieńczyć go z wodą w proporcjach 1:1, a następnie moczyć w roztworze ściereczkę i przetrzeć stopę urządzenia. Nie warto dopuszczać do jej zaniedbania, ponieważ jeśli zabieg ten będzie wykonywany regularnie, zajmie tylko chwilę. Żeby dostać się do zakamarków, można owinąć wykałaczkę zwilżoną w roztworze szmatką.

Usuwanie nalotu z zewnątrz to nie wszystko. Jak wyczyścić żelazko z kamienia octem w środku? Należy wlać roztwór do pojemniczka na wodę i ustawić najwyższą temperaturę, uruchamiając również funkcję parowania. Tak przygotowanym urządzeniem można przeprasować bawełnianą szmatkę, na której pozostanie usunięty osad. Następnym krokiem jest powtórzenie tej samej czynności, ale z wodą wewnątrz, żeby pozbyć się wszystkich pozostałości octu. Po tym zabiegu urządzenie jest już gotowe do pracy.

Wiele osób zastanawia się czy ocet jest bezpiecznym sposobem na usuwanie osadu. Wątpliwości wynikają przede wszystkim z jego wyjątkowo intensywnego zapachu. Rzeczywiście, stosując ten naturalny środek, warto zachować dużą ostrożność. W czasie porządków najlepiej otworzyć okno, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi również podgrzewanie octu, tak jak to ma miejsce w przypadku czyszczenia wnętrza żelazka. Niektórzy zalecają nawet wyjście z żelazkiem na balkon.

Usuwanie kamienia kwaskiem cytrynowym

Innym znanym domowym sposobem na to, aby oczyścić żelazko, jest zastosowanie kwasku cytrynowego. Jego największą zaletą jest neutralny zapach, jednak niektórzy producenci nie zalecają jego stosowania, dlatego przed przystąpieniem do działania trzeba dokładnie przeczytać instrukcję obsługi urządzenia. Żeby przygotować roztwór, należy rozpuścić 2 łyżeczki kwasku w szklance wody, a następnie postępować dokładnie tak jak w przypadku odkamieniania octem.

odkamienianie żelazka

Jak usunąć kamień z żelazka gotowymi detergentami?

Jeśli nie chcesz korzystać z domowych sposobów pozbycia się kamienia w żelazku, a zastanawiasz się jak usunąć go szybko i skuteczne, możesz skorzystać z wielu dostępnych gotowych odkamieniaczy. Żeby zrobić to poprawnie, koniecznie przeczytaj dokładnie etykietę przed ich użyciem, żeby dowiedzieć się, czy wymagają rozcieńczenia oraz w jaki sposób dokładnie przeprowadzić proces odkamieniania. Pamiętaj, że takich produktów nie można używać do powierzchni nieodpornych na kwasy, a więc pozbywanie się osadu z żelazka powinno odbywać się z dala od marmuru czy kamienia wapiennego. 

Jak wyczyścić nowoczesne żelazko parowe z kamienia?

Żelazko nie jest jedynym domowym urządzeniem, które wymaga odkamienienia. Tak samo musisz zadbać o czajnik czy ekspres do kawy. Sposób odkamienienia żelazka z generatorem pary jest niemal identyczny i polega na rozpuszczeniu wapiennego osadu. Możesz wykorzystać domową metodę odkamieniania, czyli roztwór ciepłej wody i octu spirytusowego w proporcji 1:1. Wystarczy wlać miksturę do zasobnika na wodę, włączyć sprzęt i poczekać, aż generator pary zacznie działać. Jeśli kanały doprowadzające parę są zatkane mocno, warto odczekać dłuższą chwilę. Na koniec musisz jedynie przepłukać zasobnik i dysze czystą wodą, by pozbyć się gryzącego zapachu.

Jeśli jednak nie lubisz octowego zapachu, wykorzystaj specjalne środki do odkamieniania. Dostępne są gotowe preparaty w płynie lub proszki do samodzielnego przygotowania. Zaletą proszków jest możliwość dobrania odpowiedniego stężenia. Do regularnego odkamieniania żelazka parowego nie musisz używać najsilniejszego roztworu. Profesjonalne środki są skuteczne i błyskawicznie usuwają zabrudzenia.

Jaką jeszcze metodę można stosować? Napełnij wodą pojemnik i wciśnij odpowiedni przycisk lub przekręć pokrętło. Później wystarczy jedynie poruszać urządzeniem, podczas gdy z dysz wydostają się woda i para wraz z osadem. Po przeprasowaniu czystej szmatki żelazko będzie jak nowe. Jest to zdecydowanie najwygodniejszy pomysł. Dzięki niemu możesz zapomnieć o stosowaniu specjalnych gotowych środków lub domowych sposobów takich jak ocet czy kwasek cytrynowy.

Uzupełnieniem funkcji samooczyszczania jest wbudowany w niektóre żelazka system antywapienny, który dodatkowo ogranicza odkładanie się osadów. Dzięki niemu kanaliki parowe będą zawsze wolne od kamienia, a sprzęt pozostanie w najwyższej formie. Regularna konserwacja wpływa pozytywnie na żywotność urządzenia.

Jak zapobiec zakamienieniu żelazka?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – ta dewiza dotyczy nie tylko medycyny. Aby nie dopuścić do ponownego rozwoju kamienia w żelazku, unikaj wlewania do niego wody kranowej. Wbrew pozorom jest ona pełna minerałów, osiadających na urządzeniach domowych w formie kamienia. Najlepszym wyborem jest woda destylowana, czyli ta najczystsza, pozbawiona minerałów. Dostępne są również specjalne wody demineralizowane do prasowania, często wzbogacone przyjemnym aromatem.

Dobrym rozwiązaniem może być również użycie wody przefiltrowanej w dzbanku. Filtr węglowy nie usuwa oczywiście wszystkich minerałów (byłoby to niekorzystne dla zdrowia), ale znacznie zmiękcza wodę. Woda z dzbanka filtrującego przedłuży także żywotność czajników oraz ekspresów do kawy, zwłaszcza tych automatycznych z termoblokiem.

Funkcja antywapienna w nowoczesnych żelazkach

Wiele nowoczesnych żelazek wyposażonych jest w funkcję antywapienną. Powstałe cząsteczki kamienia nie wypadają wówczas do przewodów doprowadzających, a osiadają w specjalnej szufladce. Zebrane drobinki należy usunąć po ostudzeniu żelazka. Modele te mają również rozbudowany system autoczyszczenia, który zapobiega zaleganiu wody w kanalikach.

Autor: Szymon Sonik