Data publikacji:

Jak prać firanki? Skuteczne sposoby na pranie firanek

Pranie firanek jest jednym z najmniej lubianych obowiązków domowych. Niechęć często wynika z faktu, że zwyczajnie nie wiemy, jak prać firanki, aby je pięknie wybielić, ale nie zniszczyć materiału. Jeśli doskonale znasz takie dylematy, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość – po przeczytaniu tego tekstu pozbędziesz się ich na dobre.

pranie firanek

Pranie firanek – krok 1: zdejmowanie dodatkowych elementów

Zanim zabierzesz się za pranie firanek, koniecznie musisz pousuwać z nich wszelkie elementy dodatkowe. Takim elementem są na przykład ołowiane profile obciążające, które często umieszczone są w tunelikach na dole firany. Rozpruj szew zabezpieczający i wysuń profile. Bezwzględnie musisz również usunąć z taśmy wszelkie haczyki i agrafki, które mogłyby wypaść w czasie prania.

Uwaga! Jeśli twoje firany mają białe taśmy bawełniane, to przez podjęciem kolejnego kroku koniecznie musisz je rozmarszczyć. W przeciwnym razie w niektórych miejscach po praniu firanek mogą pojawić się brzydkie, szare smugi.

Jak prać firanki? Krok 2 – namaczanie

Jeśli marzy ci się, aby twoje firanki odzyskały swój piękny, świeży i jasny kolor, to wiedz, że na pewno osiągniesz taki efekt, jeśli rozpoczniesz proces prania od namaczania.

Przygotuj wiadro lub dużą miskę ciepłej wody (jej temperatura nie może przekraczać 45 stopni Celsjusza). Wsyp proszek do firanek – jeśli taki posiadasz, albo najlepszy proszek do prania. Pamiętaj, że jeśli twoje firany są białe, to musisz użyć proszku do białych tkanin – tylko taki zawiera wybielacz.

Dokładnie wymieszaj detergent w wodzie, następnie zanurz w niej firanki. Pozostaw je tak na godzinę, raz na jakiś czas mieszając zawartość miski/wiadra.

Uwaga! Proszek do firanek nie będzie dobrym wyborem, jeśli firany są kolorowe. W takiej sytuacji zdecyduj się na łagodny płyn do prania tkanin kolorowych albo na specjalną kapsułkę. Pamiętaj, że najpierw trzeba wymieszać detergent z ciepłą wodą, a dopiero potem wkładać firanki do miski.

Pranie firanek w pralce, czyli krok 3

Czas na właściwe pranie firanek w pralce. To właśnie ten proces wzbudza najwięcej wątpliwości i rodzi najwięcej pytań. Poniżej znajdziesz odpowiedzi.

Na jakim programie prać firanki?

Niemal każda produkowana obecnie pralka posiada specjalny program do prania firanek. Jeśli jednak twoja akurat go nie ma, wybierz najdelikatniejszy program z możliwych. To niezwykle ważne – zbyt intensywny program może zaciągnąć delikatny materiał, a nawet spowodować powstanie dziur.

W jakiej temperaturze prać firanki?

Aby nie uszkodzić firanek, należy ustawić temperaturę wody na zaledwie 30 stopni Celsjusza. Nieznaczne zwiększenie temperatury nie musi uszkodzić tkaniny, ale nie jest już tak bezpieczne.

Jak prać firanki, żeby nie były pogniecione?

Aby zapobiec powstaniu silnych zagnieceń, użyj delikatnego programu prania. Musisz jednak pamiętać, że czasem nie udaje się uniknąć prasowania. Dla przykładu firanki z woalu zawsze się gniotą i nawet powieszenie ich na karniszu bezpośrednio po praniu nie zlikwiduje potrzeby prasowania.

Suszenie firanek, czyli krok 4

Pranie firanek nie jest lubianym obowiązkiem, ale jeszcze bardziej znienawidzonym jest ich prasowanie. Aby uniknąć tej czynności, wiele osób wiesza mokre jeszcze firany na karniszu. Czy to jednak dobry pomysł? Okazuje się, że niekoniecznie.

Po pierwsze, woda ścieka z firan na podłogę – jeśli jej nie zabezpieczysz, może ulec zniszczeniu. Po drugie, pod ciężarem wody firanka może się naciągnąć. W efekcie pranie firanek, zamiast przynieść poprawę ich wyglądu, poskutkuje ich zniszczeniem.

Autor: Robert Wojtaś