Data publikacji:

Regeneracja włosów. Jak przywrócić włosom zdrowy wygląd?

Włosy są ważnym atrybutem urody. Dobrze dobrana fryzura i piękne, błyszczące włosy dodają twarzy uroku, poprawiają rysy twarzy, ukrywają drobne mankamenty. Niestety, włosy często, zamiast zdobić, dodają lat i sprawiają, że twarz wydaje się szara i zmęczona. Włosy są matowe, pozbawione blasku, wypadają. Rozwiązaniem jest regeneracja włosów, którą można przeprowadzić zarówno w salonach fryzjerskich, jak i w domu. Na czym polega i jakie efekty gwarantuje?
włosy

Regeneracja włosów – na czym polega?

Włosy są nieustannie narażone na działanie czynników zewnętrznych, zmiany temperatury, promieniowania UV, czesania czy nieumiejętnego mycie. Niekorzystny wpływ mają zabiegi koloryzacyjne i upiększające, a także przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, palenie papierosów i zła dieta. Na skutek tych i wielu innych czynników włosy robią się matowe, łamliwe, pozbawione blasku. Często nadmiernie wypadają, pojawia się łupież lub inne problemy.

Aby poprawić stan czupryny, należy przeprowadzić regenerację. To wieloetapowy proces, który długotrwale poprawia strukturę włosów, zwiększa ich wytrzymałość, zapewnia dobre nawilżenie, a także uzupełnia ubytki występujące w strukturze włosów. Po zabiegach włosy są błyszczące, sprężyste i odbudowane.

Profesjonalne zabiegi regenerujące włosy

Zabiegi regeneracyjne można przeprowadzić samodzielnie w domu lub skorzystać z pomocy profesjonalistów. W salonach fryzjerskich można wykonać m.in. saunę parową, która poprawia kondycję włosów, wpływa na ukrwienie skóry głowy, działa oczyszczająco i bakteriobójczo. Zabieg wygładza włosy, dodaje blasku i hamuje wypadanie.

Popularna jest również czteroetapowa rekonstrukcja, czyli trychorekonstrukcja. Polega na oczyszczaniu struktury włosów oraz wzmocnieniu ich za pomocą specjalnych środków, stosowanych w czterech etapach. Po zabiegach włosy są wzmocnione, odbudowane i silnie nawilżone, przestają się rozdwajać, kruszyć, odzyskują dawny blask.

Polecane są również zabiegi z podczerwienią, które umożliwiają wprowadzenie substancji odżywczych w głąb włosa. Na włosy można również aplikować botoks, czyli specjalne serum, zawierające aktywne substancje. Włosy stają się błyszczące, mocne, pogrubione i dobrze nawilżone.

Alternatywą do regeneracji w salonach są zabiegi wykonywane w domu. Są dużo tańsze, a przynoszą równie dobre efekty.

Regeneracja włosów w domu – od czego zacząć?

Domową regenerację włosów należy zacząć od zmiany codziennych nawyków. Warto nauczyć się, jak prawidłowo myć włosy, dobrać odpowiednie kosmetyki o działaniu odbudowującym i wzmacniającym, ograniczyć zabiegi, które pogarszają kondycję włosów. Ważne jest również, aby obciąć tę część włosów, która jest najbardziej zniszczona.

Warto wybrać profesjonale kosmetyki fryzjerskie, które działają silniej niż środki kupione w drogeriach. Dla regeneracji silnie zniszczonych włosów polecane jest serum lub ampułki, które odżywią i ujarzmią osłabioną czuprynę.

Aby poprawić stan włosów, należy dobrać odpowiedni sprzęt, np. prostownice czy lokówkę, która nie niszczy włosów. W trakcie stylizacji na gorąco należy stosować kosmetyki termoochronne, które zabezpieczą pasma przed ciepłem.

Bardzo ważne jest prawidłowe czesanie. Włosy lubią delikatne traktowanie, dlatego niezbędna jest najlepsza szczotka do włosów, która nie będzie plątać i wyrywać włosów. Istotne jest również, aby nie kłaść się spać z mokrymi włosami. To osłabia pasma, powoduje, że zaczynają się łamać, są trudne do rozczesania.

Maski domowym sposobem na regenerację włosów

Bardzo skutecznym sposobem na regenerację włosów są maski, zarówno te kupione w sklepach, jak i wykonane samodzielnie. Należy stosować je co najmniej raz w tygodniu, nakładać na około 30 minut.

