Data modyfikacji:

Przekątna ekranu telewizora a odległość. Jak wybrać TV?

Decydując się na kupno nowego telewizora, często mylnie zakładamy, że im większy wyświetlacz, tym lepiej. Ogromne telewizory 4K są świetne, ale żeby w pełni wykorzystać ich potencjał trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. W przeciwnym razie technologia wykorzystana przez producenta na nic się nie zda. Zobacz, jaka odległość od TV będzie dla ciebie optymalna.

odległość od tv a przekątna ekranu
Widzieliście już Ranking telewizorów - top 10 najlepszych modeli, ale wciąż nie możecie się zdecydować na konkretny model? Uwaga: nie zawsze największy oznacza "najlepszy". I tym się dziś zajmiemy.

W tekście skupię się wyłącznie na pokazaniu, jaka odległość od TV powinna dzielić kanapę, z której oglądacie telewizję lub gracie na konsoli. Pomijam szczegółowe kwestie techniczne telewizorów, ponieważ te w tym momencie nie są do niczego potrzebne.

Pamiętajcie jednak, że nie wszystkie telewizory o takim samym wymiarze ekranu posiadają równie dobre parametry. Zastanówcie się więc dobrze przed kupnem, ponieważ nawet ustawienie tańszych i gorszych Smart TV w odpowiedniej odległości od kanapy nie sprawi, że dzięki temu poprawi się ich kontrast lub kolory nabiorą wyrazistości.

W tym przypadku chodzi przede wszystkim o ograniczenia technologiczne. Na szczęście, zawsze pozostaje ustawienie telewizora w taki sposób, żeby poprawnie wyświetlał rozdzielczość, dlatego zachęcam do zapoznania się z dalszą częścią tekstu. Tam wyjaśnię, w jakiej odległości powinien stać telewizor, żeby jego obraz prezentował się jak najlepiej.

Full HD czy 4K Ultra HD – jaki telewizor wybrać?

Zanim zamówicie wymarzony telewizor, zastanówcie się przede wszystkim, w jaki sposób będziecie go wykorzystywać. Jeżeli posiadacie podstawowe wersje konsol PlayStation 4 i Xbox One, które nie wspierają formatu 4K Ultra HD, to spokojnie wystarczy wam telewizor z rozdzielczością Full HD.

Tyczy się to również oglądanych materiałów wideo. Niewiele kanałów w Polsce dostępnych jest w formacie 4K, a abonament na Netfliksie najbardziej opłacalny jest z opcją wyświetlania obrazu w 1080p.
W takich przypadkach UHD jest więc wyłącznie zbędnym bajerem, za który niepotrzebnie dopłacicie, a i tak z niego nie skorzystacie. Piszę o tym, ponieważ wybór telewizorów UHD i Full HD ma ogromny wpływ na ustalenie odległości odbiornika od miejsca, z którego patrzycie na ekran. W dalszej części poradnika dokładnie wyjaśnię, ile metrów od telewizora powinniście ustawić kanapę.

Jak już wspominałem we wstępie, nie zawsze dobrze jest patrzeć na wielkość ekranu. Czasami jeśli obraz jest mniejszy, to zyskuje na wyrazistości i bywa łatwiejszy do ogarnięcia wzrokiem. Bardzo duże wyświetlacze wbrew pozorom nie zawsze sprawdzają się dobrze w przypadku gier wideo, w których znajduje się dużo tabelek i tekstu.

Z racji sporej odległości od ekranu literki mogą się rozmywać i być przez to nieczytelne. Mimo to 65 cali zawsze będzie nadawało się lepiej do oglądania filmów niż 32 cale. W końcu właśnie ze względu na wymiary ekranu chodzimy do kina.

Nie słyszałem również nigdy, żeby ktokolwiek narzekał, że ma za duży telewizor. Zazwyczaj działa to w drugą stronę – nawet jeśli kupimy telewizor, to i tak za jakiś czas będziemy potrzebować kilku dodatkowych cali.

Jaka odległość od TV?

Może was to zaskoczyć, ale im mniejszy kupicie ekran Full HD, tym dalej od niego powinniście siedzieć. Właśnie w taki sposób funkcjonują matryce tych telewizorów. Sytuacja w przypadku 4K wygląda jednak trochę inaczej.

Telewizory Full HD działają w rozdzielczości 1920 x 1080, co przekłada się na ponad dwa miliony malutkich pikseli. Jeżeli chcecie w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w tym formacie, to musicie znajdować się przynajmniej dwa metry od wyświetlacza. W przeciwnym razie zaczniecie dostrzegać nieprawidłowości w prezentowanym obrazie, a filmy i gry staną się mniej czytelne.
Telewizory 4K Ultra HD wyświetlają natomiast obraz w rozdzielczości 3840 x 2160, co z kolei przekłada się na około osiem milionów pikseli. W związku z większą liczbą malusieńkich pikseli, odległość od ekranu nie musi być tak duża, jak w przypadku Full HD. Wręcz przeciwnie – twórcy telewizorów 4K zalecają, żeby ustawiać ich odbiorniki trochę bliżej kanapy.

Podsumowując, im dalej siedzicie od telewizorów Full HD, tym lepiej. Wcześniej podałem, że powinny być przynajmniej dwa metry odstępu, jednakże w przypadku formatów mniejszych niż 46 cali, ta odległość będzie oczywiście mniejsza.

Co do telewizorów 4K, to funkcjonuje taka zasada, że nie należy ich ustawiać zbyt blisko ani daleko kanapy.

Odległość od telewizora a rozmiar wyświetlacza

Powyższe porady mogą pomóc wam w wyborze telewizora o odpowiedniej wielkości, jednakże teorię warto poprzeć liczbami. W internecie znajdziecie sporo kalkulatorów, w których obliczycie, jaka powinna być odległość kanapy od telewizora.

Żeby jednak oszczędzić wam przeczesywania Google’a, poniżej przedstawię odległości dla kilku najpopularniejszych formatów, z uwzględnieniem telewizorów Full HD i 4K Ultra HD.

Odległości dla telewizorów Full HD:

 • 42 cale – 1,76 m
 • 46 cali – 1,93 m
 • 48 cali – 2,02 m
 • 49 cali – 2,06 m
 • 50 cali – 2,10 m
 • 55 cali – 2,31 m
 • 60 cali – 2,52 m
 • 65 cali – 2,73 m
 • 76 cali – 3,19 m
 • 105 cali – 4,41 m

Odległości dla telewizorów 4K Ultra HD:

 • 42 cale – od 0,88 do 1,76 m
 • 43 cale – od 0,9 do 1,81 m
 • 46 cali – od 0,97 do 1,93 m
 • 49 cali – od 1,03 do 2,06 m
 • 50 cali – od 1,05 do 2,1 m
 • 55 cali – od 1,16 do 2,31 m
 • 60 cali – od 1,26 do 2,52 m
 • 65 cali – od 1,37 do 2,75 m
 • 75 cali – od 1,58 do 3,15 m
 • 105 cali – od 2,21 do 4,41 m
Mam nadzieję, że powyższe wartości pomogą wam dopasować odpowiedni telewizor do waszego mieszkania. Pamiętajcie, nie dajcie się zwariować, tylko dobrze przemyślcie zakup. Czasami lepiej jest kupić mniejszy TV Full HD, niż przepłacać za olbrzyma w 4K, którego potencjału i tak nie wykorzystacie.

Pozostałe artykuły: