Data publikacji:

Porady na temat pielęgnacji cery tłustej

Jeśli zmagasz się z błyszczącą się skórą oraz licznymi zaskórnikami i krostami, to prawdopodobnie należysz do grona właścicielek cery tłustej. I to właśnie ten typ skóry bierzemy dziś pod lupę, dzieląc się z tobą poradami na temat prawidłowej pielęgnacji cery tłustej. Czym się charakteryzuje, jakie są przyczyny nadprodukcji sebum i jakie kosmetyki stosować? Podpowiadamy!

pielęgnacja cery tłustej

Cera tłusta – charakterystyka

Zacznijmy od podstaw, czyli od charakterystyki cery tłustej. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ skóry wyróżnia się widocznym błyszczeniem i przetłuszczeniem, za które są odpowiedzialne gruczoły łojowe. To właśnie one produkują o wiele więcej sebum, niż powinny, co z kolei prowadzi do powstawania niedoskonałości. Właścicielki cery tłustej praktycznie zawsze zmagają się także z trądzikiem.

Co ciekawe, cera tłusta jest dość gruba, a tym samym może pochwalić się o wiele wyższą tolerancją na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu wiatr, zmienne temperatury czy słońce nie powodują podrażnień. Co więcej, ze względu na nieustanne natłuszczenie powierzchni twarzy, skóra tłusta wolniej się starzeje, a jej właścicielki zauważają zmarszczki znacznie później niż w przypadku cery suchej. Zobacz, jak dbać o cerę.

Cera tłusta. Przyczyny nadmiernej produkcji sebum

Jakie są przyczyny podwyższonej czynności gruczołów łojowych, a tym samym zwiększonej produkcji sebum? Lista jest dość długa, jednak do najważniejszych czynników odpowiadających za duże ilości łoju zaliczamy wiek, płeć oraz zmiany hormonalne. Oznacza to, że bardzo często cera tłusta jest uważana za okres przejściowy, który kończy się po zakończeniu dojrzewania.

Ciekawostką jest fakt, że produkcja łoju jest bezpośrednio związana z hormonami, a dokładniej z androgenami. Dodatkowo na kondycję skóry i pracę gruczołów łojowych ma także wpływ dzień cyklu miesiączkowego u kobiet. Pogorszenie stanu cery może być też spowodowane niewłaściwą dietą, niedoborem witamin, a nawet stresem.

Zasady prawidłowej pielęgnacji cery tłustej

Podstawą pielęgnacji cery tłustej są odpowiednio dopasowane kosmetyki, których należy używać z głową. Przykładowo – o ile peeling jest doskonałym sposobem na usunięcie martwego naskórka, tak nie powinien być stosowany częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Dodatkowo nie należy stosować mocnych produktów do mycia, które mają intensywne działanie odtłuszczające. Jakiekolwiek uszkodzenie naturalnej warstwy ochronnej skóry prowadzi do pogorszenia problemów z wydzielaniem łoju.

Kolejną zasadą, która dotyczy nie tylko pielęgnacji cery tłustej, ale także każdego innego typu, jest dokładne oczyszczanie twarzy przed pójściem spać. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj makijażu na noc, ponieważ to najprostsza droga do zatkania porów, a co za tym idzie – pogorszenia kondycji skóry, nadmiernego wydzielania łoju i powstawania niedoskonałości. Pamiętaj, aby dokładnie oczyścić skórę zarówno wieczorem, jak i rano.

Na szczęście lista składników aktywnych dla cery tłustej jest naprawdę długa. Przede wszystkim wprowadź do codziennej pielęgnacji oleje, najlepiej z wiesiołka, pestek winogron, konopny czy z nasion czarnej porzeczki.

Jeśli zmagasz się z przebarwieniami, to strzałem w dziesiątkę będą formuły z witaminą C. To również ona, razem z koenzymem Q10 i witaminą E, ma właściwości antyoksydacyjne, czyli chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Do pozostałych substancji, które warto wykorzystać w pielęgnacji cery tłustej, zaliczamy:

  • regenerujący hydrolat rumiankowy, pantenol i alantoinę,
  • naturalne pochłaniacze produkowanego przez gruczoły łoju, na przykład algi,
  • ekstrakty roślinne,
  • składniki o właściwościach przeciwzapalnych, na przykład zieloną herbatę, aloes i rumianek.

Czego unikać w pielęgnacji cery tłustej?

