Data publikacji:

Płyta indukcyjna czy gazowa. Jaką wybrać?

Osoby wykańczające dom lub mieszkanie stoją przed dylematem: w co wyposażyć kuchnię? Wybrać płytę indukcyjną czy gazową? Która płyta lepiej wpisze się w twoje potrzeby? Płyta kuchenna to ważny zakup, ponieważ pozostaje z nami na kilkanaście kolejnych lat. Jeśli nie wiesz, jaką płytę wybrać, zapoznaj się z poradnikiem przygotowanym przez redakcję ceneo.pl. Poznaj wady i zalety zarówno płyt indukcyjnych, jak i gazowych – wybierz tę, która spełni wszystkie twoje oczekiwania.

płyta indukcyjna czy gazowa
Podpowiadaliśmy już jak działa piekarnik z funkcją mikrofali, jaki wybrać , a także dlaczego jest on doskonałym wyposażeniem nowoczesnej kuchni. Tym razem przyjrzymy się płytom indykcyjnym oraz gazowym. Która z nich jest lepsza? Sprawdź.
 

Co to jest płyta indukcyjna?

Płyty indukcyjne w swoim działaniu wykorzystują technologię indukcji. W przeciwieństwie do innych palników dostępnych na rynku płyta indukcyjna ogrzewa wyłącznie naczynie na niej położone. Dzieje się tak ponieważ po włączeniu płyty pod jej powierzchnią wytwarza się pole magnetyczne. Z tego powodu przygotowywanie potraw przy pomocy płyty indukcyjnej wiąże się z zakupem specjalnych naczyń czyli garnków z dnem ferromagnetycznym.

Zalety płyty indukcyjnej

Do głównych zalet płyty indukcyjnej należy szybki czas działania. Unikalna technologia sprawia, że znacznemu skróceniu ulega czas nagrzewania się garnka, a tym samym gotowania. Dzięki gładkiej płycie kuchnia indukcyjna jest naprawdę łatwa w utrzymaniu w czystości. Dodatkowo kuchenki indukcyjne wyposażone są najczęściej w szereg przydatnych funkcji, które czynią gotowanie łatwiejszym i przyjemniejszym.

Wady płyty indukcyjnej

Za tak zaawansowaną technologią musi iść wysoka cena. Ceny płyty indukcyjnej potrafią być nawet kilka razy wyższe niż te tradycyjnych płyt gazowych. W przypadku kuchni indukcyjnej koniecznym zakupem staje się również komplet specjalnych garnków, bez których kuchenka nie będzie prawidłowo działać. Kolejną wadą kuchni indukcyjnej jest jej skomplikowana instalacja. W przypadku zakupu kuchenki indukcyjnej nie obędzie się bez pomocy wykwalifikowanego elektryka.

Przeczytaj koniecznie: Płyta indukcyjna do zabudowy w rozsądnej cenie. Wybieramy najlepszy model

Co to jest płyta gazowa?

Płyta gazowa to nic innego jak kuchenka zasilana gazem. To dobre rozwiązanie dla osób, które są przyzwyczajone do gotowania w tradycyjnym stylu. Na rynku znajdziesz kuchenki gazowe o różnej ilości palników. Mniejsze z nich posiadają dwa palniki – takie kuchenki sprawdzą się w przypadku kawalerek lub studentów. Kuchenki z czterema lub pięcioma palnikami to dobry wybór dla profesjonalnych kuchni lub dużych rodzin.

Zalety płyty gazowej

Niektórzy uważają, że potrawy przygotowywane na kuchence gazowej mają niepowtarzalny smak, którego nie można uzyskać, korzystając na przykład z indukcji. Kolejną zaletą płyty gazowej jest łatwość obsługi, dzięki czemu takie urządzenie to też dobry wybór dla starszych osób. Dodatkowo podczas gotowania można korzystać z dowolnego typu naczyń, a sama kuchenka jest dużo tańsza niż jej elektryczny odpowiednik.

Wady płyty gazowej

Płyta gazowa jeszcze kilkanaście lat temu była codziennością. Dziś na próżno szukać instalacji gazowych w dużej części nowego budownictwa. Wszystko dlatego, że gaz i płyty gazowe uważane są za mniej bezpieczne niż te zasilane prądem. Korzystając z płyty gazowej, musisz pamiętać o regularnym przeglądzie technicznym całej instalacji.

Płyta indukcyjna czy gazowa – jaką wybrać?

Wiele osób zastanawia się nad wyborem płyty do kuchni. Tak naprawdę decyzja zależy od twoich oczekiwań.
  • Jeśli szukasz nowoczesnych rozwiązań, które ułatwią codzienne gotowanie, postaw na płytę indukcyjną. Taka kuchenka potrafi doprowadzić wodę do gotowania o ponad 30% szybciej niż płyta gazowa.
  • Lubisz smak potraw przygotowanych na prawdziwym ogniu? Wybierz płytę gazową i ciesz się łatwym gotowaniem w tradycyjnym stylu.