Najlepsza maska do włosów powinna mieć bogaty i zróżnicowany skład, który pozwoli pozbyć się problemu zniszczonych włosów. Należy wmasować ją w pasemka, a nie w skórę głowy. Polecane składniki to m.in.:

  • proteiny, które są podstawowym budulcem włosów,
  • substancje nawilżające, np. aloes, roślinna gliceryna, miód, mocznik, czy kwas hialuronowy,
  • emolienty i oleje roślinne.

W domu maskę do włosów można zrobić z produktów dostępnych w każdej kuchni. Są to np. jajka, które są bogate w składniki odżywcze, kwasy i minerały. Przydatny będzie olej rycynowy, który znany jest ze swojego działania wzmacniającego i uelastyczniającego włosy.

Chętnie wykorzystywanym składaniem jest również miód, który ma dobre właściwości odżywcze i antyseptyczne. Miód nawilża, odżywia i odbudowuje łuskę włosa, dodaje im miękkości i blasku. Robiąc domowe maseczki, nie można zapomnieć o nasionach lnu. Siemię lniane intensywnie nawilża włosy i skórę głowy oraz poprawia elastyczność włosów. Smaczne awokado jest również dobrym składnikiem masek. Dostarcza włosom odżywczego białka, a także mocno nawilża.

Olejowanie – sposób na odbudowę włosów

Olejowanie to zabieg z wykorzystaniem olejów, który sprzyja regeneracji, odbudowuje, odżywia i wzmacnia cebulki włosów, zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Wykonywany regularnie pomaga odzyskać włosom blask, sprężystość i elastyczność. Oleje stymulują włosy do wzrostu, nabłyszczają je i dogłębnie odżywiają, regenerują rozdwojone końcówki, łagodzą stany zapalne.

Aby zabieg był skuteczny, należy dobrać odpowiedni olej, dopasowany do stanu, porowatości i struktury włosów. Olejowanie można przeprowadzać na kilka sposobów. Olej można nakładać na mokre lub suche włosy, na całą długość lub tylko końcówki, na całą noc lub kilka godzin. Ważna jest regularność, bo tylko systematycznie wykonywany zabieg przyniesie oczekiwane rezultaty.

Do olejowania nadaje się m.in. olej z opuncji figowej, kokosa, olej sezamowy, lniany, arganowy, ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, olej macadamia czy olej rycynowy. Możesz także wybrać polecany olejek do włosów z rankingu.

Inne metody domowej regeneracji włosów

Oprócz masek dobrym sposobem regeneracji są płukanki i wcierki do włosów. Można je robić np. za pomocą piwa, które zawiera wiele cennych składników odżywczych. Taki zabieg nawilża, zmiękcza, a także nabłyszcza i uelastycznia włosy. Polecamy sięgnąć po jak najlepszą wcierkę na porost włosów.

Do domowej regeneracji włosów przyda się również aloes na włosy, który naprawia i nawilża uszkodzone pasma oraz sok z rzepy, który redukuje wypadanie oraz odżywia uszkodzone pasma. Działania wzmacniające ma płukanka z kawy, która odżywia skórę i pobudza włosy do szybszego wzrostu.

Dobrą metodą na wzmocnienie włosów są płukanki ziołowe z pokrzywy, skrzypu polnego, łopianu, brzozy czy rumianku. Zabiegiem, o którym nie można zapomnieć, jest peeling, który pozwala usunąć zanieczyszczenia, takie jak kurz, pot czy pozostałości po kosmetykach, blokujące wzrost nowych włosów.

Regeneracja włosów – zdrowe jedzenie

Regeneracja włosów to nie tylko zabiegi i dobre kosmetyki, ale również prawidłowa dieta, która wzmocni włosy od środka. W diecie, która poprawi stan fryzury, powinny znaleźć się owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, ryby, chude mięso, migdały, orzechy i pestki dyni.

Niezbędne są produkty zawierające witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe, kwas foliowy, krzem czy cynk. Pomocne mogą być również ziołowe herbatki, np. z pokrzywy, skrzypu polnego, które odżywią włosy i poprawią ich kondycje.

Aby przyśpieszyć regeneracje włosów, warto zastosować suplementy. Włosom przydadzą się preparaty zawierające witaminy z grupy B, miedź i cynk, aminokwasy siarkowe, takie jak metionina i cystyna, wyciągi z drożdży, prosa i pszenicy oraz kwas pantotenowy.

Regeneracja włosów to długi, wymagający cierpliwości i zaangażowania proces. Zazwyczaj pierwsze efekty pojawiają się po kilku tygodniach, dlatego nie należy się poddawać i rezygnować z zabiegów po kilku dniach. Połączenie kilku metod sprawi, że włosy odzyskają dawny blask, staną się miękkie i zdrowe.

Autor: Dorota Koszutowska