Znasz już podstawowe zasady prawidłowej pielęgnacji cery tłustej. A czego w takim razie unikać, aby nie pogorszyć kondycji skóry? Przede wszystkim alkoholu i drażniących detergentów, takich jak SLS, które możesz znaleźć w kosmetykach do oczyszczania.

Dodatkowo zrezygnuj z mycia twarzy zwykłym mydłem, które ma niewłaściwe pH, a tym samym zmienia odczyn skóry i narusza jej naturalną warstwę ochronną. Stosowanie go sprawi, że osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego.

Na tym nie koniec! Jak wiesz, cera tłusta potrafi być dość wybredna, a niewłaściwe składniki w kosmetykach mogą sprawić, że nie tylko zwiększy się produkcja sebum, a na twarzy zaczną pojawiać się kolejne krosty. Właśnie dlatego pamiętaj, aby zrezygnować z formuł, które mają w składzie:

  • woski, parafinę i wazelinę,
  • olej ze słodkich migdałów, orzechów laskowych i kokosowy, który jest uznawany za komedogenny, czyli mogący prowadzić do zatykania ujścia gruczołów łojowych,
  • jakiekolwiek substancje matujące, które wbrew pozorom nie tylko nie pomogą ci w poprawie kondycji skóry, ale także sprawią, że gruczoły łojowe będą pracować jeszcze intensywniej.

Żel do mycia cery tłustej

Pierwszym krokiem w pielęgnacji cery tłustej jest dokładny demakijaż i oczyszczenie twarzy. Dzięki nim możesz usunąć ze skóry pozostałości po makijażu, łój i pozostałe zanieczyszczenia, które gromadzą się na niej zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Strzałem w dziesiątkę będą delikatne żele do mycia, które zawierają łagodne środki myjące. Pamiętaj, aby unikać produktów z alkoholem!

Tonik i hydrolat do cery tłustej

Po umyciu przychodzi czas na tonizowanie. Tonik ma przywracać jej optymalne pH, odblokować pory i przygotować skórę do kolejnych etapów pielęgnacyjnych. Do cery tłustej nadadzą się zarówno toniki z dodatkiem ekstraktów roślinnych, jak i te z kwasami. Równie doskonałym wyborem będą hydrolaty, czyli płynne formuły, które powstają w procesie destylacji kwiatów.

Krem do cery tłustej

Najważniejszym kosmetykiem w pielęgnacji cery tłustej jest oczywiście krem. Zdecydowanie odradzamy ci formuł matujących! Zamiast nich postaw na lekką konsystencję i nawilżenie, dzięki którym wspomożesz regulację sebum i zmniejszysz świecenie się skóry. Szukaj kosmetyków z koenzymem Q10, aloesem, niacynamidem czy witaminami.

Co więcej, świetnym wyborem będą także specjalistyczne kremy do cery tłustej z kwasem hialuronowym, gliceryną lub wyciągami roślinnymi. Aby zadziałać antybakteryjnie, postaw na formuły z olejkiem z drzewka herbacianego. Z kolei, w celu ukojenia podrażnień, pomoże ci pantenol lub alantoina.

Kwasy – substancje do zadań specjalnych

Jeśli szukasz formuł do zadań specjalnych, to może czas skorzystać z korzyści, jakie oferują kwasy, czyli specjalne związki eksfoliacyjne. Ich głównym zadaniem jest złuszczenie wierzchnich warstw skóry, a tym samym pobudzenie jej regeneracji oraz zapobieganie powstawaniu zaskórników.

W przypadku cery tłustej polecany jest przede wszystkim kwas salicylowy z grupy beta-hydroksylowych (BHA). Substancja pomaga w odblokowaniu porów, wspiera naturalne procesy gojenia się skóry oraz ogranicza powstawanie krost i zaskórników. Jeśli borykasz się z trądzikiem, to kwas salicylowy będzie strzałem w dziesiątkę.

Równie doskonałym wyborem będzie kwas migdałowy z grupy alfa-hydroksylowych (AHA), który może pochwalić się szerokim spektrum działania. Przede wszystkim pomaga w walce z trądzikiem, ma właściwości antybakteryjne, a do tego wyrównuje koloryt skóry. Co więcej, regularne stosowanie kwasu migdałowego to świetna kuracja przeciwzmarszczkowa – zawarte w nim substancje poprawiają jędrność twarzy i stymulują naturalną produkcję kolagenu.

Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.