Data modyfikacji:

Pies dyszy i jest niespokojny? Co to oznacza i co robić?

Pies może dyszeć po intensywnym spacerze, po spożyciu obfitego posiłku lub w stresującej sytuacji. Może to być, niestety, także objaw poważniejszych schorzeń dotyczących układu oddechowego i układu krążenia. Sprawdź, jakie są przyczyny dyszenia psa. Dowiedz się, jak pomóc dyszącemu psu i co robić, gdy pies dyszy i jest niespokojny.
pies dyszy

Dlaczego pies dyszy?

Dyszenie (zianie) jest dla czworonoga normalnym, prawidłowym zachowaniem. Właśnie w ten sposób pupil reguluje wewnętrzną temperaturę ciała. Musisz wiedzieć, że psy nie pocą się tak jak ludzie, i właśnie poprzez dyszenie oddają nadmiar ciepła do środowiska. Czworonogi są wówczas zazwyczaj spokojne, ale mogą być niekiedy nieco zmęczone.
Stąd, psy dyszą często po intensywnym wysiłku czy po prostu po spacerze. Zdarza się to o wiele częściej w letnie upalne dni, ale nie tylko. Pies może też dyszeć w pomieszczeniu bez sprawnej wentylacji. Dyszenie chroni przed przegrzaniem się organizmu. Na przegrzanie szczególnie narażone są psy krótkoczaszkowe (rasy brachycefaliczne), do których zalicza się buldogi francuskie, mopsy, boksery czy shih-tzu.
Pies dyszy też w sytuacjach stresujących. Dla każdego psa taka sytuacja będzie wyglądała inaczej. Stresem dla jednego czworonoga może być podróż tramwajem, a dla innego wizyta u lekarza weterynarii. Po czym poznać, że pies się stresuje? Objawy stresu u psów:
  • napięcie mięśni, drżenia mięśni,
  • ziajanie, dyszenie,
  • kulenie się,
  • nagłe pojawienie się łupieżu,
  • baczna obserwacja otoczenia,
  • ślinienie się,
  • wokalizacja (skomlenie, szczekanie),
  • pozostanie w bezruchu lub próba ucieczki,
  • nagłe oddawanie moczu,
  • ziewanie,
  • otrzepywanie się,
  • kompulsywne wylizywanie różnych części ciała.
Pies może też dyszeć, gdy ma założony kaganiec. Pamiętaj, że pupil może nosić kaganiec materiałowy jedynie przez kilka, kilkanaście minut. Po tym czasie należy go zdjąć. Jeśli szukasz kagańca, który pozwoli psu swobodnie oddychać, wypróbuj kaganiec fizjologiczny.
Pies dyszy w nocy? Przyczyną może być spożycie obfitego posiłku późnym wieczorem lub wręcz w nocy. Nie zostawiaj pupilowi pełnej miski bezpośrednio przed pójściem spać. Pupil może nieefektywnie trawić posiłki o tej porze. Objawem będzie wówczas nadmierne dyszenie w nocy.

Dyszenie a choroby

Niestety, dyszenie może też być objawem chorobowym. Najczęściej świadczy o zmianach w układzie krwionośnym (niewydolności serca) lub chorobach płuc. Pies, dysząc, próbuje kompensować niedotlenienie organizmu. Przyczyną może też być złamanie żeber lub inne urazy, które doprowadziły do uszkodzenia klatki piersiowej. Dyszenie może też świadczyć o tym, że pies odczuwa ból.

Pies dyszy – co zrobić?

Po pierwsze, zastanów się, czy pies wykazuje jeszcze jakieś inne niepokojące objawy. Jeśli myślisz, że dyszenie może być objawem poważniejszego schorzenia, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii i poproś o poradę. Być może konieczne będzie jak najszybsze przywiezienie pupila do lecznicy w celu podjęcia działań ratujących zdrowie i życie czworonoga.
Po drugie, zadbaj o to, by pies czuł się dobrze. Wpuść do pokoju, w którym odpoczywa, nieco świeżego powietrza. Jeśli masz dostęp do koncentratora tlenu, włącz go i podłącz w kierunku psa. Możesz zrobić prowizoryczny kołnierz z kartek papieru, który będzie imitował maskę tlenową dla psa. Usuń, jeśli to możliwe, wszystkie czynniki, które mogą psa potencjalnie stresować. Nie karm w tym czasie psa. Jeśli temperatura w pokoju jest wysoka, włącz wiatrak i skorzystaj z podkładki lub maty chłodzącej dla psów.
Autorka: Natalia Ciszewska