Data publikacji:

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne z filtrem?

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem powinien nosić każdy, niezależnie od wieku czy stwierdzonej wady. Dlaczego odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna jest tak ważna? Jaki filtr wybrać? Jak sprawdzić czy okulary mają filtr UV? Sprawdź w artykule.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV: dlaczego je nosić?

Regularne noszenie okularów przeciwsłonecznych bez filtra może skutkować m.in. podrażnieniami spojówek, zaczerwienieniem, pieczeniem czy nadwrażliwością na światło. To jednak nie wszystkie czekające zagrożenia. Jeśli nie nosisz okularów przeciwsłonecznych z filtrem, to narażasz się na zaćmę lub zwyrodnienie plamki żółtej prowadzące nawet do utraty wzroku.

O odpowiednią ochronę oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego powinni zadbać przede wszystkim kierowcy, dzieci, osoby spędzające dużo czasu na słońcu, oraz wszyscy, którzy przyjmują leki zwiększające wrażliwość na promienie UV, czyli tzw. fotouczulające. Zobacz, jakie okulary przeciwsłoneczne najlepiej wybrać.

Okulary z filtrem UV: rodzaje ochrony

Aby zapewnić swoim oczom trwałą ochronę, najlepiej sięgaj po filtr UV 400, inaczej zwany filtrem ultrafioletowym. Filtr UV 400 ma aż 5 kategorii:

Kategoria 0

Przepuszcza od 80 do 100% światła. Soczewka jest całkowicie przezroczysta lub delikatnie przydymiona. Taka kategoria najczęściej znajduje się w okularach z filtrem UV dla sportowców, a przydatna będzie szczególnie dla rowerzystów jeżdżących wieczorem.

Kategoria 1

Przepuszcza od 43 do 80% światła. Modele z taką soczewką są delikatnie przyciemnione i mają kolor żółty lub bursztynowy. Najlepiej sprawdzą się w pochmurne dni bądź przy słabym oświetleniu.

Kategoria 2

Przepuszcza od 18 do 43% światła. Podobnie jak w wypadku kategorii 1 soczewki okularów przeciwsłonecznych z filtrem z kategorią 2 są żółte bądź bursztynowe. Możesz po nie sięgnąć w mniej słoneczne dni.

Kategoria 3

Przepuszcza od 8 do 18% światła. Latem jesteśmy narażeni na intensywne słońce, dlatego najlepszymi okularami będą wtedy te z filtrem UV 400 kategorii 3. Jest ona najczęściej spotykana i najbardziej uniwersalna.

Kategoria 4

Przepuszcza od 3 do 8% światła. Kategoria 4 jest idealna dla zawodowych sportowców, np. alpinistów. Nie zakładaj okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV 400 o kategorii 4, jeśli prowadzisz samochód – ich zaciemnienie jest zbyt mocne.

Jaki kolor szkieł w okularach przeciwsłonecznych?

Podczas dnia pełnego słońca najlepiej sprawdzą się soczewki w brązowym kolorze. Poprawiają kontrast i ostrość widzenia, a także zmniejszają napięcie oka. Jednym z najbardziej neutralnych kolorów szkieł jest szarość. Daje naturalny kontrast i nie przekłamuje odbierania barw.

Coraz modniejsze stają się także okulary z żółtymi, niebieskimi, zielonymi, czerwonymi czy różowymi szkłami. Te pierwsze sprawdzą się dla osób potrzebujących doskonałej percepcji i kontrastu w słabym świetle. Żółte soczewki rozjaśniają obraz, np. po zmierzchu czy w trakcie deszczu.

Ostrożnie z niebieskimi, zielonymi i czerwonymi soczewkami. Nie powinni po nie sięgać chociażby kierowcy ze względu na barwę sygnalizacji świetlnej. A co z modnym różem? Taki kolor poprawia kontrast.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym

Filtr polaryzacyjny przepuszcza wyłącznie spolaryzowane, czyli proste fale świetlne. Dzięki temu blokuje światło rozproszone odbijające się od poziomych, jasnych powierzchni, np. śniegu. Podobne okulary sprawdzą się podczas wykonywania wszelkich aktywności fizycznych, np. jazdy na nartach, żeglowania, biegania czy górskich wycieczek. Będą również idealne dla kierowców, którym klasyczny filtr UV 400 kat. 3 nie wystarcza.

Jeśli zamierzasz nosić okulary przeciwsłoneczne w samochodzie, to pamiętaj o jednym – filtr polaryzacyjny może zaburzać widoczność wyświetlaczy LCD, np. w nawigacji. Koniecznie sprawdź wybrany model pod tym kątem, zanim wsiądziesz do samochodu.

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV?

Na rynku wiele sklepów kusi promocjami i sprzedaje produkty w niezwykle promocyjnych cenach nawet już od kilku złotych. Takie modele nie są jednak dobrą inwestycją! Przede wszystkim nie chronią naszych oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Nawet jeśli mają ciemny kolor szkieł, to z pewnością nie posiadają filtrów. Unikaj kupowania okularów z niewiadomego źródła, na bazarkach, stoiskach po kilka złotych.

Na Ceneo.pl znajdziesz opinie innych użytkowników oraz dokładną specyfikację, dzięki której sprawdzisz, jaki rodzaj filtra oferuje producent. Bezpiecznie jest sięgać po znane marki. Okulary Ray-Ban, Polaroid czy Solaris zawsze są najwyższej jakości.

Producenci nie mają konieczności pisania na danym modelu, z jakim rodzajem ochrony mamy do czynienia, ale jeśli kupujesz okulary ze sprawdzonego źródła, to informację o niej z pewnością znajdziesz po wewnętrznej stronie zausznika, na soczewce, na pudełku, w instrukcji użytkowania lub przewieszce. Szukaj następujących symboli: UV400, 100% UV Reduction, 100% UV Block, UV100%. Oprócz takiego oznaczenia powinieneś znaleźć informację na temat kategorii danego filtra – Filter Cat. 3 lub czegoś w tym rodzaju.

Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.