Data publikacji:

Odkamienianie żelazka: jak odkamienić żelazko?

Białe drobinki osiadające na ubraniach podczas prasowania to oznaka zakamienionego żelazka. Dzieje się tak nawet w tych modelach, które przystosowane są do użycia zwykłej wody z kranu. Jak skutecznie odkamienić żelazko i jakich środków do tego użyć? Zrób to zanim dysze zapchają się całkowicie!
odkamienianie zelazka

Dlaczego warto regularnie odkamieniać żelazko?

Funkcja podawania pary jest kluczowa dla działania żelazka. To bowiem nie tylko wysoka temperatura stopy, ale i para wodna odpowiadają za rozprasowywanie uporczywych zagnieceń. Dodatkowo gorąca para pomaga odświeżyć ubranie i zabija gnieżdżące się w tkaninie drobnoustroje, które mogłyby doprowadzić do nieprzyjemnego zapachu po całym dniu noszenia ciuchów.

Kamień zbierający się wewnątrz żelazka początkowo nie daje wyraźnych objawów. Zmniejsza się jedynie skuteczność produkowania pary, ale nie zawsze jest to odczuwalne. Z czasem jednak zauważysz na prasowanych ubraniach białe drobinki, czyli kamień w czystej postaci. O ile raczej nie uszkodzą ani nie ubrudzą ubrań, to dają wyraźny sygnał, że pora odkamienić żelazko. Jak to zrobić?

Jak odkamienić żelazko parowe?

Żelazko nie jest jedynym domowym urządzeniem, które wymaga odkamienienia. Tak samo musisz zadbać o czajnik czy ekspres do kawy. Sposób odkamienienia żelazka jest niemal identyczny i polega na rozpuszczeniu wapiennego osadu. Możesz wykorzystać domową metodę odkamieniania, czyli roztwór ciepłej wody i octu spirytusowego w proporcji 1:1. Wystarczy wlać miksturę do zasobnika na wodę, włączyć żelazko i poczekać, aż generator pary zacznie działać. Jeśli kanały doprowadzające parę są zatkane mocno, warto odczekać dłuższą chwilę. Na koniec musisz jedynie przepłukać zasobnik i dysze czystą wodą, by pozbyć się gryzącego zapachu.

Jeśli jednak nie lubisz octowego zapachu, wykorzystaj specjalne środki do odkamieniania. Dostępne są gotowe preparaty w płynie lub proszki do samodzielnego przygotowania. Zaletą proszków jest możliwość dobrania odpowiedniego stężenia. Do regularnego odkamieniania żelazka parowego nie musisz używać najsilniejszego roztworu. Profesjonalne środki do odkamieniania żelazka są skuteczne i błyskawicznie usuwają wapienne osady z twardej wody.

Jak zapobiec zakamienieniu żelazka?

Lepiej zapobiegać niż leczyć – ta dewiza dotyczy nie tylko medycyny. Aby nie dopuścić do ponownego rozwoju kamienia w żelazku, unikaj wlewania do niego wody kranowej. Wbrew pozorom jest ona pełna minerałów, osiadających na urządzeniach domowych w formie kamienia. Najlepszym wyborem jest woda destylowana, czyli ta najczystsza, pozbawiona minerałów. Dostępne są również specjalne wody demineralizowane do prasowania, często wzbogacone przyjemnym aromatem.

Dobrym rozwiązaniem może być również użycie wody przefiltrowanej w dzbanku. Filtr węglowy nie usuwa oczywiście wszystkich minerałów (byłoby to niekorzystne dla zdrowia), ale znacznie zmiękcza wodę. Woda z dzbanka filtrującego przedłuży także żywotność czajników oraz ekspresów do kawy, zwłaszcza tych automatycznych z termoblokiem.

Funkcja antywapienna w nowoczesnych żelazkach

Wiele nowoczesnych żelazek wyposażonych jest w funkcję antywapienną. Powstałe cząsteczki kamienia nie wypadają wówczas do przewodów doprowadzających, a osiadają w specjalnej szufladce. Zebrane drobinki należy usunąć po ostudzeniu żelazka. Modele te mają również rozbudowany system autoczyszczenia, który zapobiega zaleganiu wody w kanalikach.
Autor: Szymon Sonik