Data publikacji:

Jak sprawdzić wodoszczelność zegarków?

Wodoszczelność zegarków to parametr opisujący, w jakim stopniu produkt odporny jest na działanie wody, np. zachlapanie lub zanurzenie. Określa się ją na kilkustopniowej skali. Jakie są klasy wodoszczelności zegarków? Jak prawidłowo użytkować taki produkt? Sprawdź w artykule!

wodoszczelność zegarków

Wodoszczelność zegarków – co oznacza?

Wodoszczelne zegarki stają się coraz popularniejsze. Przydają się nie tylko sportowcom podczas pływania, lecz także w trakcie codziennych aktywności – nie trzeba np. obawiać się, że urządzenie ulegnie zachlapaniu podczas mycia rąk czy zmywania naczyń.

Wodoszczelność zegarków mówi o tym, że model nie przepuszcza do swojego wnętrza wody. Wodoszczelny zegarek musi być wykonany z wodoodpornego tworzywa, tzn. takiego, które nie zniszczy się pod wpływem działania wilgoci.

Zanim wybierzesz wodoodporny zegarek, przeanalizuj, czy będziesz używać go w słonej, słodkiej czy też chlorowanej wodzie. Sól lub chlor mogą negatywnie wpływać na stan tworzywa, z którego wykonany jest produkt, dlatego po każdej kąpieli należy opłukać go czystą wodą.

Zwróć uwagę również na design. Choć można znaleźć na rynku zegarki wodoszczelne męskie i damskie, w gruncie rzeczy nic nie stoi na przeszkodzie, aby kobieta nosiła zegarek męski, a mężczyzna damski. Ważne, aby produkt dopasowany był do obwodu nadgarstka.

Klasy wodoszczelności

Wyróżniamy kilka klas wodoszczelności zegarków, które mogą mieć różne oznaczenia. Opisujemy je poniżej:

  • waterproof/water resistant – zegarek odporny jest na niewielkie zachlapanie,
  • WR30/3ATM/3 Bar/30 m – zegarek odporny jest na zachlapania,
  • WR50/5ATM/5 Bar/50 m – zegarek odporny jest na zanurzenie, można w nim pływać, lecz nie nurkować,
  • WR100/10ATM/10 Bar/100 m – zegarek odporny jest na zanurzenie, można w nim pływać i nurkować w masce z rurką,
  • WR200/20ATM/20 Bar/200 m – zegarek odporny jest na zanurzenie, można w nim nurkować z akwalungiem do odpowiedniej głębokości,
  • WR300/30ATM/30 Bar/300 m – zegarek odporny jest na zanurzenie, można w nim nurkować z akwalungiem do jeszcze większej głębokości,
  • WR1000/100ATM/100 Bar/1000 m – zegarek odporny jest na zanurzenie, nadaje się do profesjonalnego nurkowania.

Warto wiedzieć, że klasa wodoszczelności zegarka nie oznacza, że do takiej właśnie głębokości można zanurzyć przedmiot. Badania wykonywane są w warunkach laboratoryjnych, gdzie panuje stałe ciśnienie. Natomiast podczas nurkowania i pływania ciśnienie się zmienia. Dlatego bezpiecznie jest podzielić wartość umieszczoną przy klasie na dwa, tzn. zegarek wodoszczelny o klasie WR100 można bezpiecznie zanurzać na głębokość 50 m.

Jak sprawdzić wodoszczelność zegarków?

Jak sprawdzić, czy wybrany zegarek damski lub męski jest wodoszczelny? Jeśli nie wierzysz do końca oznaczeniom na produkcie, możesz przeprowadzić prosty test. Nagrzej zegarek na kaloryferze do temperatury ok. 40 stopni Celsjusza. Następnie połóż na tarczy kroplę letniej wody i wytrzyj po minucie. Jeśli szkiełko zaparuje od wewnątrz, oznacza to, że zegarek nie jest wodoszczelny.

Wodoszczelność zegarków – o tym pamiętaj!

Aby zegarek wodoszczelny służył przez lata, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach podczas jego użytkowania. Przede wszystkim nie narażaj produktu na szok termiczny. Nie wchodź z nim do lodowatej wody w sytuacji, gdy mocno nagrzał się na słońcu.

Ponadto przed każdym zanurzeniem sprawdzaj, czy koronka jest dobrze wciśnięta. Gdy jesteś w wodzie, nigdy nie manipuluj przyciskami i pokrętłami zegarka. Co kilka lat wymieniaj uszczelki oraz baterię.

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów wodoszczelnych zegarków. Klasyczny model ze wskazówkami spodoba się fanom elegancji, a smartwatch to propozycja dla osób, które uprawiają sporty wodne i chcą mierzyć swoje wyniki w czasie rzeczywistym. Zegarek wodoszczelny męski występuje zwykle w ciemnych kolorach i prostych formach, natomiast zegarki damskie wodoszczelne pełne są kobiecej elegancji.

Autorka: Olga Wacholc